Warszawa. 29 Festiwal Muzyki Organowej: Fabio Ciofini (Włochy), 31 lipca, 16.00

Włoski wirtuoz organów Fabio Ciofini wystąpi 31 lipca o 16.00 w Archikatedrze św. Jana podczas 29. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej ORGANY ARCHIKATEDRY w Warszawie. „Muzyk jest słynny niemal na całym świecie z gry muzyki dawnej na organach. Koncert na wielkich i słynnych organach w katedrze warszawskiej będzie zapewne niezwykłym wydarzenie”- mówi Przemysław Kapituła, dyrektor festiwalu.

„Fabio Ciofini zacznie swój koncert muzyką dawną z XVII wieku, kompozycją barokową, Abrahama van den Kerckhovena. Później zaprezentuje utwory z XIX wieku. Nie zabraknie oczywiście muzyki Jana Sebastiana Bacha.”- dodaje Przemysław Kapituła.

FABIO CIOFINI (Włochy) – włoski wirtuoz organów specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej, dyrygent, fortepianista i klawesynista. Studiował w konserwatorium muzycznym w Perugii (fortepian, organy). Naukę kontynuował w Konserwatorium im. Sweelincka w Amsterdamie. W 1995 r. został organistą w Collescipoli gdzie ma do dyspozycji oryginalne barokowe organy W. Hermansa z 1678 roku. Artysta regularnie koncertuje we Włoszech, Holandii, Szwajcarii, Hiszpanii, Niemczech, Francji, Anglii, Norwegii, Finlandii, Szwecji, Japonii, Mongolii, na Węgrzech, w USA i Kanadzie. Prowadzi wykłady i klasy mistrzowskie w Hiszpanii (Międzynarodowy Festiwal Muzyki Barokowej), USA (Uniwersytety w Kalifornii, Chicago i w Waszyngtonie) oraz w Anglii. Nagrywa dla: Bottega Discantica – Mediolan, Loft Recordings – Seattle i dla Brilliant Classics. Jest dyrektorem artystycznym zespołu „Accademia barocca W. Hermans”, występuje w duecie ze skrzypkiem barokowym Enrico Gattim. Jest pedagogiem w Konserwatorium w Terni, od 2010 roku jest Dyrektorem Artystycznym Fundacji „Cucinelli”.

PROGRAM KONCERTU:

Abraham van den Kerckhoven (ok. 1618-1701)
Fantasia in F
Anonymous (XIX w.)
Suita Italiana
Toccata
Pastorale Triste
Pavana
Gagliarda
Elevatione
Ricercare Cromatico
Canzona
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Partite diverse sopra „O Gott, du frommer Gott”, BWV 767
Fuga Sopra il Magnificat „Meine Seele erhebt den
Herrn”, BWV 733

Kalendarz koncertów:
31.07 – Fabio Ciofini (Włochy)
07.08 – Józef Kotowicz (Polska)
14.08 – Piotr Rachoń (Polska)
21.08 – Przemysław Kapituła (Polska)
28.08 – Giulia Biagetti (Włochy)
04.09 – Ennio Cominettio (Włochy)
11.09 – Jesus Sampedro Marquez (Hiszpania)
18.09 – Toni Pussinen (Finlandia)

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „ORGANY ARCHIKATEDRY” zaliczany jest do najpoważniejszych warszawskich festiwali i najważniejszych festiwali organowych w Europie. Powstał w 1994 r. z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły, który jest kierownikiem artystycznym festiwalu. Koncerty festiwalowe odbywają się każdego roku przez trzy letnie miesiące (lipiec, sierpień, wrzesień) w kolejne niedziele o godz. 16.00 w Archikatedrze św. Jana (ul. Świętojańska).

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na: www.kapitula.org
Bilety: ewejsciowki.pl