Mazowsze solidarne z Chorwacją

Marszałek Adam Struzik spotkał się on-line z ambasadorem Chorwacji w Polsce Tomislavem Vidoševićem. Przekazał wyrazy współczucia, a także zaproponował materialne wsparcie po wtorkowych i środowych trzęsieniach ziemi w tym kraju.

Dziś w godzinach popołudniowych marszałek Adam Struzik spotkał się on-line z ambasadorem Chorwacji Tomislavem Vidoševićem.

Zostaliśmy porażeni informacjami z Chorwacji. Okazało się, że w ostatnim trzęsieniu ziemi ucierpiało kilkanaście tysięcy mieszkańców. Są bez dachu nad głową i potrzebują pomocy. Potrzebne są przede wszystkim rzeczy fundamentalne, które pozwolą przetrwać poszkodowanym zimę – dodał marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. – Wsparcie ze strony Mazowsza w takiej sytuacji to dowód solidarności międzyregionalnej i międzynarodowej.

Obie strony wspólnie ustalają, co jest niezbędne, by wesprzeć Chorwatów w czasie tragedii, a Mazowsze niezwłocznie przystąpi do organizowania pomocy.

Samorząd województwa współpracuje od 2016 r. z chorwackim regionem Żupania Zagrzebska. To jeden z regionów poszkodowanych podczas trzęsień ziemi.

Mieszkańcy Chorwacji w potrzebie

We wtorek, 29 grudnia, ziemia zatrzęsła się po raz pierwszy. Wstrząsy o maksymalnej magnitudzie powyżej 6, które nawiedziły Chorwację, kosztowały życie 7 osób, wiele zostało rannych. Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się w odległości 3 km od miasta Petrinja. Wstrząsy były odczuwalne w całej Chorwacji, a także na Węgrzech, w Austrii, w południowych Niemczech, Bośni i Hercegowinie, Słowenii, Serbii i we Włoszech.

Dzień później wstrząsy się powtórzyły. Według danych chorwackiej służby sejsmologicznej, w środę rano epicentrum wstrząsów znajdowało się 12 km na północny zachód od Sisaku na głębokości 8 km. Najsilniejszy z powtarzających się trzech wstrząsów także osiągnął magnitudę powyżej 6. Przerażeni mieszkańcy, ratując życie, opuszczali swoje domy.

Marszałek Adam Struzik w zdalnej rozmowie z ambasadorem Chorwacji z Polsce Tomislavem Vidoševićem wyraził współczucie dla narodu chorwackiego i zapewnił o wsparciu ze strony samorządu Mazowsza.

Mazowsze chce pomóc

Trzęsienia ziemi, poza ofiarami, przyniosły również ogromne straty materialne. W Petrinji zburzone jest niemal całe centrum miasta, w Glinie tymczasowego zakwaterowania potrzebowało ponad 150 osób, zniszczone są także okoliczne wsie. Pozbawieni dachu nad głową ludzie potrzebują niemal wszystkiego, zwłaszcza artykułów pierwszej potrzeby. Taką właśnie pomoc zaproponował marszałek Adam Struzik. Ambasador Tomislav Vidošević podziękował za wsparcie samorządu województwa.