Uroczystości ku czci św. Stanisława, biskupa i męczennika

Tradycyjna procesja ku czci św. Stanisława biskupa i męczennika, głównego patrona Polski wyruszy w niedzielę 8 maja z Wawelu na Skałkę. Uroczystościom z udziałem Episkopatu Polski przewodniczyć będzie abp Jan Romeo Pawłowski, Sekretarz ds. Przedstawicielstw Papieskich w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

„Coroczna procesja z Wawelu na Skałkę i uroczysta Eucharystia ku czci świętego Stanisława, Biskupa i Męczennika, są okazją do wielkiej wspólnotowej modlitwy za naszą Ojczyznę i za Kościół w Polsce, za wszystkich rodaków w kraju i poza granicami” – napisał metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, zapraszając na uroczystości odpustowe. Do wzięcia w nich udziału zachęcił też Ukraińców mieszkających w Krakowie. Do wszystkich wiernych zwrócił się z prośbą o to, by podczas uroczystości modlić się „o nową moc Ducha Świętego dla tych, którzy walczą o wolność Ukrainy”.

Tegoroczną uroczystość św. Stanisława, Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski w kalendarzu liturgicznym obchodzimy – ze względu na przypadającą 8 maja niedzielę – w poniedziałek, 9 maja. Jednak obchody odpustowe w Krakowie odbędą się już w niedzielę. Tradycyjna procesja z relikwiami Świętego wyruszy z katedry na Wawelu o godz. 9.00. O godz. 10.00 na Skałce, przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci, rozpocznie się Msza św., której będzie przewodniczył abp Jan Romeo Pawłowski, Sekretarz ds. Przedstawicielstw Papieskich w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

Św. Stanisław urodził się w Szczepanowie, na terenie dzisiejszej diecezji tarnowskiej, około roku 1030. Po studiach w Paryżu otrzymał święcenia kapłańskie, a w roku 1072 został biskupem krakowskim. Jako gorliwy pasterz zabiegał o dobro wiernych, wspomagał ubogich i co roku odwiedzał kapłanów swojej diecezji. W roku 1079 zginął śmiercią męczeńską, zabity na rozkaz króla Bolesława Śmiałego, któremu wypominał nadużycia.

www.diecezja.pl/ BP KEP