Sygnały natury

Wszystko o środowisku, jego ochronie i wykorzystaniu jego zasobów.
Audycja powstaje przy współpracy z Ministerstwem Środowiska.
www.mos.gov.pl

Słuchaj: wtorek, 10.30 oraz 18.40 (powtórka)


Audycje archiwalne:

Data emisji: 2016-09-27: ASF-odstrzał dzików (1)
W związku z rozprzestrzenianiem się choroby trzody chlewnej, ministerstwo środowiska podjęło środki które mają na celu ograniczenie zjawiska ASF. Minister ogłosił na konferencji prasowej że wielkim krokiem w walce z wirusem, jest ograniczenie populacji dzików które są nosicielami. Sytuacja szczególnie dotyczy terenów na wschodzie Polski. Materiał Piotra Tentowskiego.
Data emisji: 2016-10-04: Puszcza Białowieska – współpraca z ekologami (2)
W ciągu ostatnich miesięcy między organizacjami ekologicznymi a Ministerstwem Środowiska narastał spór o Puszczę Białowieską. Jedni chcą pozostawienia jej w nienaruszonej formie, drudzy mówią o aktywnej ochronie puszczy. O współpracy z ekologami z Rzecznikiem Ministerstwa Środowiska – Pawłem Muchą, rozmawiał Piotr Trentowski.
Data emisji: 2016-10-11: Limity emisji CO2 dla Polski (3)
Limity emisji CO2 dla Polski mogą ulec zmianie. Wszystko za sprawą ratyfikacji tzw. Porozumienia Paryskiego. O co dokładnie chodzi w tym porozumieniu w audycji „Sygnały Natury” sprawdza Piotr Trentowski.
Data emisji: 2016-10-18: Konferencja w świetle encykliki Laudato Si (4)
W sobotę (15 października) w sejmie odbyła się konferencja ekologiczna na temat zrównoważonego rozwoju w świetle encykliki Laudato Si. Czyli jak się rozwijać, troszcząc się jednocześnie o ekologię.
Na konferencji z mikrofonem obecny był Piotr Trentowski. Zapraszam na audycję Sygnały Natury.
Data emisji: 2016-10-25: Oficjalne otwarcie sezonu łowieckiego (5)
W sobotę 22 października w Węgrowie odbyło się oficjalne otwarcie sezonu łowieckiego. Na cześć św. Huberta organizowana jest uroczystość, w której biorą udział myśliwi i leśnicy z całej Polski. O Hubertusie, bo tak nazywa się to wydarzenie – z ministrem środowiska, Janem Szyszko – rozmawiał Piotr Trentowski.
Data emisji: 2016-11-01: Puszcza Białowieska – racje ekologów, a racje leśników (6)
Puszcza Białowieska to temat bardzo gorący z jednej strony ekolodzy, którzy chcą pozostawić puszczę w nienaruszonym stanie, z drugiej leśnicy, którzy chcą dbać o puszczę i aktywnie go pielęgnować.
Na ten temat w dzisiejszej audycji mówi Dyrektor Generalny Lasów Państwowych – Konrad Tomaszewski. Materiał przygotował Piotr Trentowski.
Data emisji: 2016-11-08: CETA a GMO (7)
Umowa CETA może wprowadzić genetycznie modyfikowaną żywność do Polski. W jaki sposób umowa handlu z kanadą może wprowadzić zmiany w polskim środowisku? W temat zagłębił się Piotr Trentowski.
Data emisji: 2016-11-15: Wszystko o kompostowaniu (8)
W dzisiejszej audycji Sygnały Natury wszystko o kompostowaniu. O tym jak zbudować własny kompostownik i co do niego wrzucać.
Data emisji: 2016-11-22: Inwentaryzacja dzików (9)
144 tysiące dzików to liczba dzików, która żyje w polskich lasach. Zakończyła się inwentaryzacja dzików, której celem było uzyskanie informacji o wielkości populacji. Tematem kolejnej audycji „Sygnały Natury” jest podsumowanie akcji.
Data emisji: 2016-11-29: Reintrodukcja żubra w Polsce północno-wschodniej (10)
W dzisiejszej audycji „Sygnały Natury” Piotr Trentowski w Ministerstwie Środowiska pytał o reintrodukcję żubra w Polsce północno-wschodniej.
Data emisji: 2016-12-06: Konferencja klimatyczna w Marakeszu (11)
W dzisiejszym odcinku o konferencji klimatycznej w Marakeszu, w której uczestniczyło 25 tysięcy przedstawicieli wszystkich. O konferencji opowiada Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska – Paweł Sałek.

 

Data emisji: 2017-08-22: Puszcza Białowieska (1. audycja II serii)

W tej audycji poruszamy temat Puszczy Białowieskiej.

Puszcza Białowieska zamiera, dlatego leśnicy zmuszeni są przeciwdziałać, między innymi wycinką chorych drzewostanów, nowymi nasadzeniami i monitorowaniem obecnych drzew. Dziś w audycji Sygnały Natury o Puszczy Białowieskiej i kontrowersjach wokół wycinki hektarów lasu zaatakowanych przez kornika.

Data emisji: 2017-08-29: Puszcza Białowieska (2. audycja II serii)

Z dzikimi wysypiskami śmieci, leśnicy walczą od wielu lat. Jednak do tej pory nie udało się ograniczyć znacząco tego procederu. Na miejsce uprzątniętych jednych śmieci pojawiają się kolejne. W dzisiejszej audycji Sygnały Natury o problemie, który dotyka bezpośrednio nas wszystkich o zaśmiecaniu lasów.

Data emisji: 2017-09-05: Odstrzał łosi (3. audycja II serii)

Wraca okres odstrzału łosi, powód to niekontrolowany rozrost populacji. W dzisiejszej audycji Sygnały Natury – o gwałtownym wzroście liczby łosi w Polsce i jego skutkach.

Data emisji: 2017-09-12: ASF (4. audycja II serii)

Temat ASF powraca. W dzisiejszej Audycji Sygnały Natury o pracy jaką wykonuje Ministerstwo Środowiska we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa na rzecz ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa.

Data emisji: 2017-09-19: Opakowania foliowe (5. audycja II serii)

Unia Europejska wprowadziła dyrektywę ograniczającą używanie opakowań foliowych. Polacy zużywają nawet do 500 toreb foliowych rocznie. Więcej w dzisiejszej audycji Sygnały Natury.

Data emisji: 2017-09-26: O procesie w Luksemburgu (6. audycja II serii)

W dzisiejszej audycji Sygnały Natury o procesie w Luksemburgu. Jak się okazuje w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej doszło do zdarzenia niecodziennego, kiedy to sędzia zaczął instruować prokuratora, jak ten powinien postawić zarzut. Więcej już za chwilę w dzisiejszej audycji.

Data emisji: 2017-10-03: Polska i Kazachstan coraz bliżej gospodarczo (7. audycja II serii)

Polska i Kazachstan coraz bliżej gospodarczo. Przedstawiciele tych dwóch państw podpisali umowę w o współpracy w dziedzinie środowiska. O tym jak i o pomocy w zalesianiu kazachstanu już za chwilę w audycji Sygnały Natury.

Data emisji: 2017-10-10: Gospodarowanie odpadami (8. audycja II serii)

Dziś w audycji Sygnały Natury o nowym podejściu do gospodarowania odpadami. Polska przestawia się na tzw. Gospodarkę obiegu zamkniętego. Więcej w dzisiejszej audycji.

Data emisji: 2017-10-17: Międzynarodowe Targi Pol Eko System 2017 (9. audycja II serii)

Dziś (17 października) rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Pol Eko System 2017. W wydarzeniu bierze udział Minister Środowiska prof. Jan Szyszko wraz z wiceministrami. Co będzie tematem targów, o tym już za chwilę w audycji Sygnały Natury.

Data emisji: 2017-10-24: Międzynarodowe Targi Pol Eko System 2017 – podsumowanie (10. audycja II serii)

Targi Pol Ekosytem 2017 Już za nami. To właśnie tam prezentowano najnowsze ekologiczne rozwiązania produkcyjne. Głównym tematem targów była Gospodarka Obiegu Zamkniętego, czyli szereg działań prowadzących do wydłużenia żywotności produktu. Gościem dzisiejszej audycji jest Sławomir Mazurek – Podsekretaż stanu w ministerstwie środowiska.

Data emisji: 2017-10-31: Klimat i porozumienie paryskie (11. audycja II serii)

W dzisiejszej audycji Sygnały Natury o klimacie i o kolejnym etapie wdrażania Porozumienia paryskiego. Już 6 listopada w Bonn spotka się kilka tysięcy przedstawicieli państw ONZ. Więcej już za chwilę.

Data emisji: 2017-11-07: 23. Szczyt Klimatyczny (12. audycja II serii)

W dzisiejszej audycji Sygnały Natury m.in. o tym, czym jest polityka klimatyczna i dlaczego jest ona dla nas tak ważna.

Data emisji: 2017-11-14: (13. audycja II serii)

COP24, czyli szczyt klimatyczny Organizacji Narodów Zjednoczonych już za rok będzie miał miejsce w Polsce, a dokładniej w Katowicach. Jak te wydarzenie wpłynie na pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej oraz jakie cele zostaną tam zrealizowane? – o tym w dzisiejszej audycji „Sygnały Natury”.

Data emisji: 2017-11-21: (14. audycja II serii)

23. globalne forum poświęcone światowej polityce klimatycznej dobiegło końca. Tegoroczna Konferencja Stron odbywała się w Bonn w Niemczech. Co udało się ustalić podczas tego szczytu klimatycznego i jaki będzie to miało wpływ na przyszłoroczne globalne forum, które odbędzie się w Katowicach? – o tym w dzisiejszej audycji „Sygnały Natury”.

Data emisji: 2017-11-28: (15. audycja II serii)

Sejm przyjął nowe prawo wodne. Regulacje wejdą w życie od nowego roku. Czego będą dotyczyć, ile będzie kosztować nas woda i dlaczego doszło do nowelizacji – o tym w dzisiejszej audycji „Sygnały natury”.

Data emisji: 2017-12-05: (16. audycja II serii)

Najbardziej znany w świecie polski las, czyli Puszcza Białowieska stała się kontrowersyjnym tematem wśród polityków i organizacji pozarządowych. O co chodzi w powstałym konflikcie i na czym polega prowadzony na tym terenie plan zadań ochronnych – o tym w dzisiejszej audycji „Sygnały natury”.