KRAJOBRAZY ŻYCIA: Jak być ratownikiem pierwszej pomocy emocjonalnej? – środa, 20 grudnia, 20.30

Pomimo najszczerszych chęci, zaangażowania i starań nie wszystkim samobójstwom udaje się zapobiec. Każdego roku w Polsce ponad pięć tysięcy osób odbiera sobie życie. Według danych Komendy Głównej Policji w tej grupie znajduje się około 100 dzieci i nastolatków do 18 r. ż. oraz ok. 350 nastolatków i młodych dorosłych między 19 a 24 r. ż. (2020).

Śmierć samobójcza jest jak kamień wrzucony do wody, który tworzy kolejne kręgi. Silnie dotyka średnio kilka osób z najbliższej rodziny i kolejnych kilkudziesięciu spośród dalszego otoczenia.

Samobójstwo – podobnie jak każda nagła zewnętrzna przyczyna zgonu – wywołuje szok, bezradność, smutek, lęk, żal, tęsknotę, osamotnienie, poczucie winy, złość. Na przebieg żałoby po samobójstwie wpływają dodatkowo: dramatyczne okoliczności śmierci, jej gwałtowność, niekiedy bycie naocznym świadkiem, znalezienie ciała, konieczność przesłuchania przez policję, zabezpieczanie dowodów, zainteresowanie mediów, poszukiwanie racjonalnych wytłumaczeń i odpowiedzi na pytanie, dlaczego do tego doszło. Ponadto, tendencja do poszukiwania winnego i utrzymywanie, że można było wszystkiemu zapobiec, pogłębiają jeszcze bardziej tragiczny wymiar sytuacji.

Jak powinniśmy się zachować wobec osoby, która doświadczyła samobójczej śmierci kogoś bliskiego? Naszej przyjaciółki, sąsiada, koleżanki z pracy? Jak być RATOWNIKIEM PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ?

Konkretne przykłady rozmów, działań, pomocy zdradza Małgorzata Łuba, specjalistka portalu życie warte jest rozmowy.

SŁUCHAJ: środa, 20 grudnia – godz. 20.30 (premiera) i piątek, 22 grudnia – godz. 7.30