Kilece: Zapraszmay na SACROEXPO

Już od 10 do 12 czerwca odbędzie się kolejna edycja największych targów sakralnych w Polsce! SACROEXPO to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego zaprezentuje się cała branża! Szeroka oferta produktów wyposażenia Kościoła, dewocjonaliów, szat liturgicznych, biur pielgrzymkowych oraz książki katolickiej. Nie zabraknie także wystaw sztuki sakralnej, ciekawych konferencji i innych wartościowych spotkań.

W tym roku będzie to jubileuszowa, 25. edycja Targów!

Podczas tegorocznej edycji powstanie m.in. przestrzeń do modlitwy, gdzie wierni będą mogli oddać cześć Bogu i modlić się przed relikwiami św. świętych z Libanu!

Wszystko odbywa się w Kielcach:
SACROEXPO (10-12.06.2024)
XXV Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO, ul. Zakładowa 1, 25-672 Kielce

https://www.targikielce.pl/sacroexpo

Na Targach obecne będzie także Radio Niepokalanów oraz Franciszkańskie Biuro Turystyczno-Pielgrzymkowego Patron Travel (stoisko E1)

***

Sacroexpo – od ćwierć wieku w służbie
Wystawa coraz bardziej zachwyca szeroką ofertą dewocjonaliów, akcesoriów liturgicznych i elementów wyposażenia kościołów, a także sposobem prezentacji wielu dziedzin sztuki. W trakcie tegorocznej edycji targów zaprezentuje się niemal 200 wystawców z 10 krajów z szeroką ofertą produktów z atrakcyjnymi, targowymi rabatami. Jubileuszowe Sacroexpo już od 10 do 12 czerwca w Targach Kielce.

Mówi Magdalena Sitarska, Targi Kiele

Wszystko dla kościoła i wiernych
W tegorocznej edycji targów swoją obecność zadeklarowali już Wystawcy z 10 krajów, w tym z Austrii, Chorwacji, Francji, Grecji, Niemiec, Polski, Portugalii, Stanów Zjednoczonych, Węgier i Włoch. Na wystawie, oprócz stałej oferty w postaci obrazów, ikon, rzeźb i figurek, a także gadżetów i pamiątek religijnych można zobaczyć również najnowsze rozwiązania technologiczne takie jak: maszyny do drukowania obrazów na ścianie, konfesjonały z poduszkami powietrznymi, aplikacje do zamawiania mszy online, kwestomaty czy interaktywne tablice cmentarne. Oferowane rozwiązania ze sfery IT i e-commerce nie tylko ułatwiają codzienne funkcjonowanie kościołów, ale również przekształcają sposób, w jaki wierni uczestniczą w życiu religijnym. To otwiera nowe możliwości dla parafii i wiernych. Stałą ofertą są również produkty do ubioru od stóp do głów w tym m.in. oryginalne obuwie od polskich zakładów rzemieślniczych, najwyższej jakości szaty liturgiczne i koszule w najmodniejszych wzorach, a także różnorodne nakrycia głowy od renomowanych producentów odzieży.

Bogaty program wydarzeń towarzyszących
Sacroexpo dopełnią towarzyszące mu wydarzenia. Centrum Duszpasterskie Wesoła54 w tym roku zaprasza na debatę zatytułowaną „Katolicyzm jutra. Dyskusja świeckich o polskim Kościele”, która odbędzie się drugiego dnia targów, 11 czerwca. Celem spotkania jest otwarta rozmowa na temat roli i znaczenia Kościoła w Polsce w dobie zewnętrznych wyzwań i wewnętrznych przemian. Dyskutować będą m.in. Monika Białkowska, teolożka i dziennikarka, Aneta Liberacka, redaktor naczelna portalu Stacja7.pl i Wydawnictwa Stacja7, Paweł Milcarek, historyk i filozof oraz Zbigniew Nosowski, teolog i socjolog. W celu upamiętnienia 40. rocznicy protestu młodzieży w obronie krzyży w Zespole Szkół Zawodowych we Włoszczowie, w Targach Kielce podczas Sacroexpo powstanie wystawa z pamiątkowymi fotografiami. Ekspozycja stworzona zostanie we współpracy z Muzeum Diecezjalnym w Kielcach. W strefie dobrej książki będzie można zapoznać się z najnowszymi wydaniami i pozycjami książkowymi zaproponowanymi przez Partnerów Medialnych targów – największe polskie wydawnictwa katolickie. W programie zaplanowano również spotkania autorskie m.in. z ks. prof. Witoldem Kaweckim , a także jubileuszowe konkursy z nagrodami w postaci najnowszych egzemplarzy wydań religijnych.

Bogactwo maronickiej tradycji liturgicznej
Po raz pierwszy podczas Saroexpo powstanie ekspozycja „Światło wschodu w sercu chaosu”, której celem jest zaprezentowanie bogactwa liturgicznego Kościoła katolickiego obrządku wschodniego, szczególnie tradycji maronickiej. W ramach ekspozycji będzie można zobaczyć oryginalne manuskrypty oraz faksymile Księgi Psalmów z XVII wieku, będące pierwszymi książkami wydrukowanymi w wschodniej części Imperium Osmańskiego, uznawane za jedno z najwybitniejszych osiągnięć w historii typografii księgi liturgicznej. Wystawa obejmie także liturgiczne księgi katolickie w językach arabskim i syryjskim oraz ponad 40 maronickich ikonografii, ilustrujących cykl roku liturgicznego. Na ekspozycji znajdą się również różnorodne szaty liturgiczne stosowane w obrządku maronickim, autorstwa Maged Bou Tannous, zarówno historyczne, jak i współczesne. Szczególną uwagę przyciągnie unikatowa jedwabna peleryna, haftowana złotą i jedwabną nicią, na której przedstawione są sceny Zmartwychwstania, Zwiastowania, Nawiedzenia, a także postacie dwunastu Apostołów i Cherubinów. W Targach Kielce powstanie przestrzeń do modlitwy, gdzie wierni będą mogli oddać cześć Bogu i modlić się przed relikwiami św. świętych z Libanu, co umożliwi głębszą duchową refleksję w trakcie zwiedzania wystawy.

Malarstwo religijne wprost ze Słowacji
Na tegorocznych targach po raz pierwszy będzie można obejrzeć niemal 100 prac 21 słowackich artystów na wystawie zorganizowanej we współpracy z galerią Artem w Słowacji. Eksponowane dzieła zawierają bogactwo idei, nurtów opinii, doskonałość artystyczną, zjednoczone szacunkiem dla Najwyższego. Odzwierciedlają poszukiwanie wartości życia, historię oraz szerzenie dobra, zachowując przy tym autentyczność ekspresji artystycznej. Tematy biblijne nadal eksplorowane w nowoczesnym kontekście artystycznym, wyrażają wiarę, wolność, szczęście, nadzieję, dobro i piękno natury.

Współczesne oblicza sztuki sakralnej – wystawa i aukcja
Z inicjatywy Domu Aukcyjnego Art. In House, w kieleckim ośrodku ponownie powstanie Strefa Sztuki, na której prezentowane będą nowoczesne i oryginalne prace o tematyce religijnej: obrazy, rzeźby oraz ikony autorstwa m.in. Sylwii Perczak, Krzysztofa Sokołowskiego, Aleksandra Grzybka, Borysa Fiodorowicza, Joanny Mieszko i Jana Dubrowina. Odwiedzający targi mogą także spotkać się i porozmawiać osobiście z niektórymi autorami. Ważną część prac stanowią nowoczesne, abstrakcyjne, często minimalistyczne ikony stworzone przez artystów związanych ze Stowarzyszeniem Nowica. Drugiego dnia targów, 11 czerwca zaplanowano Aukcję Sacrum wszystkich z prezentowanych dzieł. Licytować będzie można je osobiście, telefonicznie oraz online.

Z Sacroexpo na pielgrzymkę
Tradycyjnie już osoby konsekrowane, w tym siostry zakonne i księża, którzy odwiedzają Sacroexpo mogą liczyć na ciekawe konkursy z nagrodami. Emocjonujący quiz wiedzy religijnej będzie intelektualnym wyzwaniem, a także sposobnością na wygranie atrakcyjnych nagród. Każdy uczestnik będzie musiał na czas udzielić odpowiedzi na 10 pytań. Do wygrania będą cztery nagrody: dwie dla sióstr zakonnych i dwie dla księży. Zwycięzcy odbędą pięciodniową pielgrzymkę: Rzym, Neapol, Pompeje. W ramach wygranej, organizator zapewni między innymi: przelot, zakwaterowanie oraz ubezpieczenie podróży. Zmagania odbywać się będą w trakcie trzech dni targów na stoisku Franciszkańskiego Biura Turystyczno-Pielgrzymkowego Patron Travel na stoisku E1. O pielgrzymce, jako dobrej formie podróży oraz podczas tegorocznych targów Sacroexpo opowiedzą również obecni przedstawiciele biur turystycznych takich jak: Biuro Pielgrzymkowo-Turystyczne Arcus, Frater, Destino Mexico, Novum Travel, Misja Travel, Matteo Travel, Orlando Travel oraz Biuro Podróży PL Travel.
25. edycja Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo odbędzie się od 10 do 12 czerwca 2024 roku w Targach Kielce.

Wstęp na targi jest bezpłatny po rejestracji na stronie: https://www.targikielce.pl/sacroexpo/rejestracja-zwiedzajacych