Sochaczew: Dzień Dziecka „W krainie przygód”

W tym roku miejskie obchody Dnia Dziecka odbędą się w nowym miejscu, nie na terenie ogródka jordanowskiego, lecz w parku Garbolewskiego przy ul. Głowackiego. Na obchody Dnia Dziecka złożą się m.in. występy dwóch orkiestr, utalentowanych wokalistów z SCK, spektakl teatralny, pokazy dawnego rzemiosła, produkcji lizaków, warsztaty historyczne i wiele innych.

Obchody Dnia Dziecka odbędą się 1 czerwca. Zabawa potrwa od 14.00 do 19:00. Maluchy, nieco starsze dzieci, rodziców i dziadków ratusz zaprosi do ośmiu tematycznych krain rozmieszczonych na terenie całego parku przy szkole muzycznej.

Liczę, że pogoda dopisze i w sobotnie popołudnie będzie można przyjść z kocem, kanapkami, zrobić sobie rodzinny piknik na trawie. Chcemy wykorzystać wszystkie walory tej przestrzeni. W ubiegłym roku w parku powstała scena plenerowa, ogród muzyczny, na nowo wytyczyliśmy ścieżki spacerowe w ich historycznym przebiegu, zatem miejsca do zabawy,   przeprowadzenia gier, konkursów czy quizów jest dosyć – mówi burmistrz Piotr Osiecki.

Z kolei naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta Joanna Niewiadomska–Kocik dodaje, że w organizację Dnia Dziecka włączyło się dużo osób i instytucji.

Obchody koordynuje urząd miasta, współorganizatorami są instytucje kultury czyli Sochaczewskie Centrum Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, ale 1 czerwca będą z nami także lokalni artyści, uznani plastycy, Państwowa Szkoła Muzyczna, stowarzyszenie Planszówki w Sochaczewie, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Muzealna Grupa Historyczna czy Sochaczewskie Centrum Sportów Walki – podkreśla Joanna Niewiadomska-Kocik.

Wzorem ubiegłego roku dzieci zostaną zaproszone do tematycznych krain, gdzie będą mogły samodzielnie wykonać lizaka z masy karmelowej, pupila z gliny, świecę z wosku pszczelego, zbudować wieżę z wielkoformatowych klocków. A to tylko część z przygotowywanych atrakcji. Nad przebiegiem imprezy czuwać ma załoga Recepcji. Goście otrzymają tam np. mapki ze strefami (krainami).

KRAINA MALUCHA
To propozycja dla niemowląt i dzieci do 3 roku życia. Magdalena Jaworska poprowadzi umuzykalniające zajęcia Gordonowskie, a Jolanta Kawczyńska i Katarzyna Orlińska zaproszą do „Teatrzyku z pudełka” tworzonego na żywo, w oparciu o pomysły dzieci. W ruch pójdą kukiełki, pacynki, tabliczki rysunkowe i inne rekwizyty. Trzecia propozycja dla maluchów to „Warsztacik Plastusia”, czyli kącik kreatywnych rączek.

KRAINA KARMELKÓW
To pokazy produkcji lizaków i cukierków połączone z warsztatami dla dzieci. A to wszystko bez szkodzącej naszemu zdrowiu chemii. Animatorzy objaśnią dzieciom proces produkcyjny, od momentu wylania karmelu na kamienny blat, poprzez nadawanie mu smaku i kolorów, aż do momentu, kiedy każdy z uczestników wykona własnego lizaka. Do produkcji wykorzystane zostaną tylko barwniki i aromaty naturalne.

KRAINA PLASTYCZNA
To warsztaty plastyczne prowadzone przez Monikę Borutę–Sałacińską i Jadwigę Orczyk–Miziołek z SCK. Zachęcą one gości Dnia Dziecka, by z płatków kwiatów, zielonych gałązek ziół i traw własnoręcznie wykonali artystyczne wzory na tkaninach. Między drzewami rozciągnięta zostanie przezroczysta folia i dzieci stojące naprzeciwko siebie namalują na niej swoje portrety. Będzie też bardzo lubiane przez najmłodszych malowanie buziek. W plastycznej krainie otwarta zostanie wystawa plenerowa malarstwa Stanisława Werle. Z kolei nasi seniorzy, działający w Uniwersytecie Trzeciego Wieku, zaproszą dzieci do zabawy gliną, do wykonania np. figurki pupila, namalowania własnego obrazu, nauki wykonywania koronek.

KRAINA GIER I ZABAW
Poznamy w niej szachy, a doświadczeni gracze zaproszą dzieci do udziału w symultanie. Stowarzyszenie Planszówki w Sochaczewie przygotuje dla gości ich ulubione gry, lecz w wersji XXL. Na dużych planszach (po których można chodzić, skakać i biegać), dzieci z rodzicami i dziadkami zagrają np. w warcaby, kapsle, kółko i krzyżyk, scrabble, klasy i domino. Działająca tuż obok Klockolandia zaprosi do budowy wieżowca, statku czy domu z wielkoformatowych klocków. Kilka kroków dalej mają powstawać zwierzątka wykonane z balonów. Każde dziecko będzie mogło pokolorować swojego zwierzaka namalować mu oczy, nosek i uśmiech. Na pewno wielką popularnością będzie się cieszył kącik baniek mydlanych. Znajdziemy w nim wiele urządzeń wytwarzających bańki, a obecny na miejscu animator udowodni, że w gigantycznej bańce można nawet schować dziecko. W kąciku plastycznym chętni wykonają własne kolorowanki.

KRAINA HISTORYCZNA
Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą wraz ze Stowarzyszeniem Muzealna Grupa Historyczna im. II / 18 pp przeprowadzi w niej projekt pt. „Budzenie pasji”. To plastyczne warsztaty historyczne dla dzieci, w ramach których najmłodsi wykonają prace dotyczące historii II wojny światowej. W czasie warsztatów przybliżone zostaną minione dzieje, a wśród dzieci przechadzać się będą członkowie   Muzealnej Grupy Historycznej ubrani w repliki strojów z epoki. Z wykonanych tego dnia rysunków powstanie film animowany, kolejny odcinek z cyklu „Historia Polski według dzieci” zrealizowanego przez Fundację „Budzenie Pasji”.

KRAINA KSIĄŻKI
Zaprasza do niej Miejska Biblioteka Publiczna. W tej krainie od 14.00 reprezentanci władz miasta, bibliotekarki, dzieci oraz ich rodzice będą czytali bajki i opowiadania, zaplanowano quizy, zabawy i konkursy związane z książką, o 16.30 rozpocznie się spotkanie autorskie z Wiolettą Piasecką – autorką bajek i baśni dla dzieci, z kolei o 17.30 wystartują zabawy z chustą animacyjną.

KRAINA ODKRYWCY
To w tym roku Wioska Ginących Zawodów, czyli prezentacja dawnych rzemiosł połączona z zajęciami dla dzieci. W warsztacie garncarskim na gości mają czekać pokazy wytwarzania mis, dzbanków, kufli i świeczników. Obok stanie kram z gotowymi, ręcznie wytwarzanymi garnkami i kubkami. W warsztacie papieru czerpanego dowiemy się, do czego używano drewnianej prasy śrubowej i lakownicy, animator przybliży historię tego nieistniejącego już rzemiosła, każdy uczestnik będzie mógł sam wyczerpać kartkę papieru. W warsztacie świecownika przyjrzymy się wyrabianiu świec metodą średniowieczną z prawdziwego wosku pszczelego. Rzemieślnik zaprosi dzieci, by same spróbowały wykonać świeczkę z tego materiału. W warsztacie powroźnika uczestnicy będą mogli zobaczyć prawie 100-letnią powroźnicę wiejską oraz pracować na urządzeniach, których jeszcze w latach 60. ubiegłego stulecia używano na Śląsku. Jeśli zechcą, wykonają własny powróz. Dzieci dowiedzą się, jak i z czego robiono sznury, uprzęże dla koni, powrozy, knoty świec, liny do wyciągania wiadra wody ze studni czy linki do prania. W krainie odkrywcy zagości też warsztat prząśniczki, a w nim na dzieci czekać będzie tradycyjny kołowrotek oraz różnego rodzaju krosna tkackie. Uczestnicy wykonają bransoletkę z wełny, zrobią krajkę lub spróbują pracy na kołowrotku tkackim.

KRAINA SPORTOWA
Zadba o nią Stowarzyszenie Sochaczewskie   Centrum Sportów Walki. Trenerzy zaproszą dzieci do udziału w konkursach sprawnościowych, takich jak „Latający Beret”, czyli rzut beretem na odległość, „Siłacze” z przeciąganiem liny, „Starcie Tytanów”, czyli wypychanie przeciwnika poza matę oraz „Zwinny jak kot”, tj. skok z trampoliny na materac i przewrót w przód.

KRAINA MUZYCZNA
– scena plenerowa w parku koordynowana przez Sochaczewskie Centrum Kultury
• 14.00-14.30 – koncert orkiestry Państwowej Szkoły Muzycznej pod dyrekcją Iwony Niemyjskiej
• 14.30-15.30 – przedstawienie „Calineczka” w wykonaniu Teatra Lalek „Bajka”
• 15.30-17.15 – występy uczniów ze szkół i przedszkoli
• 17.15-17.45 – występ dzieci z grupy „Perełki”
• 17.45-18.30 – występ dzieci z grupy „Open Day Junior” – wybrane piosenki z Morskiej Przygody Pana Kleksa
• 18.30-19:00 – „Orkiestry Dętej Czar”, występ Orkiestry Dętej Sochaczew pod dyrekcją Justyny Piątkowskiej-Duraj

Tekst za: www.sochaczew.pl