Wszystko postawiłem na Maryję: Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego – wtorek, 24 sierpnia – 9.15

Jednym z owoców uwięzienia Prymasa Wyszyńskiego były Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego. „Czytając „Potop” Sienkiewicza, uświadomiłem sobie właśnie w Prudniku, że trzeba pomyśleć o tej wielkiej dacie. Byłem przecież więziony tak blisko miejsca, gdzie król Jan Kazimierz i prymas Leszczyński radzili, jak ratować Polskę z odmętów. Pojechali obydwaj na południowy wschód, do Lwowa: drogę torowali im górale, jak to pięknie opisuje Henryk Sienkiewicz. Gdy z kolei i mnie przewieziono tym samym niemal szlakiem, z Prudnika na południowy wschód, do czwartego miejsca mego odosobnienia, w góry, jechałem z myślą: musi powstać akt Ślubowań odnowionych!” – pisał w więzieniu. Miał to być sposób na uratowanie narodu z fal kolejnego potopu – komunizmu, nałogów, grzechów społecznych.

Tekst powstał w Komańczy. Na Jasną Górę przyniosła go w ukryciu Maria Okońska.

Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego zostały złożone 26 sierpnia 1956 roku na Jasnej Górze (za 2 dni 65. rocznica), przy udziale ponad miliona wiernych. Odczytał je bp Michał Klepacz, pełniący obowiązki przewodniczącego Episkopatu Polski. Na fotelu przeznaczonym dla prymasa Polski leżały biało-czerwone kwiaty. Kardynał Wyszyński składał Śluby w Komańczy w łączności z Jasną Górą – 10 minut wcześniej.

O Jasnogórskich Ślubach Narodu Polskiego, ich powstaniu i miejscu w sercu Prymasa, a także o treści przyrzeczeń, które powinniśmy wypełniać – opowiedziała Paulinie Wysockiej pani Beata Mackiewicz, kierownik Wydawnictwa Soli Deo.

SŁUCHAJ: wtorek, 24 sierpnia – godz. 9.15