#UEPOMAGA: Bus do przewozu osób zakażonych w stacji pogotowia w Warszawie

Zakupiony dzięki wsparciu UE bus do przewozu osób zakażonych jest już w stacji pogotowia ratunkowego w Warszawie. Będzie on służył do transportu osób zakażonych, niewymagających wsparcia ratowników medycznych. To duże usprawnienie pracy zwłaszcza teraz, gdy liczba osób zakażonych jest coraz większa.

 

– Codziennie ratownicy medyczni wyjeżdżają do kilkudziesięciu, a w Warszawie nawet i kilkuset zgłoszeń. Przewożą osoby zakażone i z podejrzeniem zakażenia koronawirusem do szpitali w celu wykonania odpowiednich testów i otrzymania wsparcia medycznego. Nie każdy przypadek wymaga jednak transportu ambulansem z pełną asystą ratowników medycznych. Stąd decyzja o zakupie busów do przewozów osób zakażonych niewymagających wsparcia medycznego. To w znaczny sposób usprawni pracę stacji pogotowia, a pacjenci będą mogli szybciej zostać poddani testom i otrzymać fachową pomoc 

– podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

 

Umowa z firmą Plaza Motors Poland Sp. z o.o. na dostawę 5 samochodów – 8 i 9 osobowych marki Ford Custom została podpisana 14 kwietnia br. Wszystkie pojazdy mają być dostarczone do 28 kwietnia br. Jednak już dziś pierwsze dwa pojazdy dotarły do Siedlec i Ostrołęki.

 

– Ten samochód to bardzo cenne wsparcie dla naszej stacji. Usprawni pracę naszych zespołów ratowniczych. Będziemy go wykorzystywać do transportu osób zarażonych, ale niewymagających natychmiastowej pomocy. To duże odciążenie dla zespołów, które muszę pełnym składem wyjeżdżać do innych pilnych wezwań

– podkreśla Karol Bielski, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SP ZOZ w Warszawie

 

Pojazdy wyposażone są w osłonę kierowcy oddzielającą przedział pasażerski oraz w łatwo zmywalną tapicerkę. Wszystko, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa zarówno kierowcy jak i pacjentom.

 

To nie koniec wsparcia dla mazowieckich stacji pogotowia. Planowany jest również zakup nowych ambulansów medycznych typu: C/B na bazie samochodu Man TGE wyposażonych w sprzęt i aparaturę medyczną: nosze, krzesło, urządzenie do kompresji klatki piersiowej, defibrylator transportowy oraz respirator, które spełniają wymagania ww. stacji pogotowia. Ambulanse powinny zostać dostarczone do 30 czerwca 2020.

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 150 mln zł, z tego 124,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego