#Alfie Evans: Najważniejsze informacje o małym wojowniku

AKTUALIZACJA:

Alfie Evans zmarł w sobotę 28 kwietnia o godz. 2.30 czasu brytyjskiego.

„Mój gladiator odłożył tarczę i zyskał skrzydła o 2.30. Kocham cię” – napisał na facebooku Tom Evans, ojciec 2-letniego Alfiego Evansa.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…


Alfie Evans to dwuletni brytyjski chłopiec, cierpiący na niezdiagnozowaną dotąd chorobę neurologiczną. Zajmujący się nim lekarze uznali, że nie ma dla niego ratunku i – wbrew woli rodziców – postanowili o odłączeniu go od aparatury podtrzymującej życie. Decyzję tę poparł sąd, nie zgadzając się na przewiezienie chłopca do watykańskiego szpitala Bambino Gesu, który chciał dalej leczyć Alfiego. Sytuacja ta stała się powodem do ważnej dyskusji o prawie do życia, do leczenia. Czy można decydować kto ma prawo do leczenia i podtrzymywania życia, a kto nie? Czy można ograniczać komukolwiek prawo do życia? Czy lekarze i sąd powinni mieć więcej do powiedzenia w kwestii dziecka niż jego rodzice? Zachęcamy do lektury najważniejszych – wybranych przez – nas komentarzy na ten temat.

1. Rozmowa z ks. abp. Henrykiem Hoserem z Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych.

– Ten chłopiec, zaledwie dwuletni, ma przed sobą długą perspektywę życia i nie można mu jej odbierać. Przy dzisiejszym postępie terapii genowej możemy mieć nadzieję, że niebawem możliwe stanie się leczenie tej nietypowej choroby – mówi „Naszemu Dziennikowi” abp. Henryk Hoser. – To rodzice mają najlepszy kontakt z dzieckiem i oni znają je najlepiej. Zespół leczący powinien służyć im pomocą, a nie podejmować decyzje za nich.

2. „Więzień systemu” – artykuł Piotra Falkowskiego

– To, co przeżywamy w Europie, jest przekroczeniem kolejnej granicy w marszu do samozagłady. – mówi „Naszemu Dziennikowi” dr Kazimierz Szałata, bioetyk z UKSW. – Widzę to ostrzej, bo właśnie wróciłem z Afryki, gdzie ludzie jeszcze nie stracili tego smaku życia. Byłem wśród dzieci chorych na najcięższą postać trądu. Na szczęście nikomu nie przychodzi do głowy, żeby tym cierpiącym dzieciom „ulżyć” w ten sposób, że się je wszystkie pozabija – wskazuje.

3. Świadectwo ks. Gabriele Brusco, kapłana który czuwa przy łóżku Alfiego

– Rodzice Alfiego czują się po raz kolejny zdradzeni przez swój kraj. Jednak decyzja sądu ich nie powstrzyma. Zapewnili mnie, że będą dalej walczyć i zrobią wszystko, co w ich mocy, by ich syn został przewieziony do Włoch – powiedział ks. Gabriele Brusco.

4. Ojciec Alfiego Evansa dziękuje Polakom za wsparcie

– Nie ma słów podziękowania za wsparcie jakiego udzielił nam polski prezydent – zaznaczył Evans.

5. Alfie Evans. Modlitewny Szturm do Nieba

Inicjatywa modlitewna Radia Niepokalanów na facebooku, obejmująca modlitwą Alfiego i jego rodziców.

6. „Alfie, modlimy się za Ciebie!” – apel prezydenta RP Andrzeja Dudy

– Alfie Evans musi zostać ocalony. Jego dzielne małe ciało udowodniło raz jeszcze, że cud życia potrafi być silniejszy od śmierci. Być może to, czego trzeba, to odrobina dobrej woli ze strony mocodawców. Alfie, modlimy się za ciebie i twoje wyzdrowienie! – napisał Andrzej Duda.

7. Nieludzki świat “wolnych” ludzi – komentarz Anety Liberackiej

– Nie jest szlachetne skracanie cierpienia człowieka poprzez odebranie mu życia. Gdyby to dotyczyło członka naszej rodziny, naszego dziecka, mojego dziecka, nikt nie dałby się przekonać, że zadanie mu śmierci (głodowej śmierci!) jest dla niego lepsze – pisze dziennikarka Stacji7.pl.

8. „Alfie uśmiecha się przez sen” – komentarz Marcina Jakimowicza

– „My mamy prawo, a według prawa powinien on umrzeć” – te słowa Ewangelii wracają w ostatnich dniach jak bumerang. O Alfiem rozmawia się u lekarzy, w autobusach. Ten mały fighter ma potężne zaplecze modlitewne – pisze w „Gościu Niedzielnym” Marcin Jakimowicz.

9. Modlitwa przed ambasadą Wielkiej Brytanii w Warszawie

– Ile razy słyszeliśmy o tym, że lekarze się pomylili, postawili złą diagnozę, że jeden szpital rozłożył ręce, a w innym pacjenta wyleczyli. Jeśli jest szansa, trzeba ją wykorzystać – mówi jedna z uczestniczek.

10. Polskie dzieci wspierają Alfiego Evansa! W sieci pojawiło się wzruszające video

– Jeżeli chcemy żeby z Polski wyszła iskra, która podpali świat ogniem Prawdziwej Miłości, sami musimy ją wskrzesić. Dziś chcemy mówić głośno za tych, których nie słuchają wielcy tego świata. Szanujcie życie! – czytamy słowa autorów w opisie filmu.

11. BŁAGAM, BROŃCIE TEGO DZIECKA! – apel bp. Wiesława Lechowicza

– Niech każdy z nas dołączy do tych, którzy bronią prawa do życia dziecka i prawa do decyzji jego rodziców o pozostawieniu go przy życiu. Otaczajmy modlitwą Alfiego i wszystkich, którzy decydują o jego losie! – pisze Przewodniczący Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą.