Roman Zięba: Krzyż Amerki

„aCross America” – więcej niż dziennik pieszej pielgrzymki przez Amerykę

Były polski więzień po raz kolejny wyruszył na pielgrzymi szlak. W 190 dni przemierzył pieszo USA. Razem z przyjacielem ze wspólnoty Pielgrzymów Bożego Miłosierdzia utworzyli na północnoamerykańskim kontynencie znak krzyża. Zapiski z tej niezwykłej drogi złożyły się na ponad 500-stronicową książkę „Krzyż Ameryki”, która właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa Sumus.

Od maja do listopada 2018 roku Roman i Wojtek samotnie przemierzyli pieszo kontynent Ameryki Północnej dwoma szlakami, które na mapie utworzyły znak krzyża: od San Francisco do Nowego Jorku i od Edmonton w Kanadzie do Mexico City (przecięły się w Denver).

„Krzyż Ameryki” nie jest typową książką o pielgrzymowaniu, chociaż 190 dni pieszej wędrówki dwoma szlakami przez kontynent Ameryki Północnej wypełniała modlitwa milionów kroków. To opowieść o krzyżu, czyli o zadaniu, jakie człowiek dostaje do wykonania na swoją drogę, i o nadziei, która uobecnia się w tym znaku w chwilach najcięższej próby” – podkreśla Roman Zięba.

Roman Zięba po przerwanych studiach medycznych wyjechał na Daleki Wschód. Został przemytnikiem złota, pieniędzy i ludzi. Gdy skończył stare życie w Azji, rozpoczął nowe w Polsce – założył rodzinę i zaczął rozwijać karierę w amerykańskiej korporacji. Po wielu latach nagle został aresztowany za przestępstwa z młodości. Stracił wszystko: rodzinę, dom, pracę. Po wyjściu z więzienia, w poczuciu życiowej klęski i braku sensu życia, wyruszył w samotną drogę do Rzymu, szukając odpowiedzi na najważniejsze pytania. Przeżył nawrócenie. Od tego czasu długodystansowe samotne pielgrzymowanie stało się jego sposobem życia.

Wraz z innymi byłymi więźniami i osobami uzdrowionymi ze zniewoleń Roman Zięba tworzy wspólnotę Pielgrzymów Bożego Miłosierdzia. Pielgrzymka aCross America (Krzyż Ameryki) była trzynastą w ich historii. Jej wielką wartością były setki spotkań z Kanadyjczykami, Amerykanami i Meksykanami. Z ludźmi sukcesu i bezdomnymi w Kalifornii, z ranczerami Nevady, Utah, Kolorado i Teksasu, z mieszkańcami wielomilionowych metropolii i z ubogimi z meksykańskich faveli, z gościnnymi mormonami, Indianami w rezerwatach, z amiszami, żydami mesjanistycznymi, z chrześcijanami niemal wszystkich denominacji.

„W naszej „modlitwie kroków” za Kanadę, Amerykę i Meksyk nie prosiliśmy o konkretne rozwiązania dla panujących tu problemów. Jako pielgrzymi nie zajmujemy się polityką, ekonomią ani sprawami społecznymi. Prosiliśmy o błogosławieństwo dla rządzących i dla zwykłych ludzi, o światło dla wyjścia z konfliktów w duchu sprawiedliwości, poszanowania życia i godności każdego człowieka. Nie znamy odpowiedzi na pytanie „Jak powinno być?”, ale wiemy, że ta odpowiedź jest ukryta w Krzyżu i w służbie jeden drugiemu” – mówi autor książki „Krzyż Ameryki”.

Do każdej książki kupionej za pośrednictwem księgarni www.sumuswydawnictwo.pl wydawca książki dołączy zakładkę ze św. Rafką i hasłem: „Jestem w niebie, bo niosę mój krzyż z Jezusem”.

Wydawnictwo Sumus zdecydowało, że część dochodów ze sprzedaży książki przeznaczy na pomoc w rehabilitacji Zuzi Ścibior, ciepiącej na mózgowe porażenie dziecięce, która jest podopieczną Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.


POSŁUCHAJ TAKŻE:
Audycja MKR – Modlitewne Koło Ratunkowe nr 74: Pielgrzymi Bożego Miłosierdzia: świadectwo Romana Zięby

Mówią, że modlą się nogami. Pielgrzymują po świecie od 8 lat. Byli m.in. w Gruzji, na Ukrainie, w Rwandzie, w Norwegii, pielgrzymowali po Kubie… Nie każdy wie, że to Oni właśnie, pielgrzymując od miejsca do miejsca, omadlali granice Polski, zanim wszyscy otoczyliśmy je różańcem 7 października 2017 roku…

Pielgrzymi Bożego Miłosierdzia, bo o nich mowa, regularnie odwiedzają Niepokalanów. To tu spotykają się przed każdą wyprawą. Tu ją omawiają, planują, oddają Maryi.

W pierwszą sobotę kwietnia można było wysłuchać ich świadectwa. Tydzień temu emitowaliśmy świadectwo Leszka Podoleckiego, duchowego ojca Pielgrzymów Bożego Miłosierdzia, Prezesa Fundacji Instytut św. Brata Alberta, w tym tygodniu zaś usłyszymy świadectwo Romana Zięby, którego wiele lat temu właśnie Leszek Podolecki nauczył odmawiać różaniec… (Leszek Podolecki był gościem poprzedniego odcinka – 73. – audycji MKR-Modlitewne Koło Ratunkowe).

Zapraszamy do wysłuchania świadectwa Pielgrzyma Bożego Miłosierdzia, Romana Zięby. Materiał został zarejestrowany w pierwszą sobotę miesiąca, podczas spotkania z cyklu „Oddaj się Maryi.”