Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady – 14 czerwca
Wołajmy do Boga, aby pomógł ludziom opamiętać się i zrozumieć, że przemoc nie buduje pokoju, ale rodzi tylko dalszą przemoc – potęgujące się zniszczenie, które sprawia, że w ostatecznym rozrachunku przegrywają wszyscy (…) Czas miniony nie jest tylko przeszłością. W jakiś sposób dotyczy nas wszystkich i wskazuje drogi, którymi nie należy iść, jak też drogi, którymi pójść można.
/Benedykt XVI, Auschwitz-Birkenau, 28 maja 2006/
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady – to ważny dzień dla wszystkich czcicieli św. Maksymiliana, który aresztowany i przewieziony następnie do obozu w Auschwitz, oddał życie za współwięźnia i zginął w bunkrze głodowym 14 sierpnia 1941 r. Jak wiadomo ofiarami Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentacyjnego byli także błogoslawieni męczennicy z Niepokalanowa, patroni radiowego klasztoru: o. Antonin BAJEWSKI, o. Pius BARTOSIK, br. Tymoteusz TROJANOWSKI i br. Bonifacy ŻUKOWSKI, których wspomnienie liturgiczne przypadało dwa dni temu, 12 czerwca. Wspominamy ich w grupie 108 męczenników II wojny światowej, beatyfikowanych przez Jana Pawła II.
***
14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie Niemcy przetransportowali do obozu w Auschwitz grupę 728 Polaków, między innymi żołnierzy kampanii wrześniowej. Był to pierwszy masowy transport więźniów do nowo założonego obozu. Dzień ten uznawany jest za początek działalności obozu koncentracyjnego Auschwitz.
W 2006 r. Sejm złożył hołd pamięci ofiar wszystkich nazistowskich zbrodni i ustanowił 14 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. W uchwale przywołano nazwiska posłów na Sejm z czasów II Rzeczypospolitej, którzy w Auschwitz stracili życie.
W 2015 roku Izba, jak podkreślili posłowie, „w imię prawdy historycznej”, zmieniła nazwę święta. Od tamtej pory 14 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Nowa nazwa jednoznacznie wskazuje sprawców zbrodni popełnianych na terytorium okupowanej Polski.
W uchwale z 2006 r. Izba przypomniała słowa papieża Benedykta XVI, który podczas pielgrzymki do Polski odwiedził teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz. „Łączymy się w uczuciach ze słowami papieża Benedykta XVI o nauce, która dla przyszłości ludzkości płynie z miejsca, gdzie nienawiść do ludzi doszła do swych najdalszych granic” – głosi treść dokumentu.