Warszawa: Koncert Niepodległości „Młode Wilki”

Zapraszamy na specjalną edycję Koncertu Niepodległości „Młode Wilki”, który odbędzie się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie w dniu 17 września 2018 o godz.19.00.

Koncert realizowany jest w 79 rocznicę sowieckiej agresji na Polskę i został zadedykowany młodzieży polskich Kresów, która czynnie stawiła opór Armii Czerwonej we wrześniu 1939 roku, w tym młodym obrońcom Wilna i Orlętom Grodzieńskim. Koncert będzie też hołdem oddanym tysiącom bezimiennych, młodych Polaków wymordowanych przez NKWD i zesłanych na Syberię. Tematem przewodnim narracji i repertuaru koncertu jest czyn niepodległościowy młodzieży ukazany w perspektywie tysiącletniej historii Polski.

Młode Wilki

W dniu 17 września 2018 roku, w 79 rocznicę sowieckiej agresji na Polskę w 1939 roku, odbędzie się specjalna edycja Koncertu Niepodległości „Młode Wilki”. To już drugi w tych dniach koncert dedykowany wydarzeniom Września 1939. 17 dni wcześniej, w nocy z 31 sierpnia na 1 września na Westerplatte odbył się bowiem III Koncert Niepodległości „Westerplatte” odwołujący się do kolejnej rocznicy napaści Niemiec hitlerowskich na nasz kraj. Koncert Niepodległości „Młode Wilki” to łącznie 20 edycja Koncertu Niepodległości od 10 lat cyklicznie organizowanego w Muzeum Powstania Warszawskiego, na Zamku Królewskim w Warszawie i na Westerplatte, a także w Kanadzie. Koncert odbędzie się w ramach międzynarodowej trasy Koncertowej Kruszyniany │ Westerplatte │ Warszawa (Amfiteatr w Parku Górczewska, Muzeum Powstania Warszawskiego) │Tarnów │ Wilno (Litwa) │ Dyneburg (Łotwa) │ Tallin (Estonia) │ Brisbane (Australia). Zwieńczeniem tego wyjątkowego tournée będzie jubileuszowy, X Koncert Niepodległości „Punkty Zwrotne” w dniu 11 listopada w Muzeum Powstania Warszawskiego, który wyróżniony został Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Opowieść o czynie niepodległościowym młodzieży

Realizowany w 79 rocznicę sowieckiej agresji na Polskę Koncert Niepodległości, dedykowany jest młodzieży polskich Kresów, która czynnie stawiła opór Armii Czerwonej we wrześniu 1939 roku, w tym młodym obrońcom Wilna i Orlętom Grodzieńskim. Koncert będzie też hołdem oddanym tysiącom bezimiennych, młodych Polaków wymordowanych przez NKWD i zesłanych na Syberię. Inspiracją tytułu specjalnej edycji Koncertu Niepodległości „Młode Wilki” są słowa „Obławy” Jacka Kaczmarskiego.

Tematem przewodnim wydarzenia jest młodzież walcząca o niepodległość Rzeczypospolitej. Narrację koncertu symbolicznie rozpocznie legenda o dzieciach głogowskich podczas oblężenia grodu przez wojska niemieckie w 1109 roku i opowieść o wychowaniu młodzieży w rodach rycerskich i szlacheckich. Ukazane zostaną XIX wieczne związki Filomatów i Filaretów, młodzi powstańcy styczniowi i listopadowi oraz Przedburzowcy. Odnosząc się do wydarzeń XX wieku wspomniana będzie m.in. młodzież działającą w strukturach Strzelca, POW i Legionów, Szarych Szeregach oraz Orlęta Lwowskie i Płockie. Przypomniany zostanie także okres PRL, w tym nieznane losy „młodych wyklętych” – członków niezależnych organizacji młodzieżowych walczących ze stalinizmem w latach 1944-1953. Nawiązanie do strajków szkolnych w zaborze pruskim i rosyjskim (1901-1908), będzie punktem wyjścia do ukazania ponad 100-letniej historii „tajnego nauczania”, które, podobnie jak polskie Państwo Podziemne, było ewenementem na skalę światową i nie występowało w żadnym innym kraju okupowanym.

Hybrydowe aranżacje pieśni patriotycznych i kompozycje współczesne

Odważny repertuar „Młodych Wilków” oraz różnorodność stylów muzycznych z pewnością zaskoczy wielu słuchaczy. Koncert otworzy współczesna kompozycja tech-house, jednak już po chwili publiczność „przeniesie się” do wczesnego średniowiecza by wysłuchać Pisces salsos et foetentes apportabant alii (1109), czyli tzw. pieśni wojów Krzywoustego. Jest to najstarsza odnotowana polska pieśń żołnierska, spisana po łacinie przez kronikarza Anonima, tzw. Galla. Z lirycznego nastroju Hymnu do miłości Ojczyzny (1774) wyrwie słuchaczy reage-punkowa aranżacja Pieśni więziennej Filaretów (1724) czy augmentacja poloneza do rockowej ballady Hej! Hej Ułani! (ok. 1806). Wspomniany zostanie zakazany w Polsce Ludowej JAZZ oraz postać amerykańskiego dziennikarza muzycznego, Willisa Conovera z Głosu Ameryki. Jak pisał New York Times po jego śmierci, Conover Jazzem skuteczniej demontował komunizm w bloku wschodnim, niż eskadra bombowców strategicznych B29. W tej części koncertu usłyszymy legendarny standard Jazzowy Lulaby of Birdland (1952), który jako zaskakująca hybryda muzyczna na długo zostanie w pamięci słuchaczy. Silnych wzruszeń dostarczą z pewnością utwory Orlątko (1918), Wszystko co nasze (1911) oraz Warszawskie dzieci (1944) zaprezentowane z udziałem chóru harcerskiego. W repertuarze znajdą się także: pieśń Konfederatów Barskich – Odważny Polak na Marsowym Polu (1768); Marsz Strzelców (1861); Złote ognie (1914); Serce w plecaku (1933) i Obława (1978). Uzupełnieniem repertuaru będą współczesne kompozycje elektroniczne Fate | Przeznaczenie oraz Heritage | Dziedzictwo.

Muzyka hybrydowa

W ciągu 10 lat pracy nad Koncertem Niepodległości, jego twórcy wypracowali swój własny styl muzyczny, który nazywają muzyką hybrydową. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów i pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, reggae, punka, rapu, techno-house a także nagrania archiwalne oraz odgłosy natury.
Ekipa Koncertu Niepodległości „Młode Wilki”.

Twórcami Koncertu Niepodległości są polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny) oraz Jacek „Wiejski” Górski (producent, reżyser, scenarzysta). Zespół Koncertu Niepodległości tworzą wokaliści Ola Turkiewicz, Kasia Jankowska, Grzegorz Wilk oraz młodzi wokaliści z III Wielopoziomowej Artystycznej Drużyny Harcerskiej. Wokalistom towarzyszyć będą: An On Bast | Anna Suda (elektronika live), Marcin Riege (fortepian i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitary), Piotr Krzemiński (trąbka), Paweł Jabłoński (akordeon i instrumenty klawiszowe), Marcin Ritter (bas, kontrabas), Karol Domański (perkusja), Wojciech Hartman (I skrzypce), Anna Szalińska-Zaziębło (II skrzypce); Magdalena Małecka-Wippich (altówka) i Anna Lubiak-Osmycka (wiolonczela).

Organizator: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej

Projekt został dofinansowany:
– przez Fundację BGK im. J. K. Steczkowskiego w Konkursie grantowym „Na 100 Niepodległa”
– przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra.

WEJŚCIÓWKI BEZPŁATNE DO POBRANIA NA STRONIE WWW.KONCETNIEPODLEGLOSCI.pl – ilość miejsc limitowana