Dziś w Niepokalanowie ROZBŁYŚNIE 8. Gwiazda w Koronie Maryi Królowej Pokoju

INAUGURACJA KAPLICY POKOJU W ŚWIATOWYM CENTRUM MODLITWY O POKÓJ W SZCZEGÓLNYM DNIU

Dziś, w rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, w Niepokalanowie w sposób szczególny będziemy modlić się o POKÓJ NA ŚWIECIE. To właśnie tu nastapi konsekracja Kaplicy Wieczystej Adoracji w Światowym Centrum Modlitwy o Pokój. Docelowo ma być 12 takich ośrodków na świecie, które powstają w ramach projektu Stowarzyszenia Communita Regina della Pace – „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”. Dotychczas powstało 6 Gwiazd – Światowych Centrów Modlitwy o Pokój.  W Betlejem w Izraelu, Medjugorie w Bośni i Hercegowinie, Oziornoje w Kazachstanie, Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej, Namyang w Korei Południowej i Kibeho w Rwandzie. Siódme Centrum ma powstać w Dagupan na Filipinach. Ósma Gwiazda w Koronie Maryi Królowej Pokoju powstaje w Bazylice Mniejszej w Niepokalanowie w Polsce, w Sanktuarium NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask.

NATURALNEJ WIELKOŚCI FIGURA MARYI

Centralną częścią ołtarza w Kaplicy Adoracji Najświętszego Sakramentu będzie naturalnej wielkości postać Niepokalanej Maryi z otwartymi w geście zaproszenia dłońmi. Eucharystyczny Chrystus znajdzie się pod sercem Maryi, w dużej 20 centymetrowej rozświetlonej Hostii, ukazanej spod rozchylonych szat. Wokół srebrnej postaci Maryi Panny upleciony zostanie wieniec z naturalnej wielkości lilii, symbolizujący czystość i Niepokalane Poczęcie Maryi. Lilie wykonane zostaną ze srebra, także symbolizującego czystość. Kwiaty znajdą też swoje odzwierciedlenie w kolejnych, nachodzących na siebie warstwach szkła kryształowego. Podświetlone od spodu, razem ze słonecznymi promieniami rozchodzącymi się wokół Niepokalanej, tworzyć będą świetlistą, niemal niematerialną poświatę, podobną do tej, w której ukazała się Maryja, podczas objawień w Lourdes, Guadelupe i Fatimie. Jedna z warstw kryształu w swej formie nawiązuje do Cudownego Medalika Niepokalanej, tak bliskiej sercu św. Maksymiliana Kolbe. Na tej warstwie kryształu znajdzie się 12 szlifowanych kamieni, symbolizujących 12 gwiazd z apokaliptycznej wizji św. Jana, które także znajdują się na Cudownym Medaliku.

WIZJA MAKSYMILIANA SPEŁNIA SIĘ NA NASZYCH OCZACH

W maju 1934 roku św. Maksymilian Maria Kolbe pisał w Nagasaki: „Wyobażam sobie piękną figurę Niepokalanej w wielkim ołtarzu, a na jej tle pomiędzy rozłożonymi rękami monstrancja w ciągłym wystawieniu Przenajświętszego Sakramentu”. Właśnie teraz proroctwo św. Maksymiliana spełnia się na naszych oczach – mówi proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia, o. Andrzej  Sąsiadek. Projektanci kaplicy nieświadomie bowiem poszli za myślą Maksymiliana z 1934 roku …  Kiedy dodamy do tego fakt, że konsekrację Kaplicy Pokoju w Niepokalanowie zaplanowano, ze względu na rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, na 1 września, a dzień ten przez „Przypadek” wypadł w pierwszą sobotę miesiąca, nie możemy chyba mieć wątpliwości, że datę nie nie my wybraliśmy, a sama Niepokalna – Maryja Królowa Pokoju.

TRANSMISJA W RADIU NIEPOKALANÓW

Całe uroczystości będą transmitowane przez Radio Niepokalanów. Program przedstawia się następująco:

od 8.00 – Zajmowanie miejsc w sektorach

9.00 – 10.00 – Oratorium o Matce Bożej
10.00 – 10.45 – Konferencja „Pokój owocem zawierzenia Niepokalanej” (o. Stanisław Przepierski)
10.45 – 11.30 – Różaniec i modlitwa zawierzenia Matce Bożej
11.30 – 12.00 – Przygotowanie do liturgii
12.00 – 14.00 – Msza św. w Bazylice,  inaugurująca Światowe Centrum Modlitwy o Pokój; Poświęcenie Kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu – „Gwiazdy Niepokalanej” (przew. nuncjusz apostolski abp Salvatore PENNACCHIO)
14.00 – Otwarcie Kaplicy Adoracji dla wiernych; rozpoczęcie Wieczystej Adoracji w Kaplicy.

ŚWIATOWE CENTRA MODLITWY O POKÓJ

Wspólnym znakiem materialnym Światowych Centrów Modlitwy o Pokój są Kaplice Adoracji Wieczystej Najświętszego Sakramentu, które umożliwiają aktywne włączenie się wiernych w nurt apostolskiej modlitwy o pokój. Ołtarze Adoracji powstają w Polsce, w Pracowni Drapikowski Studio, gdańskich artystów Mariusza i Kamila Drapikowskich. Nie są wykonywane, lecz pisane jak ikona, są owocem pracy i modlitwy zespołu projektowego. Swoim niezwykłym pięknem służą pogłębianiu relacji z żywym Bogiem, obecnym w Najświętszym Sakramencie, a poziomem artystycznym dorównują najpiękniejszym dziełom współczesnej sztuki sakralnej. Centralnym punktem Ołtarzy Adoracji jest postać Maryi, nazwanej przez Św. Jana Pawła II „Niewiastą Eucharystii”, „Pierwszą Monstrancją” czy „Gwiazdą prowadzącą Kościół do Jej Syna”. Pod sercem Maryi umieszczone są monstrancje. Każdy Ołtarz Adoracji błogosławiony jest na Watykanie przez Ojca Świętego (wcześniej przez papieża Benedykta XVI, a obecnie papieża Franciszka). Istotnym elementem tego duchowego przedsięwzięcia są peregrynacje poszczególnych ołtarzy po Polsce i Europie, aby do miejsc przeznaczenia dotarł nie przedmiot, lecz symboliczne naczynie wypełnione modlitwą. Inauguracja każdego centrum modlitwy jest zawsze wydarzeniem narodowym i odbywa się przy udziale Episkopatu i władz państwowych danego kraju.

POSŁUCHAJ/PRZECZYTAJ TAKŻE:
1. Ojciec Święty Franciszek pobłogosławił Ołtarz Adoracji do Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie
2. Niepokalanów: Inauguracja Światowego Centrum Modlitwy o Pokój – DOKŁADNY PROGRAM UROCZYSTOŚCI i TRANSMISJA RADIOWA
3. Niepokalanów/Teresin: Światowe Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie – Zmiana Organizacji Ruchu
4. Niepokalanów: PLAN SEKTORÓW podczas Inauguracji Światowego Centrum o Pokój w Niepokalanowie
5. Patronat Narodowy dla Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie!
6. Kaplica Adoracji w Niepokalanowie – powstał gliniany model postaci Maryi i srebrne lilie
7. Jest ich 12 na świecie. Jedna powstanie w Niepokalanowie. Kaplica Pokoju Adoracji Najświętszego Sakramentu.
8. Papież Franciszek pobłogosławi ołtarz, który stanie w Światowym Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie

Oprac. na podstawie: kaplica.niepokalanow.pl
Fot. za: www.reginapacis.pl