13 lutego – Światowy Dzień Radia

W Światowym Dniu Radia warto przypomnieć – Radio Niepokalanów to swego rodzaju PEREŁKA na skalę nie tylko polską, ale i światową! To jedyne Radio założone przez świętego! Tak, naszym pierwszym dyrektorem był święty Maksymilian Kolbe! Warto przypomnieć, że już w 1938 r. św. Maksymilian i inni ojcowie, i bracia PRZYJMOWALI KOMUNIĘ ŚWIĘTĄ W INTENCJI TYCH, KTÓRZY RADIA NIEPOKALANOW BĘDĄ SŁUCHAĆ!

W „Małym Dzienniku” z 8 grudnia 1938 roku o. Maksymilian pisał: „Poza działaniem bezpośrednim i prasą, potężnym środkiem stało się dzisiaj radio; nie może więc Rycerstwo Niepokalanej o tym nie pamiętać. Dlatego też #Niepokalanów, jako Centrala, rozpocznie nadawać od święta Niepokalanej 8 grudnia pierwsze audycje próbne z nowo założonej radiowej stacji nadawczej w Niepokalanowie (…) . W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny po raz pierwszy będzie ona pracowała od godziny 19 do 20”.

Zachowała się także spisana relacja z porannego spotkania w kaplicy. „Dzisiaj audycja radiowa. Bracia też słuchać będą. Inni także. Podobno jest pięćdziesiąt tysięcy krótkofalowców. Jedni będą słuchali z ciekawości, inni może ze smutkiem, a nawet może i z wściekłością. Dużo więc łaski Bożej ma popłynąć na falach eteru z naszej stacji niepokalanowskiej. Dziś Komunia święta w intencji tych, co naszego radia słuchać będą, by Niepokalana sama była przy odbiorniku, by audycja była tylko dla Niej”.

POLECAMY ARTYKUŁ: https://m.niedziela.pl/…/nd/Radio-ktore-zalozyl-swiety

Redakcję Radia Niepokalanów tworzą franciszkanie oraz osoby świeckie. Adres rozgłośni – niezmiennie od 83 lat – jest taki sam. Większość pomieszczeń redakcyjnych to te, które do celów radiowych wznieśli jeszcze franciszkanie w 1938 roku. Nazwa Radia, podobnie, jak całego Niepokalanowa odzwierciedlała miłość św. Maksymiliana do Matki Najświętszej.

Pierwsza próbna audycja, rozpoczynająca się fragmentem melodii pieśni maryjnej „Po górach, dolinach” została wyemitowana 8 grudnia, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Dziś rozgłośnia skupia osoby, które podzielają miłość ojca Kolbego do Matki Najświętszej i okazują ją na falach eteru, poprzez liczne, także Maryjne audycje radiowe.

Św. Maksymilian mówił: „Możemy wybudować wiele kościołów. Ale jeśli nie będziemy mieli własnych mediów, te kościoły będą puste”. To były słowa prorocze. Dziś wiemy, jak dużą rolę odgrywają przekazy medialne, jak kształtują nasze myślenie, jak wpływają na to, co robimy.

Wszystkie dzieła, które tworzył św. Maksymilian miały służyć zbawieniu, a pomocna w tym miała być Matka Chrystusa. Dziś w świecie (także) duchowego zamętu, przesłanie św. Maksymiliana jest wciąż aktualne. Wielu świętych, a także duchownych podkreśla, że duchowość Maryjna, to duchowość najbardziej bezpieczna – taka, która nigdy nie zwiedzie na duchowe manowce.

To, co dzieje się współcześnie, to jakie (anty)wartości są często promowane przez media pokazuje, że Radio Niepokalanów i jego misja są potrzebne, a działania ewangelizacyjne św. Maksymiliana powinny być kontynuowane. „Sam mogę chodzić w habicie z dziurami, ale dla Niepokalanej wszystko musi być najlepsze” – mawiał nasz założyciel. Wierzymy, że dzięki naszym wspólnym wysiłkom, pomocy, którą od Każdego z Was otrzymamy, Radio Niepokalanów mogło będzie trwać, rozwijać się, korzystać z jak najlepszych nowinek technicznych, by służyć do zbawienia dusz przez Niepokalaną…

Radia Niepokalanów MOŻNA SŁUCHAĆ:
1) na terenie woj. łódzkiego – 98,6 FM oraz mazowieckiego – 102,7 FM

2) ONLINE: http://radioniepokalanow.pl/posluchaj-online/index.html

3) Na multipleksie DAB+ spółki BCAST. Multipleks testowy dostępny jest w Gdańsku, Katowicach, Warszawie i Wrocławiu.DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus) to technologia radiofonii cyfrowej. Aby użytkownicy mogli słuchać radia w tej technologii, muszą posiadać odpowiedni odbiornik. Jedną z przyczyn stworzenia i wdrażania DAB+ jest przepełnienie częstotliwości tradycyjnego radia analogowego. Dużą zaletą odbioru sygnału w ten sposób jest jego duża odporność na zakłócenia w ruchu, nawet w przypadku poruszania się z dużą prędkością.

MSZE ŚWIĘTE W INTENCJI SŁUCHACZY
Od marca 2024, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca będzie sprawowana Msza święta w INTENCJI SŁUCHACZY transmitowana z bazyliki w Niepokalanowie. Najbliższa 3 marca o 13.00. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

NR KONTA:
Bank Spółdzielczy w Teresinie
21 9284 0005 0012 1183 2000 0010 (PLN)
84 9284 0005 0012 1183 2000 0040 (EUR)
08 9284 0005 0012 1183 2000 0050 (USD)

DZIĘKUJEMY!