Trwa XIV Festiwal Muzyczny „W Krainie Chopina”: 8 lipca zapraszamy do Lasek k./Warszawy

W najbliższą niedzielę, 8 lipca – koncert XIV Festiwalu Muzycznego „W Krainie Chopina” odbędzie się w kościele pw Matki Bożej Królowej Meksyku w Laskach o godzinie 20.00. Usłyszymy dwoje znakomitych artystów: skrzypaczkę Marię Machowską, oraz organistę Adama Kowalskiego.

Maria Machowska urodzona w Warszawie w 1987 roku, jest córką wybitnego aktora Ignacego Machowskiego. Ukończyła studia na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina u słynnego skrzypka profesora Konstantego Andrzeja Kulki. Jest laureatką XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2006 r.) oraz VI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Leopolda Mozarta w Augsburgu (2006 r.). Koncertowała we wszystkich krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Japonii, Chinach i Izraelu. W latach 2008-2014 pełniła funkcję koncertmistrza orkiestry Sinfonia Varsovia, obecnie koncertmistrza orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Adam Kowalski, jest organistą bazyliki Nawiedzenia NMP w Świętej Lipce. Znakomity improwizator grę na organach rozpoczął w wieku 9 lat. W wieku lat 10 był już organistą Kościoła Garnizonowego w Nowym Dworze Mazowieckim, a od 15 roku życia pełnił obowiązki drugiego organisty bazyliki św. Krzyża w Warszawie. Obowiązki organisty Archikatedry Warszawskiej św. Jana rozpoczął mając 21 lat. Studiował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie organów prof. Józefa Serafina. Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Dongsan Research Foundation. W 2008 roku zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Moskwie. Artysta zajmuje się także edukacją, m.in. prowadzi zajęcia improwizacji organowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
W programie niedzielnego koncertu usłyszymy utwory: M. Regera, G.Bacewicz, E. Gigouta, J. S. Bacha, H. Wieniawskiego, oraz improwizacje A.Kowalskiego.

WSTĘP WOLNY!

W Laskach zaczyna się Kampinoski Park Narodowy. Znajduje się tu słynny Zakład dla Niewidomych. Zachęcam do spaceru i zwiedzenia drewnianej kapliczki z 1925 roku, projektu Łukasza Wolskiego oraz – wpisanego do rejestru zabytków – zakładowego cmentarza, na którym oprócz założycieli zakładu, kapłanów i sióstr zakonnych, spoczywają także zasłużeni dla polskiej kultury, literatury i nauki, jak Antoni Słonimski, czy Halina Mikołajska – mówi dyrektor Festiwalu   Mariusz Dżyga. Można także udać się na spacer po otaczającej zakład puszczy kampinoskiej. Nieopodal znajduje się Góra Ojca – piaszczysta wydma położona w Puszczy Kampinoskiej, która wznosi się na wysokość 100,6 m n.p.m.

Więcej informacji o festiwalu znajdą Państwo na oficjalnej stronie festiwalu: chopinfestiwal.wilkomirski.org.pl oraz na Facebooku.

NIEDZIELA 8 LIPCA GODZINA 20.00 LASKI
KOŚCIÓŁ P.W. MATKI BOŻEJ KRÓLOWEJ MEKSYKU

KONCERT

wystąpią:
Maria Machowska – skrzypce
Adam Kowalski – organy

Koncert pod patronatem Wójta Gminy Izabelin
Witolda Malarowskiego

organizatorzy:
Gmina Izabelin
Centrum Kultury Izabelin
Parafia Matki Bożej Królowej Meksyku w Laskach
Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wiłkomirskiego

dofinansowanie:
Powiat Warszawski Zachodni

Wstęp wolny.