ZROZUM, ABY ZAPOBIEC: 10-16 września, 12.30

Wraz z Fundacją Radia Niepokalanów zapraszamy na nowy cykl audycji pt. ZROZUM, ABY ZAPOBIEC. Został on przygotowany w ramach przypadającego 10 września – Dnia Zapobiegania Samobójstwom.

Są to fragmenty wywiadów z ekspertami suicydologii z Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, Platformy Pomocowej „Życie warte jest rozmowy” oraz Duszpasterstwa „PapagenoTeam”. Audycję przygotowały Edyta Maciejewska i Paulina Wysocka.

SPIS AUDYCJI:

Audycja 1 – Czym jest kryzys psychiczny i jak go rozpoznać?

O kryzysie psychicznym, o tym jak go rozpoznać i jak na niego reagować, opowiadają członkowie PapagenoTeam: ks. Jarosław Magierski, twórca i koordynator pierwszego w Polsce duszpasterstwa dla osób w kryzysie samobójczym i osób dotkniętych przez śmierć samobójczą bliskich i Marta Czajczyńska, terapeutka.

SŁUCHAJ: niedziela, 10 września – godz. 12.30

Audycja 2 – Depresja jako najczęstsza przyczyna samobójstw

Czym jest depresja? Jak odróżnić ją od zwykłego obniżenia nastroju? Czy jest to choroba, którą trzeba leczyć? Do czego może prowadzić nieleczona depresja? Na pytania odpowiada Małgorzata Łuba, psycholog, ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w W-wie, specjalista platformy „Życie warte jest rozmowy”.

SŁUCHAJ: poniedziałek, 11 września – godz. 12.30

Audycja 3 – Rodzic w obliczu kryzysu samobójczego dziecka

Co zrobić, gdy dowiadujemy się, że nasze dziecko ma myśli samobójcze? Jak pomóc własnemu dziecku? Opowiada Lucyna Kicińska, pedagog szkolny, ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w W-wie, koordynator strefy pomocy platformy ,,Życie warte jest rozmowy’’.

SŁUCHAJ: wtorek, 12 września – godz. 12.30

Audycja 4 – Rola szkoły w profilaktyce samobójstw

Czy zapobieganie samobójstwom to rola wyłącznie rodzica? Czy szkoła może i powinna reagować na kryzys emocjonalny ucznia? Co zrobić, gdy najgorsze już się stało? Opowiada Lucyna Kicińska, pedagog szkolny, ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w W-wie, koordynator strefy pomocy platformy ,,Życie warte jest rozmowy’’.

SŁUCHAJ: środa, 13 września – godz. 12.30

Audycja 5 – Seniorzy a kryzys psychiczny

Ponieważ często objawy depresji u osób starszych są nietypowe, pacjenci i ich rodziny nie zawsze sobie zdają sprawę z istnienia choroby, a lekarze ogólni traktują objawy jako wynik chorób somatycznych bądź część naturalnego procesu starzenia. Jednak procent zachorowań na depresję u seniorów systematycznie wzrasta. Jak dostrzec chorobę? Jak pomóc seniorom? Opowiada Małgorzata Łuba, psycholog, ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w W-wie, specjalista platformy „Życie warte jest rozmowy”.

SŁUCHAJ: czwartek, 14 września – godz. 12.30

Audycja 6 – Wspieranie osób w żałobie samobójczej

Jeżeli ktoś bliski umiera z powodu samobójstwa, najbliższe otoczenie musi się uporać nie tylko z żałobą, ale także z wieloma innymi własnymi odczuciami oraz różnymi opiniami i zachowaniami innych ludzi. W jaki sposób możemy wspierać osoby, które doświadczyły samobójczej śmierci bliskich? Opowiada Małgorzata Łuba, psycholog, ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w W-wie, specjalista platformy „Życie warte jest rozmowy”.

SŁUCHAJ: piątek, 15 września – godz. 12.30

Audycja 7 – Rola mediów w zapobieganiu zachowaniom samobójczym

Okazuje się, że umiejętne napisanie artykułu informującego o zachowaniu samobójczym to wcale nie taka prosta sprawa. Dziennikarz powinien być świadomy tego, że od sposobu ujęcia tematu, dobranych słów i treści zależy życie kolejnych osób. Jaka jest rola mediów z zapobieganiu zachowaniom samobójczym? Na pytanie odpowiada ks. Tomasz Trzaska, ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w W-wie, specjalista platformy „Życie warte jest rozmowy”.

SŁUCHAJ: sobota, 16 września – godz. 12.30


UWAGA!
Od października na antenie Radia Niepokalanów pojawi się nowa audycja KRAJOBRAZY ŻYCIA, w której nasi Słuchacze będą mogli usłyszeć rezultaty wielu spotkań z ludźmi, których pasją jest pomaganie osobom w kryzysie samobójczym, depresji i innych problemach.