1 września – 4. rocznica powstania Światowego Centrum Modlitwy o Pokój – Kaplicy Wieczystej Adoracji

„Wyobrażam sobie piękną figurę Niepokalanej w wielkim ołtarzu, a na jej tle pomiędzy rozłożonymi rękami monstrancja w ciągłym wystawieniu Przenajświętszego Sakramentu…” (św. Maksymilian, 1934 r.)

Projektanci kaplicy nieświadomie poszli za tą samą myślą (nie znali listu św. Maksymiliana) – dowodzi to tego, że sama Matka Boża czuwała nad niezwykłym ołtarzem, który stanie w Kaplicy Wieczystej Adoracji w Światowym Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie. „Oby spełniała się również nadzieja ciągłego, nieprzerwanego strumienia modlitwy płynącej do Chrystusa, przez ręce Matki” – czytamy na stronie Stowarzyszenia Communita Regina della Pace – inicjatora „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”, tzn. utworzenia na świecie dwunastu ośrodków Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji Pokoju.

Cztery lata temu, 1 września, powstało w Niepokalanowie Światowe Centrum Modlitw o Pokój w Niepokalanowie!

Spośród wszystkich krajów świata, tylko w 12 miejscach powstaną Kaplice Pokoju – „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”, które pomimo odległości i różnic czasowych, utworzą Światowe Centrum Modlitwy o Pokój. Pod opieką Matki Bożej, trwać będzie w nich wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu. Na liście znalazła się Polska, a na miejsce utworzenia Kaplicy Pokoju wybrano Niepokalanów. Jak do tego doszło?

Idea utworzenia w Bazylice w Niepokalanowie, kaplicy, w której trwałaby wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu była od wielu lat pragnieniem, ale też wielką potrzebą duchową oo. Franciszkanów, lokalnej wspólnoty parafialnej i pielgrzymów, licznie odwiedzających to szczególne miejsce. To pragnienie urzeczywistniło się dopiero w 2017 roku.

– Początkowo sądziliśmy, że kaplica służyć będzie lokalnej społeczności i pielgrzymom. Jednak wydarzyło się coś niezwykłego, co odczytujemy jako znak szczególnej ingerencji Boga. Utworzenie kaplicy adoracji wymagało przebudowy Bazyliki. Zwróciłem się do naszego klasztornego archiwum z prośbą o zdjęcia, które dokumentowały, jak budowana była wcześniej nasza świątynia. Oprócz zdjęć, otrzymałem również list św. Maksymiliana Kolbe, który z misji w Japonii, w 1934 roku, pisał, jak wyobraża sobie bazylikę w Niepokalanowie i ołtarz adoracji Najświętszego Sakramentu. Chociaż ten list był wcześniej wydany w oficjalnych Pismach o. Maksymiliana, nie znałem jego treści. Byłem zdumiony faktem, że nasz projekt kaplicy pokrywał się z wizją św. Maksymiliana Kolbe! – mówił w 2017 r. o. Andrzej Sąsiadek OFMConv – ówczesny proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Niepokalanowie.

Projekt Kaplicy Adoracji w Niepokalanowie został przygotowany w pracowni Drapikowski Studio, gdańskich artystów Mariusza i Kamila Drapikowskich. Ołtarz Adoracji do kaplicy wykonany jest ze złota, srebra i kryształu. Punktem centralnym ołtarza jest naturalnej wielkości, wykonana ze srebra postać Maryi z otwartymi w geście zaproszenia dłońmi. Eucharystyczny Chrystus (Monstrancja) znajdzie się pod sercem Maryi, w dużej 20 cm rozświetlonej Hostii, ukazanej spod rozchylonych szat Niepokalanej. Postać Maryi otacza wieniec ze srebrnych lilii. Lilie odzwierciedlone są także w kolejnych warstwach kryształu. Podświetlone od spodu, razem ze słonecznymi promieniami rozchodzącymi się wokół Maryi, tworzą świetlistą, niemal niematerialną poświatę, podobną do tej, w której ukazała się Maryja, podczas objawień w Lourdes, Guadelupe i Fatimie. Na jednej z warstw kryształu znajduje się 12 szlifowanych kamieni, symbolizujących 12 gwiazd z apokaliptycznej wizji św. Jana, które także znajdują swe odzwierciedlenie na Cudownym Medaliku z Niepokalanowa.

– To niesamowite, ale wychodzi na to, że naszym projektem spełniamy pragnienie św. Maksymiliana Kolbe sprzed blisko 100 lat! – mówił trzy lata temu o. Andrzej Sąsiadek.
***
Kaplice Pokoju powstają na wszystkich kontynentach, aby w ramach idei propagowania pokoju i pojednania między ludźmi, stworzyć Światowe Centrum Modlitwy o Pokój i łańcuchem modlitwy objąć całą ziemię.

Dotychczas powstało 7 Kaplic Pokoju: Betlejem w Izraelu, Medjugorie w Bośni i Hercegowinie, Oziornoje w Kazachstanie, Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej, Namyang w Korei Południowej i Kibeho w Rwandzie i w Polsce, w Niepokalanowie. Każdy z ołtarzy do Kaplic Pokoju błogosławiony jest przez Ojca Świętego.

Polska Kaplica Pokoju w Niepokalanowie jest ósmą Gwiazdą. Niepokalanów wybrano, ponieważ jest miejscem naznaczonym obecnością św. Maksymiliana Kolbego, który w czasie II wojny światowej, złożył swoje życie w ofierze miłości i pokoju za drugiego człowieka, wcześniej zawierzając je bezgranicznie Maryi Niepokalanej.


Wszystkie Gwiazdy w Koronie Maryi można zobaczyć TUTAJ

POSŁUCHAJ/PRZECZYTAJ TAKŻE:
1. DO ODSŁUCHANIA: Kaplica Wieczystej Adoracji w Niepokalanowie, miejsce łask i cudów
2.  Jak odczytać to, co jest do odczytania. Symbolika Kaplicy Adoracji
3. PRZEŻYJMY TO JESZCZE RAZ! – relacja z inauguracji Kaplicy Pokoju w Niepokalanowie
4. Dziś w Niepokalanowie ROZBŁYŚNIE 8. Gwiazda w Koronie Maryi Królowej Pokoju
5. O. Andrzej Sąsiadek, proboszcz parafii Niepokalengo Poczęcia w Niepokalanowie o wizycie u Ojca Świętego
6. Ojciec Święty Franciszek pobłogosławił Ołtarz Adoracji do Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie
7. Niepokalanów: Inauguracja Światowego Centrum Modlitwy o Pokój – DOKŁADNY PROGRAM UROCZYSTOŚCI i TRANSMISJA RADIOWA
8. Niepokalanów/Teresin: Światowe Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie – Zmiana Organizacji Ruchu
9. Niepokalanów: PLAN SEKTORÓW podczas Inauguracji Światowego Centrum o Pokój w Niepokalanowie
10. Papież Franciszek pobłogosławi ołtarz, który stanie w Światowym Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie
11. OCALENIE – nowy projekt muzyczny dla Niepokalanej!
12. Patronat Narodowy dla Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie!
13. Kaplica Adoracji w Niepokalanowie – powstał gliniany model postaci Maryi i srebrne lilie
14. Jest ich 12 na świecie. Jedna powstanie w Niepokalanowie. Kaplica Pokoju Adoracji Najświętszego Sakramentu.