96 lat temu powstał Niepokalanów

„Niepokalanów jest to miejsce obrane przez Niepokalaną! Przeznaczone wyłącznie na szerzenie Jej czci. Wszystko, cokolwiek jest i będzie w Niepokalanowie” – św. Maksymilian

6 sierpnia 1927 r. – Ojciec Maksymilian Kolbe na ziemiach ofiarowanych mu przez księcia Jana Druckiego-Lubeckiego pod budowę Niepokalanowa postawił figurkę Maryi (na zdjęciu, zdjęcie współczesne). To od niej wszystko się tutaj zaczęło…

Na stronie www.niepokalanow.pl czytamy: „Niepokalanów zaczął się od gipsowej figury Matki Bożej Niepokalanej, którą Ojciec Maksymilian z kilkoma współbraćmi postawił na teresińskich polach, należących do księcia Jana Druckiego-Lubeckiego.

Brat Zenon Żebrowski – mianowany przez Ojca Maksymiliana kierownikiem budowy, zdobył kilka gotowych elementów z betonu, z których na poczekaniu zbudował postument. Figurę kupiono w Warszawie za 90 złotych. Przewidziany teren pod budowę klasztoru rozciągał się za wystawioną figurą, tuż przy zaplanowanej bramie. W ten sposób Matka Boża Niepokalana stanęła na czele „owego dzieła jako jego Właścicielka, Strażniczka i Gospodyni, gestem rozłożonych rąk zapraszająca gościnnie do swej zagrody”.

Poświęcenia figury dokonał proboszcz parafii Pawłowice, 6 sierpnia 1927 r.”

Również 6 sierpnia od kilku już lat rozpoczyna się w Niepokalanowie Wielkie Zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi.

DOKŁADNY PROGRAM WIELKIEGO ZAWIERZENIA TUTAJ

Wielkie Zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi – to duchowa akcja oddania poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi wszelkich spraw osobistych i społecznych w odpowiedzi na prośbę Matki Bożej z Fatimy. Początek 6 sierpnia, w rocznicę poświęcenia figury Niepokalanej i oddania Maryi terenu pod Niepokalanów, zakończenie 22 sierpnia, we wspomnienie Maryi Królowej ponowieniem aktu poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi przez Ojca Świętego Piusa XII z 1942 roku. Codziennie trzy godziny modlitwy: różaniec z rozważaniami, Eucharystia, adoracja Najświętszego Sakramentu z aktem zawierzenia, świadectwa, konferencje, filmy, występy zespołów.