Zapraszamy na rekolekcje, organizowane przez siostry loretanki

Siostry Loretanki od kilku już lat organizują rekolekcje w ramach Loretańskiego Centrum Rodziny Domus Sancta. Choć czas niepewny, w trosce o formację i rozwój duchowy także na rok 2021 przygotowały propozycje rekolekcji, które są prowadzone zarówno w weekendy, w tygodniu i takich, które dedykowane są członkom Żywego Różańca.


NAJBLIŻSZE REKOLEKCJE (Wszystkie informacje o rekolekcjach dostępne są także na stronie loretanki.pl)

8 – 10 stycznia 2021: Przyjść do Jezusa i wrócić do życia z radością światła zbawienia. Rekolekcje z bibliodramą drogą Trzech Mędrców (weekend)

Kiedy mijają Święta Bożego Narodzenia zastanawiamy się często, jak zatrzymać doświadczenie bliskości Boga w naszym codziennym życiu. Mamy w sobie pragnienie pokoju, radości, nadziei i chcielibyśmy, aby nie zabrakło ich w życiu naszej rodziny, w naszej pracy, w naszych trudach i zmaganiach. Potrzebujemy być blisko przy Jezusie – Światłości, której ciemność nie ogarnęła.

Te krótkie weekendowe rekolekcje to czas zatrzymania się, pozostania w ciszy z darami, które dla każdego przynosi ze sobą Jezus. A może są takie, których jeszcze nie odkryliśmy? Wyruszymy w drogę do Betlejem ścieżkami Trzech Króli. W synu Maryi i Józefa Bóg objawił się jako Emanuel – Bóg z nami. Zadamy sobie pytanie o obecność Boga w naszej codzienności. Jezus naprawdę był człowiekiem i naprawdę jest obecny w Eucharystii. Jak przeżywam Jego obecność? Dokąd chcę zabrać Światło, które jest w Jego Słowie?

Pracę z Pismem Świętym w bibliodrmie połączymy z metodą modlitwy kontemplacyjnej Franza Jalicsa. Będziemy uczyć się uważności i bycia w pełni tu i teraz. Program dnia będzie zawierał spacer uważności, warsztaty bibliodramy, medytację, mszę świętą i adorację.

Bibliodrama to szczególna forma spotkania z Pismem Świętym. Często czytając Słowo Boże zastanawiamy się, jak zbliżyć się do biblijnych bohaterów, jak dać się dotknąć Słowu tak, aby coś istotnego się w nas zmieniło, abyśmy w głębi naszego jestestwa doświadczyli nawrócenia. Właśnie bibliodrama dzięki bogactwu metod: dramowych, plastycznych, psychodramatycznych pozwala na to wyjątkowe osobiste doświadczenie kontaktu z rzeczywistością biblijną. W bibliodramie jesteśmy cali zaangażowani: nasze ciało, myśli, emocje i wyobraźnia, co pozwala nam w autentyczny i twórczy sposób wejść w głębsze poznanie nas samych, Boga i relacji z innymi w świetle Słowa Bożego.

Rozpoczęcie w piątek o godz. 18.00, zakończenie w niedzielę o godz. 15.00.
Rekolekcje prowadzi: Beata Chrudzimska – trener bibliodramy i asystent bibliodramy

Zapisy i informacja: e-mail: centrum@loretto.pl tel.: 510 099 949, 29/741 17 87


29 – 31 stycznia 2021: W bogactwie swoich uczuć i emocji zrozumieć współmałżonka. Sesja warsztatowo-rekolekcyjna dla małżeństw (weekendowe)

Weekendowa sesja warsztatowo – rekolekcyjna dla małżeństw.

Co teraz czujesz? Co dobrego zdarzyło się dziś w Twoim życiu? Jak często siadamy razem wieczorem , kiedy już wszystko jest zrobione i zadajemy te pytania współmałżonkowi a wcześniej zadaliśmy je sobie i podziękowaliśmy za to wszystko Bogu. Zapraszamy na sesję małżeństwa pragnące zaprzyjaźnić się ze światem swoich emocji i uczuć.

Rozpoczęcie w piątek o godz. 18.00, zakończenie w niedzielę o godz. 15.00.

Rekolekcje prowadzi o. Jerzy Grzanka  sscc i siostry loretanki

Zapisy i informacja: e-mail: rekolekcje@loretto.pl  tel.: 511 219 439, 29/741 17 87


3 – 5 lutego 2021 BYĆ MISJONARZEM UCZNIEM CHRYSTUSA – PROWADZENIE KS. DR MACIEJ BĘDZIŃSKI (w tygodniu)

Ojciec Święty Franciszek zachęca, abyśmy uczynili parafię domowym Kościołem i wspólnotą ewangelizującą. Rekolekcje te szczególnie kierujemy dla liderów grup parafialnych, odpowiedzialnych za wspólnoty i stowarzyszenia, członków rad parafialnych i wszystkich, którzy pragną obudzić w sobie ducha misyjnego.

Prowadzący – ks. Maciej Będziński jest Sekretarzem Krajowym Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

W programie: Eucharystia, konferencje, adoracja, możliwość spowiedzi świętej i rozmowy indywidualnej.
Rozpoczęcie o godz. 18.00, zakończenie  o godz. 15.00.

Zapisy i informacja: e-mail: centrum@loretto.pl  tel.: 510 099 949, 29/741 17 87


9 – 12 lutego 2021 MARZENIE O BRATERSTWIE – PROWADZENIE KS. ROBERT GRZYBOWSKI (w tygodniu)

W ostatniej encyklice „Fratelli tutti” papież Franciszek wyraził pragnienie otwartego braterstwa. W trakcie rekolekcji zechcemy wspólnie wejść w główny nurt Kościoła i zapalić się miłością bratnią. Wspólnie poszukamy źródła tej miłości, która niejednokrotnie przerasta nasze ograniczone możliwości. Spróbujemy też zmierzyć się z największymi trudnościami na drodze braterstwa. Usłyszymy również wiele obietnic, które mogą nas zafascynować i rozpalić. Wszystko będzie oparte na Słowie Bożym, a encyklika „Fratelli tutti” będzie naszą lekturą uzupełniającą.

Oby te rekolekcje budowały marzenie o powszechnym braterstwie i pragnienie papieża Franciszka, aby ciągle rozpoczynać nowy etap ewangelizacyjny, pełen zapału i dynamizmu. Braterstwo bowiem jest życiem, które ma posmak Ewangelii.

W programie: Eucharystia, konferencje, adoracja, możliwość spowiedzi świętej i rozmowy indywidualnej.
Rozpoczęcie o godz. 18.00, zakończenie o godz. 15.00.
Zapisy i informacja: e-mail: centrum@loretto.pl tel.: 510 099 949, 29/741 17 87


26 – 28 lutego 2021 Rekolekcje dla mężczyzn. WZÓR ŚW. JÓZEFA (weekendowe)

Kim jestem? To jedno z najważniejszych pytań, na jakie trzeba sobie odpowiedzieć w życiu. Pytanie o tożsamość i o życiowe powołanie. Kiedy je sobie zadajemy? W jaki sposób i gdzie poszukujemy odpowiedzi? Przyjedź na rekolekcje do Loretto a……..

Rozpoczęcie w piątek o godz. 18.00, zakończenie w niedzielę o godz. 15.00. W programie: konferencje, medytacja Słowa Bożego, adoracja, Eucharystia, możliwość spowiedzi świętej i rozmowy.
Rekolekcje prowadzi o. Jerzy Grzanka sscc i siostry loretanki

Zapisy i informacja: e-mail: rekolekcje@loretto.pl tel.: 511 219 439, 29/741 17 87


LORETTO

Rekolekcje odbywają w Loretto. Miejsce to duchowo odnosi się do słynnego sanktuarium Świętego Domku Matki Bożej w Loreto nad morzem Adriatyckim. Polskie Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej to Loretto pisane prze dwa „t”.

Usytuowana wśród lasów nad rzeką Liwiec, przy szlaku komunikacyjnym między Wyszkowem a Łochowem, miejscowość ta należy do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej.  Na jej terenie znajduje się klasztor sióstr, dom opieki dla ludzi starszych zwany Charytatywnym Dziełem Miłości bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, dom rekolekcyjny Domus Sancta i wypoczynkowy Zgromadzenia, cmentarz sióstr loretanek oraz kaplica pod wezwaniem Matki Bożej Loretańskiej, którą w Roku Maryjnym 1986/1987 Prymas Polski, kard. Józef Glemp, podniósł do rangi sanktuarium. Od dnia beatyfikacji odbiera tu także cześć błogosławiony ks. Ignacy Kłopotowski, którego relikwie spoczywają w pobliżu ołtarza.

Figura Matki Bożej Loretańskiej
Figura znajdująca się w Sanktuarium w Loretto jest wierną kopią włoskiej figury Matki Bożej z Loreto. Oryginał powstał XI lub XII wieku i wykonany jest z drewna cedrowego przez ludowego rzeźbiarza. Charakterystyczne dla tej figury są trzy cechy:

  1. Matka Boża i Dzieciątka mają ciemne oblicza z powodu osadzonego na nich dymu z lamp oliwnych płonących przez długie lata w Świętym Domku we Włoszech.
  2. Matka Boża trzyma Dzieciątko na lewym ręku, a Ono trzyma w jednej dłoni kulę ziemską, którą przez Maryję, przychodzi zbawić, w drugiej zaś dłoni ukazuje różę – symbol miłości do nas aż po krzyż.
  3. Jedna szata – tak zwana dalmatyka – okrywa obie figury: Matki i Dzieciątka. Kapłańska dostojność płynie z tej szaty, jakby chciała nią osłonić wszystkich ludzi.

Figura Matki Bożej Loretańskiej z Loretto została ufundowana przez Teresę i Józefa Pawliczków z Freiberga. Dzięki siostrom loretankom pracującym we Włoszech została ona poświęcona w Świętym Domku Matki Bożej w Loreto. Figura ma 1,20 m wysokości. Została wyrzeźbiona w pracowni artystycznej w Mediolanie. Płaszcz okrywający Matkę Bożą z Dzieciątkiem i wystrój ściany ołtarzowej zaprojektował Jerzy Machaj. Elipsa z odchodzącymi złotymi promieniami jest symbolem świętości Maryi i łaski, jakie gotowa jest przekazywać ludziom zwracającym się do Niej o pomoc. Figurę na ołtarzu umieszczono nocą 11 na 12 grudnia 1981 r., więc pierwsze modlitwy jakie usłyszała Matka Jezusa, miały charakter patriotyczny za Ojczyznę.

Więcej informacji o sanktuarium oraz rekolekcjach na stronie loretanki.pl