Teraz POLSKIE: Olga Bończyk – piątek, 26 kwietnia, 18.15

Gościem najbliższej audycji Teraz POLSKIE będzie aktorka i piosenkarka Olga Bończyk.

Premiera: piątek, 26 kwietnia – 18.15
Powtórka: poniedziałek, 29 kwietnia – 21.30

W audycji Teraz POLSKIE! gramy tylko po polsku. „Znani i lubiani goście” (aktorzy, piosenkarze, sportowcy i celebryci) opowiadają o swoich trzech ulubionych polskich piosenkach i jakie mają z nimi wspomnienia.

Audycja jest ilustrowana muzycznie polskimi utworami – gramy wyłącznie po polsku! Na audycję zaprasza Marcin Dębowski.

***
Coraz dojrzalsza, a przez to piękniejsza, bardziej świadoma siebie. Energetyczna i zmysłowa. Czerpie z życia garściami i realizuje swoje marzenia.

– Kiedy byłam jeszcze bardzo małą dziewczynką, marzyłam o tym, żeby zostać artystką i te marzenia zwyczajnie mi się spełniły. Radość z faktu, że tak się stało, daje mi do dzisiaj poczucie ogromnego spełnienia. To, co dostałam, co sobie wypracowałam oraz to, gdzie dzisiaj jestem, jest dla mnie ciągle wielką radością i takim dziecięcym zdziwieniem, że mi się wszystko udaje. – opowiada artystka.

Olga Bończyk urodziła się we Wrocławiu. Na tamtejszej Akademii Muzycznej ukończyła wydział wokalno-aktorski. Swoją karierę rozpoczynała w zespole Spirituals Singers Band, który w tamtych latach był jednym z najbardziej liczących się zespołów gospelowych w Polsce:)

Jednak to w Warszawie artystka zbudowała swoją pozycję i markę artystyczną. Publiczność telewizyjna pamięta ją z bardzo intrygującej roli doktor Edyty granej w serialu „Na dobre i na złe” oraz licznych programów telewizyjnych.

W 2020 roku dołączyła do zespołu aktorskiego w serialu „Barwy Szczęścia”, gdzie wciela się w postać Sylwii, uwodzicielskiej pani prawnik. Zagościła także na dłużej w serialu „Leśniczówka”, gdzie można ją oglądać, w zabawnej odsłonie, w roli Adelajdy, której losy splotą się z mecenasem Grzymowskim. Artystka występuje w wielu spektaklach wystawianych na deskach teatralnych m.in. „Za rok o tej samej porze”, „O co biega?”, „Abonament na szczęście” czy „Atrakcyjna wdowa”.

W lutym 2021 na scenie Basenu Artystycznego Warszawskiej Opery Kameralnej odbyła się premiera spektaklu “Kwartet”, w którym gra diwę operową, która po wieloletniej światowej karierze musi resztę lat spędzić w domu spokojnej starości w towarzystwie innych wielkich, ale niemłodych już gwiazd.

Aktorstwo to jednak nie jedyna pasja zawodowa artystki. Od wielu lat w towarzystwie najlepszych polskich muzyków jazzowych, m.in. Krzysztofa Herdzina, Jacka Piskorza, Andrzeja Święsa, Krzysztofa Szmańdy czy Jana Zeylanda, koncertuje z recitalami, które cieszą się wielkim uznaniem słuchaczy. Pierwszym solowym albumem artystki była płyta „Piosenki z klasą” (2005). Dużym sukcesem okazała się płyta Olgi Bończyk z piosenkami Kaliny Jędrusik, pt. „Listy z daleka” nagrana z Polską Orkiestrą Radiową (2011) oraz świąteczna piosenka, pt. „Swingująca zima” (2012). W 2013 roku artystka wydała kolejny autorski album „Piąta Rano”, którego producentem muzycznym był Krzysztof Herdzin. Utwór z tego krążka, zatytułowany „Nie zatrzymuj się” (sł. Olga Bończyk, muz. Witold Cisło) brał udział w konkursie „Super Premiery” 50. KFPP w Opolu. W 2014 roku artystka rozpoczęła współpracę z Włodzimierzem Korczem, Alicją Majewska i Zbigniewem Wodeckim. Wspólne świąteczne koncerty zaowocowały niezwykle ujmującym albumem pt. „Oni kolędują”. W 2016/2017 roku Olga Bończyk świętowała 30-lecie pracy zawodowej i z tej okazji zagrała z udziałem przyjaciół koncerty jubileuszowe w całej Polsce.

Obecnie artystka wydała nowym album „Wracam”

Album „WRACAM” jest powrotem i ukłonem do początków mojej wokalnej kariery. W latach 90. byłam częścią zespołu gospelowego Spirituals Singers Band, który wówczas był jedną z najbardziej liczących się w Polsce i Europie formacji jazzowych. Nasz repertuar oparty był na wielogłosowych pieśniach gospelowych a cappella. Twórcą zespołu, szefem artystycznym i liderem był Włodzimierz Szomański. Liczne koncerty, trasy zagraniczne i sesje płytowe stały się moją codziennością, a miłość do jazzu i śpiewania wielogłosowego sprawiła, że niemal oczywistym będzie, iż swoje życie muzyczne zwiążę ze sceną jazzową. Los jednak miał dla mnie inny plan. Moja aktorska ścieżka, a wraz z nią scena estradowa pokierowały mnie do Warszawy. Jednak miłość do jazzu i swingu nigdy nie stopniała. Od lat koncertuję z najlepszymi polskimi muzykami jazzowymi, a każdy, kto choć raz był na moim koncercie wie, że moje muzykowanie zbudowane jest na jazzujących i swingujących frazach. Teraz nadszedł czas, aby wrócić do moich początków.

Ten krążek dedykuję mojemu pierwszemu wokalnemu mistrzowi i mentorowi, Włodzimierzowi Szomańskiemu, dzięki któremu mam odwagę sięgać po tak szalone muzyczne wyzwania.

W Państwa ręce oddaję dziś mój najambitniejszy projekt w karierze – album „WRACAM”

„WRACAM”
Olga Bończyk – sopran, mezzo I, mezzo II, alt I, alt II, bas
Jacek Zamecki JZProduction – aranżacje
Aleksander Woźniak – miks i mastering
Producent i wydawca: ARTMUSIC Olga Bończyk