W Łódzkiem nie tylko o hejcie

Czy nowoczesne technologie pomagają w edukacji? Skąd się bierze hejt w sieci? Jak walczyć z mową nienawiści? Jak powszechna cyfryzacja wpływa na naszą codzienność? Na te, i wiele innych pytań, odpowiadali dziś prelegenci konferencji, którą zorganizowaliśmy z okazji Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego.

ŚDSI ustanowiło Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2006 roku. W ramach obchodów tego święta na spotkanie w łódzkim Monopolis zaprosili – w imieniu marszałka województwa łódzkiego – pracownicy Departamentu Administracji i Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego WŁ.

– Jest coraz więcej zagrożeń związanych z powszechnym dostępem do internetu, cyfryzacją i z pewnością warto o nich rozmawiać. To przede wszystkim utrata danych osobowych, środków z kont, hejtowanie, niestety coraz bardziej popularne, a niosące tyle złego. Pamiętajmy, że internet jest z nami w Polsce od ponad 30 lat, dużo wniósł i dużo zmienił w naszym życiu – mówi Robert Baryła, członek Zarządu Województwa Łódzkiego.

Tematyka poruszana podczas konferencji przyda się nie tylko nauczycielom, ale też animatorom i liderom młodzieżowym w codziennej pracy z podopiecznymi. Wśród prelegentów byli specjaliści z dziedziny nowych technologii, prawa, psychologii, a także goście specjalni. Katarzyna Rozmus i Jagoda Kita-Oleksa, mecenaski z kancelarii prawnej Well Done przedstawiły m.in. aspekty prawnej odpowiedzialności hejterów. O sposobach reagowania na mowę nienawiści w sieci opowiadał Maciej Sopyło, psycholog, trener edukacji medialnej i cyfrowej oraz praw człowieka. Dziennikarski punkt widzenia na problem opisała za to Monika Witkowska, podróżniczka, himalaistka, pisarka, dziennikarka.

Druga część spotkania poświęcona była inauguracji projektu #SZANUJENIEHEJTUJE, który odpowiada na palący problem społeczny. Z roku na rok, z miesiąca na miesiąc dynamicznie rośnie jego skala. Z hejtem borykają się zarówno dzieci i młodzież, jak i nauczyciele, rodzice czy opiekunowie. Dlatego właśnie wyszliśmy temu problemowi naprzeciw, proponując – za pośrednictwem ekspertów – rozwiązania i inspiracje do pracy.

– Hejt jest słowem modnym, określa zjawisko krytykowania, takiego, które ma swoje konsekwencje prawne – mówi Karolina Kucharska, psycholog z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Radomsku, uczestniczka konferencji. – W rozumieniu bardziej kolokwialnym, hejt to każda krytyka, każde wytykanie czy przezywanie, przydzielanie jakiegoś przezwiska albo brak wyrozumiałości dla drugiej osoby, brak empatii, z tym wszystkim spotykamy się na co dzień, funkcjonując w środowisku szkolnym i pozaszkolnym.

W spotkaniu w Monopolis uczestniczyli przede wszystkim nauczyciele i licealiści.

fot. Piotr Wajman

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego