Film: „Zginęli, bo byli ludźmi” – opowieść o ludobójstwie w Rwandzie

Afrykańskie państwo Rwanda znana jest z dwóch rzeczy: objawień Maryi w Kibeho, które rozpoczęły się 28 listopada 1981 r. i straszliwego ludobójstwa, które miało tam miejsce kilka lat później.

Czego świadkami byli księża marianie, misjonarze, którzy zostali ze swoimi parafianami w 1994 r., kiedy podczas czterech miesięcy zabito prawie milion osób? Ks. Ryszard Górowski MIC i ks. Andrzej Tokarczuk MIC opowiadają o straszliwych doświadczeniach ludobójstwa w Rwandzie i modlą się za tych wszystkich, którzy stracili wówczas życie. Zapraszamy na film „Zginęli, bo byli ludźmi”, który jest dziesiątym odcinkiem serialu na YT „Rwanda – na wzgórzach Boga”:


RWANDA – NA WZGÓRZACH BOGA

21 października 2018 r. w niedzielę misyjną ruszył pierwszy polski serial na YouTube o misjach mariańskich pt. „Rwanda – na wzgórzach Boga”. Serial przedstawia pracę misjonarzy „od kuchni”. Poznamy, m.in. los niewidomych dzieci i pracę z wiernymi po traumie ludobójstwa w 1994 r. Nie zabraknie także świadectw o działaniu św. Stanisława Papczyńskiego, historii 4-metrowego posągu Jezusa Miłosiernego oraz opowieści o Mszy świętej i tańcu.

Mariańscy misjonarze do Rwandy przybyli w 1984 roku, początkowo do Mwange. Po wojnie, w 1996 roku, zaczęli pracować także w Kibeho, Nyakinama, Remera-Ruhondo oraz Ruyenzi. Serial składa się z 12 odcinków, które będą się ukazywać na kanale Pomocników Mariańskich –  w czwartki i niedziele.

Zgromadzenie Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia NMP działa od blisko 350 lat. To pierwsza polska wspólnota zakonna. Założył ją w 1670 r. św. o. Stanisław Papczyński, zakonnik, wybitny kaznodzieja i pisarz katolicki, który czcił Niepokalane Poczęcie NMP, martwił się o dusze osób zmarłych nagłą śmiercią, orędował za poczuciem obywatelskiej odpowiedzialności, a także uważał, że nie trzeba być duchownym, by zostać świętym. Jednym słowem, znacznie wyprzedzał swoje czasy. Dzisiaj marianie posługują w 21 krajach na sześciu kontynentach.

Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich jest wspólnotą osób świeckich, które wspierają księży marianów w ich działaniach. O takich projektach jak dożywianie dzieci czy budowa przedszkola można przeczytać na stronie www.spm.org.pl. Pracę Stowarzyszenia koordynuje Centrum Pomocników Mariańskich, które jest producentem serialu.

 

Fot. Kadry z filmu „Zginęli, bo byli ludźmi”

Zobacz też: DO ODSŁUCHANIA: Kibeho – najnowsze objawienia uznane przez Kościół