Sala kinowa, taras, biblioteka, czytelnia, sala multimedialna, herbaciarnia i ławeczka ze świętym Maksymilianem – to tylko niektóre elementy projektu „DWORZEC TO. KULTURA”. Dzięki wsparciu unijnemu w samym sercu Teresina powstało unikatowe miejsce łączące funkcjonalność dworca PKP ze strefą kultury i wypoczynku. Realizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki ponad 3,1 mln zł wsparcia w ramach RPO WM 2014-20, które przyznał zarząd województwa mazowieckiego.

Dzięki otrzymanemu wsparciu przeprowadzony został remont i adaptacja dworca PKP wraz z przebudową istniejących pomieszczeń, o łącznej powierzchni 122,54 m2. Powstały tam m.in. sala kinowa, biblioteka, czytelnia, sala multimedialna, herbaciarnia z funkcją poczekalni i czytelni, kasa biletowa itp. Dodatkowo pomieszczenia na poddaszu o całkowitej powierzchni użytkowej 129,4 m2 zaadaptowano m.in. na salki wymiany kulturalnej polsko-włoskiej. Powstał również taras nad salą kinową, zajmujący blisko 620 m2, na którym latem będzie można ustawić scenę.

Całkowita wartość projektu to ponad 5,2 mln zł, z czego dofinansowanie unijne w ramach RPO WM 20140-20 wyniosło 3,1 mln zł. Realizacja projektu „Dworzec TO. Kultura” odbyła się we współpracy z partnerami: miastem Sochaczew i Fundacją Radia Niepokalanów.

Uroczyste otwarcie projektu Dworzec To. Kultura w Teresinie odbyło się w sobotę, 7 lipca. Mieszkańcy oraz zaproszeni goście mogli poznać historię dworca kolejowego, uczestniczyć w przemowach oraz poświęceniu odnowionego budynku i terenu wokół niego. Teraz stał się on pięknym miejscem nie tylko jako poczekalnia, ale również takim,  gdzie kultura przenika w nasze codzienne życie. Zapraszamy na relację z tej uroczystości. Materiał przygotowała Mariola Marczak-Grzybek (na zdjęciu z marszałkiem Mazowsza, Adamem Struzikiem).

Fot.  Tadeusz Szymańczak
Grafika na górze za: www.facebook.com/Dworzec-TOKultura