Bożonarodzeniowa modlitwa za lud i współbraci na Ukrainie

„Od początku wojny modliliśmy się o bezpieczeństwo i wsparcie dla naszych współbraci zakonnych i narodu ukraińskiego. Gdy nadal trwa wojna i wzmaga się cierpienie, zjednoczmy się na nowo w modlitwie. Módlmy się szczególnie za naszych współbraci, którzy przyjęli uchodźców, za tych, którzy przewożą zaopatrzenie przez granicę, za tych, którzy znaleźli się w rozpaczliwej sytuacji” – apelują Franciszkanie Konwentualni przez stronę internetową https://www.ofmconv.net/

„W wigilię i w dzień Bożego Narodzenia 2022 r. na ołtarzach naszych kościołów i na stołach naszych refektarzy ofiarujmy modlitwę w tych czasach ciemności na Ukrainie i wszędzie na świecie, gdzie cierpienie spowodowane wojną zadawane jest niewinnym i biednym, gdzie łamane są prawa człowieka” – podkreślają franciszkanie i proponują następującą modlitwę:

Najwyższy i chwalebny Boże!
Rzuć Twoje światło w ciemności naszego świata.
Daj tym, którzy rozpaczają, wiarę w światło Twojego oblicza.
Daj tym, którzy doświadczają chłodu samotności,
ciepło nadziei w Twoim sercu.
Daj tym, którzy wyrządzają krzywdę,
skruchę prowadzącą do Twojej sprawiedliwości i Twojego miłosierdzia.
Daj nam w Boże Narodzenie przenikliwość i mądrość,
abyśmy byli prawdziwymi uczniami Księcia Pokoju,
gdy modlimy się o położenie kresu wojnie i przemocy
w naszym świecie, w naszych sąsiedztwach,
w naszych domach i w naszych sercach.
Amen.

Kilka myśli Bożonarodzeniowych z Ukrainy…

„Nie wiemy, jak przeżyjemy Boże Narodzenie, jak przetrwamy do Bożego Narodzenia, to będzie trudny czas, ale pomoc i przejawy miłosierdzia, jakie otrzymujemy z całego świata, oznaczają Boże Narodzenie każdego dnia”.
Abp Visvaldas KULBOKAS, nuncjusz apostolski na Ukrainie

„Pozwólcie, że, pośród zimna, przekażę wam najlepsze życzenia i podziękowania z Ukrainy. Nie ma prądu, nie ma ogrzewania. Ale z Bogiem, który przychodzi, aby narodzić się wśród nas, niech nasza nadzieja będzie naszą wiarą i źródłem naszego życia w dzisiejszych okolicznościach wojny na Ukrainie!”
Abp Światosław Szewczuk, arcybiskup większy kijowsko-halicki, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

Fr. Michele LASKY
https://www.ofmconv.net/