Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2022
w I Niedzielę Adwentu, 27 listopada 2022 roku, po raz dwudziesty dziewiąty rozpocznie się Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, które realizowane jest pod hasłem „Świeca, która tworzy polską wigilię”. Symbolem akcji jest świeca, która znajdzie swoje miejsce na wigilijnym stole. Jej płomień jest znakiem solidarności z najbardziej potrzebującymi w Polsce i na świecie. Pozyskane w ramach dzieła datki przeznaczone są na całoroczne dożywianie dzieci w szkołach i świetlicach, a także leczenie i rehabilitację, pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek. Łódzka Caritas przygotowała ponad 70 tysięcy świec, które dostępne są w parafiach naszej archidiecezji.
Każdego roku, na milionach stołów wigilijnych płonie świeca Caritas. Dzięki niej corocznie w całej Polsce dożywiamy tysiące dzieci w szkołach i świetlicach, zapewniamy im pomoce edukacyjne oraz letni wypoczynek. WDPD wspiera również dzieci poza granicami naszego kraju. W tym roku 10 groszy z każdej świecy przeznaczane jest na dożywianie 500 dzieci w krajach globalnego południa (Afryka, Ameryka Południowa, itp.) – dzieci na Madagaskarze w placówkach prowadzonych przez księży salezjanów, dzieci z pallotyńskiej parafii w Burkina Faso, w Afryce oraz dzieci z terenów wiejskich pogrążonej w chaosie i kryzysie Wenezueli.
Tegoroczna kampania po raz dwudziesty trzeci ma charakter ekumeniczny. Obok Caritas uczestniczą w niej: Diakonia Kościoła Luterańskiego i Reformowanego oraz ELEOS Kościoła Prawosławnego.
Początki Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom sięgają roku 1993. W kilku diecezjach przeprowadzono wówczas pilotażową akcję. W 1994 roku na zebraniu dyrektorów Caritas diecezjalnych w Rusinowicach akcja zyskała wymiar ogólnopolski. Początkowo miała też inną nazwę – „Bożonarodzeniowa Świeca Caritas”. Jej symbolem była świeca z napisem Caritas, która miała stać na wigilijnym stole, przy dodatkowym nakryciu i wyrażać gotowość domowników na przyjęcie Chrystusa w każdym, kto wymaga pomocy. Cały dochód ze sprzedaży świec przeznaczany był na pomoc dzieciom z ubogich rodzin, zwłaszcza na sfinansowanie dożywiania w szkołach. Inicjatywa spotkała się z wielkim odzewem wiernych. Na zebraniu dyrektorów Caritas diecezjalnych w 1995 roku postanowiono, że projekt będzie kontynuowany pod nazwą „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. W promocję zaangażowały się środki społecznego przekazu – krajowe i lokalne.
W 1996 roku w Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom włączyli się harcerze z ZHP prowadzący w Polsce akcję przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju. Światło zapalane w grocie Narodzenia Pańskiego, a wraz z nim wigilijna świeca Caritas, docierała m. in. do Prymasa Polski, Prezesa Rady Ministrów, Prezydenta RP, Sejmu i Senatu. Rok jubileuszowy 2000 to pierwsze ekumeniczne WDPD z udziałem Kościoła Prawosławnego i Ewangelicko-Augsburskiego w RP.
Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom można również wspierać wpłacając swoją darowiznę on-line: https://www.caritas.lodz.pl/zbiorki/wdpd2022
Tomasz Kopytowski
kierownik ds. marketingu społecznego / rzecznik prasowy
Caritas Archidiecezji Łódzkiej