Zmarł o. Paulin Sotowski

Biblista, ekspert w dziedzinie duchowości kolbiańskiej, redaktor Pism św. Maksymiliana, w latach 1989-1992 gwardian Niepokalanowa. Czciciel Maryi Niepokalanej, św. Antoniego i św. Maksymiliana. Wielki Przyjaciel Radia Niepokalanów, twórca wielu wartościowych audycji, emitowanych na naszej antenie.

Ojciec Paulin Władysław Sotowski odszedł do Niebieskiego Niepokalanowa 25 lutego 2022 roku. Miał 84 lata. Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek, 1 marca o 11.00 w Niepokalanowie. Dla społeczności radiowej to bardzo symboliczna data. Tego dnia, 1 marca Radio Niepokalanów obchodziło będzie jednocześnie 27. rocznicę wznowienia swojej działalności. Jedną z osób, która walczyła o istnienie Radia Niepokalanów, przed niemal 30. laty, był właśnie o. Paulin Sotowski!

Trudno bez Niego i bez Jego głosu wyobrazić sobie naszą antenę. Za tę współpracę, w imieniu Radia dziękował Mu w 12 czerwca 2021 roku – podczas Mszy św. z okazji otwarcia nowo wyremontowanych pomieszczeń radiowych, redaktor programowy Radia Niepokalanów, o. Robert Serafinowski. Parę dni później, 15 czerwca 2021 r. Ojciec Paulin świętował 60 lecie swojej kapłańskiej posługi.

Podczas tej uroczystości prowincjał, o. Grzegorz Bartosik odniósł się w kazaniu także m.in. do związku o. Paulina z Radiem Niepokalanów, które przetrwało dzięki determinacji Ojca Sotowskiego: „Dziękuję wreszcie za uratowanie Radia Niepokalanów na kapitule prowincjalnej w roku 1996” – mówił w homilii o. Grzegorz Bartosik. „Gdy wielu braci krytycznie oceniało możliwości rozwoju tego medium, Ty przekonałeś Ojców kapitulnych, że trzeba popierać rozwój Radia Niepokalanów, aby stało się ono radiem ogólnopolskim.” Jak się z czasem okazało, „były to słowa prorocze, bo dzisiaj Radio Niepokalanów, dzięki internetowi, jest słyszalne nie tylko w całej Polsce, ale także na całym świecie. Dziękuję, że od tamtego czasu tak dynamicznie włączyłeś się w pracę w Radiu Niepokalanów, tworząc tak wiele pięknych i ciekawych audycji – podsumował ten wątek o. Prowincjał, Grzegorz Bartosik, niegdyś dyrektor Radia Niepokalanów.

Ostatnie audycje o. Paulina przygotowane dla naszych Słuchaczy, poświęcone były patronom radiowego klasztoru – męczennikom z Niepokalanowa.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie…


Wybrane audycje ojca Paulina Sotowskiego, emitowane na antenie RN:

1. Co Bóg mówi nam w Piśmie Świętym o sobie samym?
2. Komentarze do codziennej Ewangelii:
3. Z medytacji św. Maksymiliana o Niepokalanej:
4. 100 lat od powrotu franciszkanów do łódzkich Łagiewnik
5. Ludzie Biblii
6. Madonny świętego Maksymiliana
7. Obraz Miłosierdzia w Piśmie Świętym
8. Obrazy Matki Bożej z Ewangelii
9. Opowieść o św. Antonim
10. Był przede wszystkim księdzem. Sługa Boży o. Melchior Fordon, franciszkanin
11. Męczennicy z Niepokalanowa, opowieść o. Paulina Sotowskiego