Wyślij pączka do Afryki 2017

Bracia kapucyni po raz kolejny organizują akcję pomocy pod hasłem „Wyślij pączka do Afryki”.

W Tłusty Czwartek i dni następne będzie można finansowo wesprzeć charytatywne, edukacyjne i religijne projekty polskich zakonników z Republiki Środkowoafrykańskiej i Czadu.

W Tłusty Czwartek 2017 – pączkujemy! Ale nie tak jak zwykle, zajadając się pączkami. Zamiast tradycyjnie kupować i zjadać pączki, możesz podzielić się nimi z głodnymi dziećmi w Afryce. Celem akcji jest pomoc dla mieszkańców Republiki Środkowoafrykańskiej
za pośrednictwem polskich misjonarzy kapucynów.

Podziel się tym, co lubisz!

W Tłusty Czwartek okaż serce i udziel pomocy potrzebującym w Afryce. Można to zrobić na kilka sposobów.
Bez wychodzenia z domu – kupując e-pączka za pośrednictwem strony: www.paczek.kapucyni.pl. czyli zamiast zjadać prawdziwe pączki, odmówić sobie tej przyjemności i złożyło datek. Kupić pączki lub samodzielnie lub upiec jakieś słodkości, a potem poczęstować nimi rodzinę czy kolegów w pracy. Zebrać od nich datki i wpłacić na konto fundacji.

Szczególnie zachęcamy nauczycieli i uczniów, aby włączyli się w „pączkowanie” w swoich szkołach. W zeszłym roku do akcji przystąpiło 130 placówek w całej Polsce. Zachęcając dzieci ze szkół i przedszkoli do udziału w akcji uwrażliwiamy je na potrzeby ich afrykańskich rówieśników, uczymy szacunku, tolerancji i dzielenia się z innymi.
Pomaganie uszczęśliwia!

Z zebranych środków w poprzednich latach podczas akcji ”pączkowania” misjonarze kapucyni zrealizowali wiele projektów:

  • otworzyli i utrzymali Punkt Socjalny – Ośrodek Pomocy w Ngaoundaye, gdzie osierocone dzieci, ofiary wojny domowej i ubodzy mogą otrzymać natychmiastową pomoc (lekarstwa, żywność i ubrania)
    Przypomnijmy, że ta część Afryki nękana jest przez bratobójcze walki. Od kilku lat trwa tam rebelia, która spowodowała, że wiele rodzin straciło swe domy, a wiele dzieci stało się sierotami.
  • br. Robert Wnuk wybudował szkołę podstawową w Kpakali, gdzie już uczy się 230 dzieci,
  • misjonarz br. Piotr Michalik wybudował i wyposażył w ławki i przybory – szkołę w Dongue Yoyo dla 300 uczniów,
  • pod nadzorem br. Artura Ziarka powstały dwie studnie głębinowe w wioskach Pan-Ku i Kouli w Republice Czadu,
  • remontując i wyposażając internat w Yole w RŚA oraz organizując zajęcia z ogrodnictwa, br. Andrzej Barszcz pomógł 70-ciu tamtejszym uczniom,
  • powstały również trzy duże kaplice dla wspólnot w wioskach Bilseme, Monts de Lam i Kowone.

Miejscowe społeczności czynnie włączyły się w realizację tych projektów. Do mieszkańców wiosek, w których prowadzone są budowy, należy przygotowanie cegieł, zwiezienie kamieni, piasku i wody potrzebnych do budowy. Zakonnicy podkreślają, że działania te integrują miejscową ludność.

W akcji „Wyślij pączka do Afryki 2017” zbieramy między innymi na:

dożywianie dzieci w Republice Środkowoafrykańskiej
budowę studni głębinowej
rozbudowę dwóch kaplic
pomoc ubogim
sfinansowanie operacji dla niepełnosprawnych ruchowo
Szczegóły dotyczące akcji, tego kto i jak może się w nią zaangażować, a także pełny opis projektów, na które zbierane są w tym roku środki znajdują się na stronie: www.pączek.kapucyni.pl.

W Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie pracuje jedenastu polskich misjonarzy kapucynów. Ich obecność tam, często wykracza poza zadania związane z posługą kapłańską. Kapucyni dokarmiają osierocone, niedożywione dzieci, kopią studnie w wioskach, w których nie ma dostępu do bieżącej wody oraz budują szkoły, bo jak twierdzą, edukacja jest jedyną szansą na zmianę w sercu Afryki.