DOBRA BIBLIOTECZKA: Dzienniki wdzięczności – niedziela, 7 stycznia, 17.15

Kilka dni przed Nowym Rokiem na antenie Radia Niepokalanów zachęcałam Państwa do pomyślenia o Noworocznych Postanowieniach. Do przemyślenia tego tematu, bo jest to okazja by zmienić nasze życie na lepsze, choćby w jakiejś jego jednej sferze, w jakiejś drobnej rzeczy. Badania naukowe potwierdzają, że osoby, które podejmują takie postanowienia mają o ponad 20% większe szanse, że coś w ich życiu zmieni się na lepsze, a więc czemuż by nie spróbować. Opowiadałam Państwu o różnych wartościowych postanowieniach, które można podjąć zależnie od naszej życiowej sytuacji. Postanowiłam też znaleźć coś dla siebie. I znalazłam. Mianowicie PRAKTYKOWANIE WDZIĘCZNOŚCI. Postanowiłam każdego dnia Nowego Roku 2024 dziękować Panu Bogu na zakończenie dnia za 3 rzeczy, które mi się przydażyły. Już po podjęciu tego postanowienia w moje ręce wpadła książka pt. „DZIENNIKI WDZIĘCZNOŚCI. Jak jeden rok pozytywnego myślenia może zmienić Twoje życie”. Zaczęłam ją czytać i… okazało się, że jej autorka Janice Kaplan 10 lat temu rozpoczęła rok z identycznym postanowieniem noworocznym. W tym momencie zrozumiałam, że to książka dla mnie, a gdy zagłębiałam się dalej w jej lekturę postanowiłam podzielić się tą wartościową książką także z Państwem.

Dziś więc sięgamy po książkę: „Dzienniki wdzięczności. Jak jeden rok pozytywnego myślenia może zmienić Twoje życie”. Wraz z autorką książki sprawdzamy co stanie się, gdy przez rok zamiast narzekać, będziemy dziękować. A efekty są naprawdę spektakularne.

Można by zacytować tu ks. Piotra Pawlukiewicza i jego popularne słowa:
Nie narzekaj na bałagan po imprezie, bo to znaczy że masz przyjaciół…
Nie narzekaj że płacisz podatki, bo to znaczy że masz zatrudnienie…
Nie narzekaj na trawnik który musisz skosić, bo to znaczy że masz dom…
Nie narzekaj że masz za ciasne spodnie, bo to znaczy że masz co jeść…
Nie narzekaj na rachunek za ogrzewanie, bo to znaczy że miałeś w zimie ciepło…
Nie narzekaj na stos ubrań do prania, bo to znaczy że Twoja rodzina jest blisko…
Nie narzekaj na budzik który odzywa się tego ranka, bo to oznacza że żyjesz…!

Wróćmy jednak do książki i jej autorki.

Janice Kaplan, to amerykańska pisarka, redaktorka magazynu i producentka telewizyjna. Kaplan pełnił funkcję redaktora naczelnego magazynu Parade, o nakładzie 32 milionów egzemplarzy. Jest autorką piętnastu książek i prowadzi podcast o wdzięczności. Karierę rozpoczynała jako radiowa komentatorka sportowa w CBS Radio, a następnie producentka słynnego programu Good Morning America.

Książka rozpoczyna się, gdy Janice jest na imprezie Sylwestrowej wraz ze swoim ukochanym mężem i nie czuje się szczęśliwa, choć tak naprawdę jej życie jest bardzo udane. Postanawia więc zrobić coś, by za rok o tej samej porze czuć się szczęśliwą. Postanawia zacząć praktykować wdzięczność. Co się dzieje dalej? Koniecznie posłuchajcie!

Zapraszam. Paulina Wysocka

SŁUCHAJ: niedziela, 7 stycznia – godz. 17.15 (premiera) i piątek, 12 stycznia – godz. 9.15