Trzy Marie – gotyckie rzeźby zabierają głos

Przed nami premiera spektaklu/oratorium pt.: „Trzy Marie” w wykonaniu zespołu Les Femmes na żywo i w wersji online. Już 13 września będziemy mieli okazję obejrzeć i posłuchać dzieła Anny Rocławskiej – Musiałczyk pod kierownictwem Piotra Jamioła. W czasach, gdy płoną gotyckie katedry 3 Marie – bohaterki średniowiecznego misterium, schodzą z ołtarza i zabierają głos. Środki na transmisję LIVE z premiery zbierane są w ramach zrzutki.pl.

Każda nawet najniższa wpłata to wspaniały gest, wspierający kulturę w trudnych czasach pandemii.
Dla najhojniejszych darczyńców przewidziane są płyty, spotkanie z Les Femmes, a nawet dedykowany koncert. Zrzutka dostępna jest pod linkiem: ​https://zrzutka.pl/54bz8v​ Zachęcamy do wsparcia.

Zapraszamy na premierę, która odbędzie się w niedzielę 13 września 2020 o godzinie 19.00 w ​Kościele Podwyższenia Krzyża Św. w Pruszczu Gdańskim (wstęp wolny).​T​ransmisja live na kanale YT Les Femmes Opera

Połączenie sztuki i muzyki

Spektakl „Trzy Marie” w wykonaniu Les Femmes opowiada historię tytułowych kobiet: Marii – Matki Bożej, Marii Magdaleny i Marii Kleofasowej towarzyszących Jezusowi w jego męce i zmartwychwstaniu. Pomysł na oratorium zrodził się kilka lat temu, w czasie pracy nad „Sacrum w operze”– repertuarem przeznaczonym do koncertowania w kościołach i innych miejscach kultu religijnego. ​Podczas licznych odsłon tego programu, przestrzeń sakralna zaczęła być dla nas szczególnie przyjazna i bliska –​ opowiada Joanna Sobowiec-Jamioł. ​Otaczające dzieła sztuki mistrzów różnych epok inspirowały nas tak bardzo, że zapragnęłyśmy stać się ich integralną częścią. I tak powstała myśl o spektaklu muzyki sakralnej, w którym ożywają rzeźby i postacie malarskie Świętych Kobiet.

Teraz Marie „ożywają” i „schodzą z ołtarza” by po pięciuset (!) latach stać się niezwykłą „wizytówką” sztuki wyższej na Pomorzu, a przez swój europejski rodowód przekroczyć granicę lokalności. ​Niezwykłe rzeźby pochodzą z pruszczańskiego ołtarza „Ukrzyżowanie” niderlandzkich mistrzów średniowiecza ​–​ późnośredniowiecznego antwerpskiego poliptyku obecnie znajdującego się w Muzeum Narodowym w Warszawie.

„Ożywienie” Marii jest możliwe dzięki wyrafinowanym kostiumom Małgorzaty Sosińskiej – Wasik będących niemal wierną kopią strojów rzeźb z ołtarza oraz scenografii Cypriana Wieczorkowskiego nawiązującej do gotyckich witraży​– ​dodaje Emilia Osowska.

page2image39463904

Poruszające misterium

„Trzy Marie” w ujęciu muzycznym​t​o prawykonanie kompozycji Anny Rocławskiej-Musiałczyk,​​która wykorzystuje teksty ze Starego i Nowego Testamentu, dawne pieśni kościelne oraz współczesną poezję religijną. Nowy kształt brzmieniowy pieśni i suma wszystkich elementów dzieła przemieniają ostatecznie spektakl w misterium.

Kierowałyśmy się pragnieniem, aby muzyka była poruszająca i pełna emocji. Mamy pragnienie, aby docierała zarówno do ludzi wierzących jak i niewierzących–​ mówi Natalia Krajewska-Kitowska. Teksty utworów wybierałyśmy indywidualnie, w ramach kreowanej postaci i są dla nas bardzo osobiste.

Podstawą kompozycji są dawne, zapomniane teksty i pieśni polskie o charakterze sakralnym i ludowym, a wspólnym mianownikiem utworów jest tematyka maryjna, skupiająca się na historii trzech Marii – postaci z Pisma Św. Nowego Testamentu, znanych przede wszystkim ze sceny ukrzyżowania Jezusa Chrystusa – wyjaśnia Anna Rocławska – Musiałczyk, kompozytorka, dyrygentka i pianistka. „​Trzy Marie” stanowią nowatorskie podejście zarówno pod kątem formalnym, wykonawczym, a także w zakresie doboru samego tekstu. Trudno bowiem znaleźć utwór, który w podobny sposób podchodziłby do muzycznego ujęcia tej tematyki.

„Trzy Marie”​w piękny i harmonijny sposób łączy tradycję z nowoczesnością, sacrum z profanum, kunsztowne ozdobniki z muzyką filmową. 3 Marie ożyją dzięki wspaniałej kreacji zespołu Les Femmes. W roli Matki Chrystusa wystąpi Emilia Osowska (mezzosopran), w postać Marii Magdaleny wcieli się Joanna Sobowiec – Jamioł (sopran), natomiast głosem Marii – żony Kleofasa przemówi (zaśpiewa!) Natalia Krajewska – Kitowska (sopran). Towarzyszyć im będzie zespół kameralny pod kierownictwem Piotra Jamioła w składzie: Hanna Chylińska – I skrzypce, Aleksandra Kowacz – II skrzypce, Anna Prusińska – altówka, Maria Szagżdowicz – wiolonczela, Mateusz Kot – kontrabas, Jakub Musik – klarnet, Carlos Pena Montoya – harfa, Paweł Nowicki – wibrafon, perkusja.

Dzieło, choć głęboko zakorzenione w tradycji chrześcijańskiej, posiada na wskroś uniwersalne przesłanie. Kobiety z Ołtarza wołają o nadzieję i radość życia. “Trzy Marie” to misterium estetyki piękna i ogólnoludzkich wartości.

Obsada:

Emilia Osowska – Maria – Matka Boża – mezzosopran

Natalia Krajewska-Kitowska – Maria Kleofasowa – sopran

Joanna Sobowiec-Jamioł – Maria Magdalena – sopran

Hanna Chylińska – I skrzypce

Aleksandra Kowacz – II skrzypce Anna Prusińska – altówka

Maria Szagżdowicz – wiolonczela

Mateusz Kot – kontrabas

Kuba Musik – klarnet

Carlos Pena Montoya – harfa

Paweł Nowicki – wibrafon, perkusja

Piotr Jamioł – dyrygent

page3image39465152

muzyka: Anna Rocławska-Musiałczyk pomysł i reżyseria: Les Femmes kostiumy: Emwudesign Małgorzata Wasik scenografia: Cyprian Wieczorkowski światła: Soundfish

video: Bartosz Kołaczkowski
dźwięk: Igor Budaj
grafika: Wiercany Create & Discover Co.

Patronat Honorowy:
Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka
Burmistrza Miasta Pruszcz Gdański Janusza Wróbla
Senatora RP Ryszarda Świlskiego
Patronat medialny: Pruszczanie.pl, Polskie Centrum Informacji Muzycznej Polmic, Północna Tv, Radio Gdańsk, Radio Niepokalanów, Radio Spin, Magazyn Presto, Gość Niedzielny, Dziennik Bałtycki, Kwartalnik Artystyczno-Historyczny “Neony-Tożsamość”

Organizator: Les Femmes & Stowarzyszenie Przystań na Sztukę
Współorganizator: Miasto Pruszcz Gdański, CKiS w Pruszczu Gdańskim, Parafia Podwyższenia Krzyża Św. w Pruszczu Gdańskim, Parafia Podwyższenia Krzyża Św. w Pruszczu Gdańskim
Partner: Fundacja Pruszczanie.pl

Czas trwania: 70 min.

Więcej o poliptyku: http://pruszczanie.pl/pruszczanski-poliptyk/
Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=L9AQIZmAtLw Wydarzenie: https://www.facebook.com/events/502453683763034 Strona na fb:
https://www.facebook.com/TrzyMarie

Les Femmes – (Joanna Sobowiec-Jamioł – sopran; Natalia Krajewska-Kitowska – sopran, Emilia Osowska – mezzosopran;) to niezależny zespół muzyki klasycznej z Trójmiasta założony w 2011 r. W głównym nurcie zespołu są autorskie kolaże operowe sięgające tradycji pasticcio XVII I XVIII w. Są to spektakle muzyczne zbudowane z arii, pieśni i innych fragmentów dzieł kompozytorów muzyki klasycznej, które łączy spójna fabuła i nowy kontekst interpretacyjny. To oryginalne zestawienie tworzy nową jakość, skłania do zabawy formą oraz nakłada świeże interpretacje sceniczno–muzyczne. Cechą charakterystyczną grupy są przedstawiania nacechowane silnymi emocjami, wyrazistymi bohaterami, a zarazem posiadające pozytywne i niebanalne przesłanie. W swoim dotychczasowym dorobku, Les Femmes posiada ponad 400 koncertów i spektakli na polskich oraz zagranicznych scenach muzycznych. W 2019 r. zespół wydał swoją pierwszą płytę “Pejzaż polski” z pieśniami polskich kompozytorów, a w 2020 r. płytę z piosenkami kina międzywojennego zaaranżowanymi na jazzowo pt. „W małym kinie”.

Les Femmes współpracował m.in. z: Filharmonią im. Romualda Traugutta w Warszawie; Operą Bałtycką w Gdańsku, Operą Nova w Bydgoszczy, Polską Filharmonią Sinfonia Baltica w Słupsku, Filharmonią Koszalińską, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Bałtycką Agencją Artystyczną BART w Sopocie, Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, Domem Polskim w Wilnie czy Théâtre Ephéméride w Val de Reuil. Brał udział w licznych festiwalach, w tym: w Festiwalu Pieśni Kompozytorów Polskich w Warszawie, Międzynarodowym Bydgoskim Festiwalu Operowym (Operowe Forum Młodych), Międzynarodowym Festiwalu muzyki kameralnej „Muzyka na Szczytach” w Zakopanem, Międzynarodowym Festiwalu „Belle Voci” w Brzegu Dolnym, Międzynarodowym Festiwalu „Mistrzowie Modlitwy Muzyką” w Katowicach, „Festiwalu Konfrontacji Sztuki Kobiecej” w Słupsku, Kościańskim Festiwalu Baśni (spektakl dla dzieci), Festiwalu „Wieczory Muzyczne u Luteranów” w Zielonej Górze (koncert inaugurujący), XXXV Jubileuszowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kartuzach (koncert inaugurujący) czy „Fete de la Musique” na okręcie francuskiej fregaty De Grasse w Gdyni.

LES FEMMES

www.lesfemmes.pl

YT ​https://www.youtube.com/channel/UCvMUfP0f5HwxZTSOJ_CUeiQ

FB ​https://www.facebook.com/LesFemmesOpera