24 sierpnia – wspomnienie błogosławionego Mirosłava Bulešicia

Miroslav Bulesić urodził się 13 maja 1920 r. w miejscowości Cabrunici (Chorwacja). Studiował na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, przygotowując się do kapłaństwa. Po przyjęciu święceń został formatorem przyszłych kapłanów.

24 sierpnia 1947 r. miało miejsce jego męczeństwo w Lanisće. Towarzyszył delegatowi biskupa, który przybył udzielić bierzmowania w parafii. W obawie przed akcjami antykatolickimi uroczystość odbyła się godzinę wcześniej niż publicznie ogłoszono, dzięki czemu wierni zdążyli w spokoju wrócić do domów. To rozgniewało komunistów – ich zbrojne bojówki wtargnęły na plebanię i zniszczyły co tylko mogły. W końcu oprawcy rzucili się na ks. Miroslava i dotkliwie go pobili. Następnie jeden z atakujących przewrócił kapłana na podłogę i zadał mu kilka ciosów nożem w szyję. Kapłan zmarł w ciągu kilku chwil, mając zaledwie 27 lat.

Jego beatyfikacji na polecenie papieża Franciszka dokonał w jego rodzimej diecezji Pula kard. Angelo Amato SDB w dniu 28 września 2013 r. /za: brewiarz.pl/

Zapraszamy do wysłuchania naszej audycji, poświęconej błogosławionemu Mirosławowi.