#UEpomaga Mazowsze uruchamia kolejne 105 mln zł na walkę z COVID-19

Mazowsze zwiększy pulę środków na walkę z COVID-19 o kolejne 105 mln zł, z czego 90 mln zł z UE. Jest w tej sprawie decyzja Komisji Europejskiej. Dodatkowe wsparcie zostanie przeznaczone na zakup sprzętu ratującego zdrowie i życie mieszkańców regionu. Do tej pory na pomoc mazowieckim szpitalom samorząd Mazowsza przekazał już ponad 255 mln zł. Do placówek z regionu trafił już sprzęt i środki ochrony osobistej za ponad 192 mln zł.

Największy projekt unijny!

Dzięki uruchomionemu projektowi unijnemu do 75 placówek medycznych z Mazowsza trafiają niezbędne urządzenia, wyposażenie i środki ochrony osobistej. W szpitalach trwają także prace remontowo-budowlane. To obecnie największy realizowany na Mazowszu projekt unijny. Jego wartość, po zwiększeniu o kolejne 105 mln zł, wyniesie 360 mln zł.

Dodatkowe 105 mln zł

Niestety wirus nie odpuszcza, a służba zdrowia jest u kresu swoich możliwości. W szpitalach brakuje nie tylko personelu do pracy, ale także sprzętu i wyposażenia, zauważa marszałek Adam Struzik. – To bardzo trudny czas dla nas wszystkich, ale z największym wyzwaniem codziennie muszą się mierzyć nasze szpitale i ich personel. Dlatego wystąpiliśmy do Komisji Europejskiej o przyznanie kolejnych środków na walkę z koronawirusem. Udało się. Dodatkowe 105 mln zł zostanie przeznczone na kolejne zakupy dla mazowieckich szpitali, w tym przede wszystkim sprzęt ratujący zdrowie i życie mieszkańców Mazowsza – mówi marszałek.

Wsparcie dla placówek medycznych

Dzięki środkom unijnym samorząd Mazowsza doposaża mazowieckie szpitale. Pozyskane wsparcie pozwoliło na zaopatrzenie naszych placówek medycznych w sprzęt i środki ochrony, zaznacza członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc. – W tym nietypowym, a zarazem trudnym czasie chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo personelu i pacjentów. Dlatego od początku pojawienia się koronawirusa w naszym kraju sukcesywnie doposażamy mazowieckie szpitale. Aż 75 placówek z regionu dostało wsparcie od samorządu Mazowsza w postaci sprzętu, środków ochrony osobistej czy wsparcia na niezbędne prace remontowe – dodaje. Do tej pory na wsparcie mazowieckiej służby zdrowia samorząd Mazowsza przekazał 255 mln zł. To nie jedyne wsparcie. Kolejne 105 mln zł zostanie przekazane na walkę z COVID-19. –Praktycznie od początku pandemii uruchomiony został program unijny dzięki któremu do naszego szpitala trafił niezbędny sprzęt. Jako jeden z nielicznych szpitali mieliśmy zapasy środków ochrony, ale szybko się wyczerpały, a samorząd Mazowsza od początku pandemii do tej pory przekazał nam środki ochrony o wartości 5 mln zł – podkreśla Agnieszka Kujawska Misiąg, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.

– Od początku pandemii nasze działania skierowaliśmy w stronę pomocy mazowieckiej służbie zdrowia. Do tej pory udało nam się zakupić ponad 40 tys. sztuk sprzętu i wyposażenia oraz ponad 17,3 mln sztuk środków ochrony osobistej. Pomagaliśmy szpitalom w tym trudnym okresie i będziemy pomagać dalej. Uruchomiliśmy kolejne 105 mln zł na walkę z COVID-19. Jesteśmy w stałym kontakcie ze szpitalami, i zbieramy zapotrzebowanie na kolejny sprzęt ratujący życie i zdrowie pacjentów – mówi Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący komisji zdrowia i kultury fizycznej w sejmiku województwa mazowieckiego.

Do tej pory do mazowieckich szpitali  trafiło już:

  • 1378 sztuk aparatury medycznej – 78,5 mln zł;
  • 38,9 tys. sztuk wyposażenia – 22 mln zł;
  • 9,5 mln sztuk środków ochrony osobistej i 273 530 litrów płynów do dezynfekcji – 70,7 mln zł;
  • 9,5 tys. sztuk materiałów jednorazowego użytku i akcesoriów – 66 tys. zł;
  • 200 sztuk testów na koronawirusa i 1 zestaw odczynników i testów do platformy molekularnej do diagnostyki genetycznej mikroorganizmów – 757 tys. zł.

W trosce o zdrowie i życie wszystkich pracowników podmiotów leczniczych, samorząd Mazowsza przeznaczył prawie 11 mln zł z UE na wykonanie 32 tys. testów na koronawirusa wśród personelu medycznego.

Dodatkowo w mazowieckich szpitalach zostały przeprowadzone roboty budowlane i prace modernizacyjne, na które samorząd Mazowsza przekazał 19,5 mln zł.

To nie jest jedyne wsparcie dla mazowieckich szpitali. Cały czas podpisywane są umowy z drugiego etapu unijnego projektu. Realizowane są kolejne zamówienia dotyczące m.in. zakupu mobilnych aparatów RTG oraz tomografów komputerowych.

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 255 mln zł, z tego 224,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.