8 września rusza proces beatyfikacyjny brata Innocentego M. Wójcika, współpracownika o. Maksymiliana

Br. Innocenty Maria Wójcik, zakonnik, który znał o. Maksymiliana M. Kolbego i naśladował go w sposób wyjątkowy. Można powiedzieć, że jego droga do świętości, to droga Ojca Maksymiliana.

Niepokalanów nie byłby Niepokalanowem, gdyby nie był wypełniony ludźmi, ludźmi we franciszkańskich habitach. Dużo było tych ludzi. Historycy będą mieli pełne ręce pracy, o ile zaczną o nich pisać. Są o nich wspomnienia różnych braci. To ludzie bez aureoli świętości, a jednak całkowicie oddani Niepokalanej. Jednym z nich jest br. Innocenty Maria Wójcik. Tak o nim pisze w swoich zapiskach o. Ignacy Rejch, franciszkanin.

„Br. Innocenty, którego pamiętam, to taka ukryta postać, a jednak zauważalna, bo jego osoba zarysowuje się na przyszłą beatyfikację. Br. Innocenty był szczupły, chudziutki, mówiący piskliwym głosem. Ten głos to jego szczególny charakter, ale może być odkrywaniem tajemnicy, okrywającej jego osobę. Była to osoba złączona z Niepokalaną i św. Maksymilianem. Należał do najbardziej znających Świętego oraz Niepokalanów. Jeździł po Polsce i mówił o Niepokalanej i ojcu Maksymilianie, mimo słabego zdrowia. Kto z nim rozmawiał, nie od razu dostrzegał, że to zakonnik w pełni uduchowiony. Kiedy widziałem go na klęczkach, jak się modlił, było widać skuloną postać nie dostrzegającą co dzieje się wokół. Miało się wrażenie, że KTOŚ jest obok niego, albo, że on jest w Kogoś zapatrzony. Być może, że ta modlitewna postawa, ten duch stał się przyczyną wyniesienia br. Innocentego jako kandydata na ołtarze”.

Rozpoczęcie procesu dochodzeniowego Brata Innocentego Marii Wójcika – PROGRAM:
Niepokalanów, 8 września 2022

  • 11:00 Msza św. – przew. kard. Kazimierz Nycz (bazylika) – TRANSMISJA W RADIU NIEPOKALANÓW
    Zaprzysiężenie Trybunału (bazylika, ołtarz św. Maksymiliana)
  • 12:30 Posiłek
  • 14:00 Film: Brat Innocenty, rok produkcji 1993, autor i producent: Dominik Karol Rakoczy (ok. 46 min., sala św. Bonawentury)
  • 15:00 Wyjście na cmentarz z modlitwą Koronki do Bożego Miłosierdzia
  • Złożenie kwiatów i wieńców na grobie Sługi Bożego Brata Innocentego Marii
  • Zakończenie

Teresa M. Michałek, FN / red.
Za: www.niepokalanow.pl


W Wydawnictwie można nabyć następujące publikacje o br. Innocentym lub jego autorstwa: