Warszawa: Koncert kolęd w wykonaniu Archikatedralnego Chóru Męskiego Cantores Minores

Wszystkich miłośników kolęd zapraszamy na Koncert Kolęd w wykonaniu Archikatedralnego Chóru Męskiego Cantores Minores pod dyrekcją Franciszka Kubickiego. Koncert odbędzie się 16 i 17 grudnia 2017 r. o godz. 18.00 w Sali Wielkiej na Zamku Królewskim w Warszawie.

Archikatedralny Chór Męski Cantores Minores został założony w 1990 roku przez Josepha A. Hertera, wspieranego w sprawach organizacyjnych przez Ryszarda Gierosa i Alfreda Stefankiewicza. Prawie od samego początku związany jest z Bazyliką Archikatedralną św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Koncertował w ponad dwudziestu krajach. Był nagradzany na wielu międzynarodowych festiwalach i konkursach, m.in. w Lecco, Włochy (1997), Moskwie (2000), Pradze (2002, 2003, 2004), Międzyzdrojach (2004), Warszawie (2013, 2015, 2016), Grójcu oraz Krakowie (2017). Brał udział w licznych festiwalach w Polsce i za granicą. Występował z czołowymi orkiestrami symfonicznymi w Polsce (Filharmonia Narodowa, Sinfonia Varsovia) i zagranicą (The Academy of the London Mozarteum, Orchestre National des Pays de la Loire, Berliner Symphoniker). Brał udział w wielu produkcjach telewizyjnych i teatralnych (Rai Uno, TVP2, Teatr Muzyczny Roma, Teatr Polski w Warszawie).

Występ Cantores Minores w watykańskiej Sali Nervi w 2000 roku był transmitowany przez telewizję Rai Uno oraz Eurowizję do wszystkich krajów Europy, a koncert w Strasburgu (2008), w ramach Europejskiego Dnia Dialogu Kulturalnego, był transmitowany na żywo na kanale Mezzo do około 40 państw.

Chór jest członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, a także polskiej sekcji Międzynarodowej Federacji Chłopięcych Chórów Kościelnych Pueri Cantores, której jest współzałożycielem (przez wiele lat zespół występował jako chór chłopięcy).

W 2016 roku miały miejsce zmiany w strukturze organizacyjnej chóru. Ryszarda Gierosa, prezesa Stowarzyszenia Śpiewaczego Cantores Minores, zastąpił wieloletni chórzysta – Henryk Grocholski, zaś funkcję dyrygenta objął Franciszek Kubicki, także długoletni członek zespołu. Jego asystentem jest Jakub Szafrański. Joseph Herter otrzymał tytuł Honorowego Dyrygenta – Założyciela Chóru, a Ryszard Gieros – Honorowego Prezesa Zarządu i Założyciela Chóru.

Franciszek Kubicki – absolwent Wydziału Muzykologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w klasie organów oraz fortepianu. Ukończył także Podyplomowe Studium dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Związany z chórem Cantores Minores od roku 1990. Był wówczas uczniem Szkoły Muzycznej I stopnia im. E. Młynarskiego w Warszawie. Po ukończeniu studiów występował z chórem nie tylko jako solista, ale także jako akompaniator i asystent dyrygenta.

Przez kilka lat pracował jako organista w Parafii NMP Matki Kościoła w Warszawie, gdzie założył i prowadził chór mieszany Coro Mater Ecclesiae. Był także członkiem Chóru Musica Sacra przy katedrze św. Floriana. We wrześniu 2016 roku objął funkcję dyrygenta chóru Cantores Minores.

Bilety do nabycia w kasach Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum.

Fot. Za www.zamek-krolewski.pl