DOBRA BIBLIOTECZKA: Mistyczne Miasto Boże cz. 2 – niedziela, 19 grudnia, 17.15

Już po raz drugi w audycji „DOBRA BIBLIOTECZKA. Audycja o książkach pełnych dobrych wartości” sięgniemy po książkę hiszpańskiej mistyczki, franciszkanki, czcigodnej Służebnicy Bożej Marii z Agredy pt. „Mistyczne miasto Boże czyli żywot Najświętszej Maryi Panny.

Autorka książki, Maria z Agredy, żyła w XVII wieku i od najmłodszych lat doświadczała mistycznych wizji i spotkań z Maryją i świętymi. Matka Boża opowiedziała jej krok po kroku swoje życie, od lat dziecięcych przy boku rodziców Anny i Joachima, przez czas przebywania w świątyni, później zaślubiny ze św. Józefem, poczęcie i narodzenie Syna Bożego, jego dorastanie, okres apostolski, aż po śmierć na krzyżu. Są to niezwykłe historie, które przybliżają nam Maryję, Józefa i Jezusa. To książka, która odrywa nas od codziennych spraw i kieruje nasz wzrok na sferę ducha. Sama Maryja złożyła obietnicę, że ten, kto przeczyta tę książkę, podyktowany przez nią życiorys, można powiedzieć nawet Jej autobiografię, ten nie pozostanie niezmieniony. Dar nawrócenia, przemiany serca, obudzenia wiary, nadziei – to tylko niektóre owoce lektury „Mistycznego miasta Bożego”. Książka ta ukazała się na początku XVIII wieku w Hiszpanii. Oryginał hiszpański przetłumaczono na język niemiecki; ta wersja z kolei została spolszczona przez księdza Franciszka Vogla w roku 1889. W 2005 roku powstało nowe polskie wydanie, którego język został nieco zmieniony, był był bardziej zrozumiały dla współczesnego odbiorcy.

W pierwszym odcinku, poświęconym wspomnianej książce, przyglądaliśmy się św. Józefowi, jego cudownym zaślubinom z Maryją. W tym tygodniu posłuchamy, jak wyglądało codzienne życie Świętej Rodziny. Udamy się też z nimi w podróż do Betlejem.

SŁUCHAJ: niedziela, godz. 17.15. Powtórka: piątek, godz. 9.15.

POSŁUCHAJ AUDYCJI ARCHIWALNYCH