Płyta Tygodnia: Various – Panie, dobry jak chleb

Wykonawca: Various
Tytuł: Panie, dobry jak chleb

Na rynku muzycznym pojawił się niezwykły krążek z pieśniami, do których teksty napisał bp Józef Zawitkowski, zaś muzykę – ks. prał. Wiesław Kądziela.

W nagraniach zrealizowanych przez Grzegorza Steca w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu wzięli udział utytułowani śpiewacy operowi: Remigiusz Łukomski (bas), Paulina Makulska (mezzosopran), Aleksandra Novina-Chacińska (sopran), Tadeusz Szlenkier (tenor), zespół Na 4 Głosy oraz muzycy z Orkiestry Filharmonii Sudeckiej, którą dyrygował Bartosz Żurakowski.

– Miałam to szczęście, że słowo Biskupa Józefa towarzyszyło mi przez całe życie, dlatego też czuję się zobligowana do tego, by Jego pieśni zaprezentować szerokiemu gronu odbiorców. Twórczość Księdza Biskupa i Księdza Prałata towarzyszy nam od dawna, z czego bardzo często nie zdajemy sobie sprawy… Któż z nas podczas uroczystości swojej Pierwszej Komunii Świętej nie śpiewał pieśni „Panie, dobry jak chleb” lub „Barki”? Chcielibyśmy, by te utwory, które od lat wykonujemy w kościołach, podczas nabożeństw majowych czy na pielgrzymkach, odzyskały autorów. Pragniemy pokazać ich wielką wartość muzyczną i literacką, uwypukloną dzięki pięknym aranżacjom stworzonym przez dr. sztuk muzycznych Michała Makulskiego. Jego opracowanie na orkiestrę, fortepian koncertowy, harfę i głosy operowe to pierwszy taki projekt w historii polskiej fonografii – tłumaczy Aleksandra Novina-Chacińska, inicjatorka projektu.

Strona internetowa projektu www.paniedobryjakchleb.pl

Tracklista:

1. Jeden Duch i jedno Serce
2. Bóg jest Miłością
3. Jezu, Jezu, ja proszę!
4. Boże zawsze wierny
5. Matka Łaskawa
6. Jezu, Tyś drogą
7. Jezu dobry i cichy
8. Panie dobry jak chleb
9. Na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
10. Studziańska Matko
11. Panie, zostań z nami
12. Jezu dla nas przemieniony
13. Europo chrześcijańska
14. Krzyż i Orzeł
15. Soli Deo – Jedynemu Bogu
16. Barka