Znamy program Wielkiego Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi 2021

W dniach 6-22 sierpnia 2021 r. odbędzie się w Niepokalanowie V edycja akcji Wielkiego Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi. Jest to akcja duchowego oddania Niepokalanej wszelkich spraw osobistego i społecznego życia. Akcja powstała z potrzeby serca, aby Matka Najświętsza zakrólowała w sercach wszystkich ludzi.

Przez 17 dni sierpnia pragniemy stworzyć duchową przestrzeń całkowitego i bezwarunkowego oddania siebie i wszelkich spraw Maryi. Wraz ze św. Janem Apostołem chcemy wypełnić Testament z Krzyża i przyjąć Maryję za swoją Matkę. Doświadczając ludzkiej słabości i ograniczoności wierzymy, że Ona może więcej niż my. Dlatego ufnie polecamy Jej wszystkie sprawy.

W Fatimie Maryja prosiła o poświęcenie Rosji Jej Niepokalanemu Sercu. Pragniemy oddać Jej wszystkie sprawy naszej Ojczyzny, polecając każdego dnia kolejne sfery życia społecznego. Oddajemy osoby i instytucje, szczególnie te obszary, w których rozpanoszyło się zło. Oddajemy naszej Matce sprawy innych ludzi, prosząc o łaski potrzebne do nawrócenia i uświęcenia.

Przez pierwsze 9 dni będziemy polecać Matce Najświętszej różne dziedziny naszego życia, składając u Jej stóp osoby i instytucje. Pierwszego dnia będziemy gościć prowincjała o. prof. Grzegorza Bartosika, który ponowi akt oddania się warszawskiej prowincji franciszkanów i innych podmiotów odnoszących się do dziedzictwa św. Maksymiliana. W nocnym czuwaniu – z piątku, 6 sierpnia, na sobotę, 7 sierpnia – będziemy prosić Boga o Łaski dla uczestników Spotkania Oddaj się Maryi i Wielkiego Zawierzenia. W sobotę, 7 sierpnia, odbędzie się comiesięczne Spotkanie Oddaj się Maryi z zawierzeniem wszelkich spraw Matce Bożej. Program w tym dniu, jak co miesiąc.

W 2021 r. w Wielkim Zawierzeniu będziemy gościć przedstawicieli Fundacji Tota Tua, którzy przybliżą nam dzieło rekolekcji Oddanie33, Stowarzyszenie Wesele Wesel zaprezentuje inicjatywę organizowania wesel bezalkoholowych – z tym tematem przybędą do Niepokalanowa bp Tadeusz Bronakowski i ks. Władysław Zązel – promotor trzeźwości. Będziemy gościć p. Artura Wolskiego – organizatora Męskiego Różańca na ulicach polskich miast. Po raz kolejny gośćmi Wielkiego Zawierzenia będą: paulin o. Stanisław Jarosz i Wiesława Kowalska. Tym razem przybliżą kwestie roli wiary w dobie zamętu, jak również obrony ludzkiego życia jako najwyższej wartości, a także kwestię przyjęcia krzyża.

Centralnym punktem modlitwy będą uroczystości: Świętego Maksymiliana (w sobotę, 14 sierpnia) i Wniebowzięcia NMP (w niedzielę, 15 sierpnia).

W 2021 r. przypada 80. rocznica męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana, dlatego zaproszony został z Rzymu o. prof. dr hab. Zdzisław Kijas – wykładowca i Postulator Generalny Zakonu Franciszkanów Konwentualnych. O. Kijas 14 sierpnia (w kaplicy św. Maksymiliana po Koronce do Bożego Miłosierdzia) wygłosi kazanie na Mszy św. o 11:00 i 18:00 oraz konferencję „Tylko miłość jest twórcza – aktualność przesłania św. Maksymiliana.”

Niepokalanowskie uroczystości uświetni występ zespołu Mazowsze o 12:00 w bazylice. Tradycyjnie 14 sierpnia odbędzie się nabożeństwo „Transitus św. Maksymiliana”, upamiętniające jego śmierć. Wieczorem, po Mszy św. o 18:00, swoim powrotem do Boga podzieli się Marta Przybyła – autorka książki „I dam wam serce nowe.” W nocy, z 14 na 15 sierpnia, w bazylice odbędzie się comiesięczne czuwanie Nocnej Pielgrzymki Pokutnej. Część pielgrzymów będzie modliła się na miejscu, a pozostali będą wędrować pieszo z Miedniewic do Niepokalanowa. Rozpoczęcie o 21:00.

W uroczystość Wniebowzięcia NMP, 15 sierpnia, na wszystkich Mszach św. ponowimy oddanie się Niepokalanej. Główną Mszę św. o 13:00 na ołtarzu polowym będzie celebrował Metropolita Warszawski kard. Kazimierz Nycz. Przed Mszą św. od 11:00 na placu za bazyliką będzie można wysłuchać konferencji poświęconej zawierzeniu Maryi, konferencji Grzegorza Kasjaniuka Przesłanie Maryi do Polaków w Gietrzwałdzie oraz świadectwo Marty Przybyły i innych osób. Tradycyjnie o 15:00 wokół bazyliki zostanie odprawione nabożeństwo Dróżek Matki Bożej.

Przez kolejnych 8 dni dni będziemy dziękować Bogu za wszelkie dobro. W tej części ks. Sławomir Kostrzewa poruszy tematy zagrożeń duchowych dzieci, współczesnych uzależnień, korzystania z mediów oraz czystości. Z kolei saletyn ks. Dariusz Rozum – kapłan zakochany w Różańcu, w trzech dniach rekolekcji: Różaniec, jak deszcz… Inspiracje św. Ludwika M. G. de Montfort – przygotuje nas do spotkania inicjatyw różańcowych, które po raz pierwszy odbędzie się w Niepokalanowie w sobotę, 21 sierpnia. Ostatniego dnia świadectwem prowadzenia Maryi przez życie podzieli się starsza Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski z Częstochowy. W niedzielę, 22 sierpnia, ponowimy akt poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi, tak jak o to prosił papież Pius XII.

Można wziąć udział we wszystkich lub kilku dniach Wielkiego Zawierzenia. Każdy uczestnik może we własnym zakresie zamówić nocleg i posiłki w Domu Rekolekcyjnym św. Teresy (e-mail: dom.pielgrzyma@niepokalanow.pl, tel. 46 864 21 61).

Franciszkanie z Niepokalanowa

DOKŁADNY PROGRAM DOSTĘPNY NA STRONIE NIEPOKALANOWA – WWW.NIEPOKALANNOW.PL