XIV Festiwal Muzyczny W Krainie Chopina – koncert w Rybnie, 23 września 2018

W najbliższą niedzielę 23 września, festiwal zagości w Rybnie k. Sochaczewa. Koncert odbędzie się o godzinie 13.00 w zabytkowym kościele p.w. Św. Bartłomieja, który został wzniesiony w stylu klasycystycznym w latach 1804 -1806 /tradycja głosi, że modlił się w nim – idący na Moskwę – Napoleon Bonaparte/.

Wystąpi Kameralny Zespół Wokalny „Modo Maiorum” (łac. „na sposób przodków”) powstał w 2005 roku z myślą o wykonywaniu najwybitniejszych dzieł chóralnych dawnych mistrzów renesansu i baroku w estetyce zbliżonej do oryginału. Zespół ma w repertuarze msze, motety, psalmy, chorały i inne pieśni religijne różnych konfesji: ewangelickiej, prawosławnej, katolickiej, muzykę świecką – renesansowe madrygały, pieśni patriotyczne, inspirowane folklorem, transkrypcje utworów instrumentalnych. Wysoki poziom wykonawstwa zespołu potwierdzają liczne nagrody na konkursach chóralnych. Od początku zespołem Modo Maiorum kieruje uznany artysta, Michał Straszewski, wybitny znawca muzyki dawnej. Zasadą doboru repertuaru jest piękno i wysokie walory artystyczne. Motywem przewodnim niedzielnego koncertu będzie muzyka polska, z racji setnego jubileuszu, odzyskania przez Polskę niepodległości.
Wstęp wolny

Rybno to mała miejscowość, ale z ciekawą i frapującą historią. Do naszych czasów zachował się pałac, gdzie przed wielu laty mieszkali właściciele ziemscy z rodu Radwanów i Zabłockich. To właśnie z tymi Zabłockimi, związane jest znane polskie powiedzenie: „Wyszedł jak Zabłocki na mydle”. Na pobliskim cmentarzu można znaleźć misę, w której znany z porzekadła Zabłocki, wytwarzał swoje mydło. Nieopodal kościoła znajduje się także Wspólnota Sióstr Służebniczek Bożego Miłosierdzia. To niezwykłe miejsce, które słynie wieloma łaskami i świadectwami uwolnień, oraz uzdrowień.

Serdecznie zapraszam.
Mariusz Dżyga
Dyrektor Festiwalu

Więcej informacji o festiwalu na www.chopinfestiwal.wilkomirski.org.pl oraz na facebooku.

NIEDZIELA 23 WRZEŚNIA GODZ. 13.00 RYBNO
KOŚCIÓŁ P.W. ŚW. BARTŁOMIEJA APOSTOŁA
KONCERT
wystąpią:
Kameralny Zespół Wokalny „Modo Maiorum”
Michał Straszewski – dyrygent i kierownik artystyczny

Koncert pod patronatem Wójta Gminy Rybno
Grzegorza Kropiaka

organizatorzy:
Wójt Gminy Rybno
Gminna Biblioteka Publiczna w Rybnie
Parafia Św. Bartłomieja Apostoła w Rybnie
Towarzystwo Muzyczne im. K.Wiłkomirskiego

dofinansowanie:
Władze Samorządowe Województwa Mazowieckiego

Wstęp wolny.