Teraz POLSKIE: Anna Osmakowicz – piątek, 6 października, 18.15

Gościem audycji Teraz POLSKIE będzie aktorka telewizyjna i wokalistka Anna Osmakowicz.

premiera: piątek, 6 października – 18.15
powtórka: poniedziałek, 9 października – 21.30

Anna Osmakowicz to wszechstronna wokalistka i aktorka telewizyjna, wykonuje wiele gatunków muzycznych. Ukończyła wydział wokalny u profesor Katarzyny Zachwatowicz w Warszawie, w latach 1979-81 uczestniczyła w warsztatach jazzowych w Chodzieży w klasie prof. Tomasza Ochalskiego. Od 1979 do 1981 roku była na stałe związana z Polskim Radiem i występowała w cyklicznym programie Podwieczorek przy mikrofonie pod kier. muz. Stefana Rachonia. W 1984 roku grała w Teatrze Nowym w Warszawie w musicalu Orfeusz i Eurydyka w krainie tęczy w reż. R. Cieśli. W 1984 roku zdobyła też główną nagrodę ZŁOTY SAMOWAR wraz z zespołem Impuls (z Działdowa) na Festiwalu Piosenki w Zielonej Górze. W 1986 roku występowała w musicalach w Teatrze Syrena. Od 1986 do 2003 roku wykonywała muzykę operową, na stałe związana była z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, występowała m.in. w spektaklach: Aida (G. Verdi), Carmen (G. Bizet), Dama Pikowa (P. Czajkowski), Grek Zorba (M. Theodorakis), Kesa i Morito (R. Akutagawa), Halka (S. Moniuszko), la Traviata (G. Verdi), Macbeth (G. Verdi), Madame Butterfly (G. Pucini). W 2000 roku wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Pekinie pod Jego batutą. W 2004 roku ponownie wróciła do muzyki rozrywkowej i jazzu. W latach 2005 – 2007, nagrała 3 płyty z polskimi kolędami i pastorałkami w języku esperanto, dzięki czemu ukazały się w 37 krajach z wydawnictwa La Ondo de Esperanto i promowały polską kulturę na świecie. Piszą dla niej utwory najlepsi kompozytorzy, m. in. T. Prejzner, S. Niwelt, J. Papaj, A. Seroczyński, W. Piętowski, J. Sent, R. Szeremeta, W. Gogolewski, A. Skorupka, M. Sewen, P. Figiel, W. Nahorny, K. Heering, L. Gryczka, wykonuje utwory najwybitniejszych autorów m.in. W. Młynarski, J. Kofta, J. Miller, L. Sęk, B. Choiński, J. Gałkowski, A. Bianusz, Z. Celmer, A. Osiecka, A. Warecka, W. Szymborska, Z. Celmer, A. Masłowski. Ukazało się do tej pory jej 7 albumów solowych, aktualnie nagrywa kolejny projekt do tekstów Leona Sęka Kobieta szuka szczęścia. Tytułowa piosenka albumu zajęła III miejsce na światowym festiwalu 12net.worldsong. Detroit’15. Reprezentowała polską kulturę m.in. w Niemczech, Belgii, Danii, Szwajcarii, Francji, Grecji, Kanadzie, Japonii, Chinach, Korei, RPA, Rosji, Azerbejdżanie. W 2016 roku odznaczona została medalem Gloria Artis przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Występowała w musicalach w teatrze muzycznym “Syrena”. Od 1986 do 2003 r. związana była na stałe z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie. Śpiewała w spektaklach takich, jak: „Halka”, „Straszny dwór”, „Carmen”, „Macbeth”, „Otello”, „Skrzypek na dachu”, „Madame Butterfly”, „Bramy raju”, „Siedem bram Jerozolimy”. Występowała m.in. we Francji, Niemczech, Szwajcarii, Rosji, Azerbejdżanie, Japonii, Chinach, Grecji, Węgrzech, Brazylii i w Izraelu. Śpiewa i nagrywa utwory, piosenki i kolędy w języku esperanto, propagując polską kulturę poza granicami kraju.

W audycji Teraz POLSKIE! gramy tylko po polsku. „Znani i lubiani goście” (aktorzy, piosenkarze, sportowcy i celebryci) opowiadają o swoich trzech ulubionych polskich piosenkach i jakie mają z nimi wspomnienia.

Audycja jest ilustrowana muzycznie polskimi utworami – gramy wyłącznie po polsku! Na audycję zaprasza Marcin Dębowski.