Wilno: Premiera filmu „Dwie Korony” o życiu św. Maksymiliana z udziałem rzecznika Niepokalanowa

W stołecznym kinie Skalvija odbyła się litewska premiera filmu „Dwie Korony” w reżyserii Michała Kondrata. Film opowiada o życiu św. Maksymiliana Kolbego.

Organizatorem pokazu był Instytut Polski. Na premierze byli obecni m.in. biskupi Arūnas Poniškaitis i Darius Trijonis.

„Sam pomysł realizowania filmu zrodził się podczas 29. Międzynarodowego Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie, gdzie pan Michał Kondrat otrzymał nagrodę za film „Jak pokonać szatana”. Po gali rozdawania nagród, siedzieliśmy w kuluarach i rozmawialiśmy. I wpadł pomysł, że może zrobilibyśmy film o ojcu Maksymilianie. To był maj 2014 roku” – wytłumaczył zw.lt  o. Jacek Staszewski, rzecznik Niepokalanowa, który był obecny na premierze w Wilnie.

O. Jacek Staszewski jest również rzecznikiem prasowym Klasztoru w Niepokalanowie. „Trudno pokazać całe życie o. Maksymiliana. Tego się nie da. Po prostu zostały wybrane ciekawsze rzeczy, które bardziej pokazywały jego działalność” – podkreślił o. Jacek.

Jego zdaniem o. Kolbe pokazał, że nawet w nieludzkich warunkach można żyć wartościami. „Każdy z nas jest osobą niepowtarzalną i każdy z nas przez swój charyzmat ma dzielić się dla dobra drugiego człowieka. Sądzę, że nie będzie drugiego św. Franciszka, tak samo trudno mówić o jakimś drugim Maksymilianie Kolbe. Po prostu o. Maksymilian wykazał te dary, którymi jego obdarował Pan Bóg” – zaznaczył o. Jacek Staszewski.

„Dwie Korony” – to pierwszy film ukazujący nieznane dotąd powszechnie fakty z życia św. ojca Maksymiliana Kolbego– od dzieciństwa, po heroiczną decyzję o oddaniu życia za współwięźnia w Auschwitz. Zdaniem organizatorów pokazu film ma przypomnieć i uzmysłowić widzom na Litwie zaangażowanie Polski i Polaków w obronę wartości uniwersalnych w czasie II wojny światowej oraz bohaterstwo wielu Polaków, którzy nie szczędzili swoich sił i życia stając w obronie innych ludzi, często różnych narodowości.

W kwietniu br. film zostanie zaprezentowany także w Centrum Kultury w Solecznikach oraz Klasztorze Franciszkańskim w Wilnie. Kolejne pokazy odbędą się w Kownie, Kłajpedzie i Szawlach.

Za: www.zw.lt