DOBRA BIBLIOTECZKA: Lwów i okolice – niedziela, 23 kwietnia, 17.15

W kolejnym odcinku audycji DOBRA BIBLIOTECZKA sięgniemy po dwutomowy album „Lwów i okolice”. Jest on próbą utrwalenia w fotograficznym kadrze pozostałości polskiego dziedzictwa kulturowego we współczesnym Lwowie (tom 1) i w jego okolicach (tom 2). Album został wydany przez Wydawnictwo Jedność i nagrodzony FENIKSEM 2023 w trakcie XXVIII Targów Wydawców Katolickich.

Tom 1 obok fotografii sentymentalnej, ukazującej piękno wielowiekowej aglomeracji i naruszonej zębem czasu architektury, zawiera fotografie wnętrz i eksponatów z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki, reprezentacyjnych pomieszczeń pałacu Potockich, mistycznych fresków Jana Henryka Rosena z katedry ormiańskiej i kościoła św. Marii Magdaleny, a także najcenniejszych eksponatów z Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego czy malowideł projektu Jana Matejki z auli Politechniki Lwowskiej. Publikacja przedstawia również współczesne atrakcje, jak choćby najsłynniejsze murale Podzamcza.

Tom 2 prezentuje zabytki – kościoły, pałace, zamki oraz inne atrakcyjne obiekty architektoniczne – z pięćdziesięciu miejscowości w okolicach Lwowa w szczególny sposób związane z polską kulturą.

Album ma charakter autorskiego fotoreportażu opatrzonego krótkimi komentarzami z historyczną podbudową. Poszczególne części albumu otwierają mapy, na których zaznaczono omawiane obiekty, a także współczesne i przedwojenne nazwy ulic. Zachęca, by wyruszyć w podróż do miejsc bliskich sercom wielu Polaków… To jednak nie wszystko! Zajrzyj do środka, a się przekonasz.

MIREK OSIP-POKRYWKA – podróżnik, fotograf i wydawca, publikuje materiały o ciekawych miejscach , krajach i kulturach w magazynach podróżniczych, pismach popularnonaukowych i periodykach krajoznawczych. Wydał (wraz z małżonką) kilkanaście przewodników turystycznych i albumów fotograficznych. Ostatnie ich dzieło, dwutomowy Leksykon zabytków architektury Kresów Wschodnich, otrzymało Nagrodę Magellana w kategorii Wydarzenie Roku podczas Warszawskich Targów Książki w 2018 roku.

Lwów ma to szczęście, że został oszczędzony przez ostatnie konflikty wojenne, a równocześnie prace renowacyjne nie ingerowały w tkankę miasta tak mocno, by zatraciła ona swój dawny charakter. Krótko mówiąc: widać tu atmosferę miasta starego, jakby wyjętego z dwudziestolecia międzywojennego. To dziś prawdziwa rzadkość, bo wiele unikalnych ośrodków, które pozyskały ogromne środki finansowe na renowację, zupełnie zatraciły swoją atrakcyjność. Stały się jakby zbyt pięknie – mówi Mirek Osip-Pokrywka.

Z autorem książki rozmawia Katarzyna Bernat.

SŁUCHAJ: niedziela, 23 kwietnia – godz. 17.15 (premiera) i piątek, 28 kwietnia – godz. 9.15.