Warszawa: Wielkopostne kościoły stacyjne 2021

Siódma edycja pielgrzymowania do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych rozpocznie się 17 lutego w Środę Popielcową. Zainauguruje ją kard. Kazimierz Nycz, odprawiając Mszę świętą o godz. 20.00 w Świątyni Opatrzności Bożej. W tym roku pielgrzymowanie do wyznaczonych na każdy dzień Wielkiego Postu świątyń będzie odbywało się z zachowaniem wymogów reżimu sanitarnego.

Modlitwa w Wielkopostnych Kościołach Stacyjnych potrwa do Niedzieli Palmowej – 28 marca. Ostatnim jej etapem będzie kościół Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie.

Tradycja kościołów stacyjnych narodziła się w Rzymie, gdzie w poszczególne dni Wielkiego Postu wierni spotykali się, i spotykają nadal, każdego dnia w innym kościele na liturgii. W Warszawie idea wielkopostnych kościołów stacyjnych, gdzie każdy kościół jest „stacją” jednego dnia Wielkiego Postu, przyjęła się w 2015 r.

Kościoły stacyjne to wspólne dzieło obu warszawskich diecezji. 40 kościołów na terenie Warszawy będzie w Wielkim Poście miejscem pielgrzymek indywidualnych lub małych grup. Wyznaczony na dany dzień wielkopostny kościół stacyjny będzie otwarty przez cały dzień. Będzie w nim można uczestniczyć w Eucharystii, wyspowiadać się, znaleźć czas na adorację i przygotowanie do obchodów tej największej tajemnicy chrześcijaństwa, jaką jest misterium męki śmierci i zmartwychwstania Pańskiego.

Gdzie, kiedy i jak?

W obu diecezjach wybrano czterdzieści świątyń, tyle ile jest dni Wielkiego Postu: 25 kościołów z archidiecezji warszawskiej i 15 z diecezji warszawsko-praskiej. Wybrano kościoły o szczególnej historii i wyjątkowym znaczeniu dla miasta. Każdy kościół jest „stacją” jednego dnia Wielkiego Postu, co roku tego samego.

Każdego dnia w wyznaczonym kościele stacyjnym obowiązuje ten sam program. Kościół otwarty będzie od 6.00 do 21.00. Przez cały dzień będzie możliwość spowiedzi, do godz. 15.00 potrwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Poza tym, o godz. 12.00 wspólna modlitwa Anioł Pański i Różaniec, o 15.00 Koronka do Miłosierdzia bądź Droga Krzyżowa, o 19.00 Gorzkie Żale.

Centralnym wydarzeniem każdego dnia modlitwy stacyjnej będzie Msza święta sprawowana o godz. 20.00. Godziny niektórych nabożeństw mogą być w niektórych kościołach inne, np. w niedziele.

Za: https://archwwa.pl/


Przeczytaj także:
Łódź: Wielkopostne pielgrzymowanie do Kościołów Stacyjnych już po raz 9