Rusza osiemnasta edycja młodzieżowego konkursu PRO-LIFE!

Rozpoczyna się osiemnasta edycja młodzieżowego konkursu pro-life. W zeszłym roku nadesłano na niego blisko 1,5 tys. prac. Organizatorzy: „Czekamy na zgłoszenia afirmujące życie, pokazujące wartość życia każdej osoby”.

– Prace nadsyłane na konkurs świadczą o tym, że uczniowie bardzo szeroko interpretują pro-life. Opowiadają w nich o miłości w rodzinie, w której rodzi się życie. Podejmują aktualne zagadnienia bioetyczne. Promują szlachetną ideę adopcji i rodzicielstwa zastępczego. Pochylają się nad godnością umierania. Tworzą prace bardzo wymowne i poruszające, ale także dopracowane pod względem merytorycznym i artystycznym – mówią organizatorzy.

Ogólnopolski Konkurs dla Młodzieży „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” o nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki umożliwia rozwijanie wśród młodzieży wrażliwości na ochronę życia człowieka poprzez promowanie tematyki pro-life i edukację bioetyczną. Zachęca uczniów do twórczego myślenia i ujawniania talentów plastycznych, dziennikarskich, literackich oraz filmowych. Kształtuje też wśród nich pozytywne postawy społeczne oraz budzi wrażliwość na drugiego człowieka, szczególnie tego potrzebującego naszej pomocy.

Odbywa się w trzech grupach wiekowych: klasy IV-VI i VII-VIII szkoły podstawowej oraz wszystkie klasy szkół ponadpodstawowych, ale także w trzech kategoriach artystycznych. Uczestnicy mogą przygotować pracę literacką, plastyczną lub multimedialną. – Najmłodsze dzieci rysują mamy w ciąży, swoje rodziny, czasem wielopokoleniowe i wielodzietne. Opisują adopcje i uwieczniają je na swoich rysunkach. Swoje dzieła tworzą pod opieką rodziców albo nauczycieli. To oni decydują, jakie ujęcie tematu zaproponować, jak na danym etapie rozwoju dzieci powiedzieć im o miłości i szacunku do życia – opowiada Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka i organizatorka konkursu.

– W czasie każdej edycji konkursu podkreślamy, że promujemy edukację pozytywną, afirmującą życie. Nie przyjmujemy prac drastycznych i szokujących. Zauważamy jednak, że uczniowie bacznie obserwują otaczającą ich rzeczywistość. Widzą, co się dzieje w przestrzeni publicznej, w życiu społecznym i nie pozostają na to obojętnymi. W zeszłym roku jednym z najczęściej poruszanych tematów wśród starszych uczniów była kwestia ochrony dziecka w łonie matki. Wynika to z tego, że wszyscy, w tym także uczniowie, byli świadkami protestów środowisk proaborcyjnych, które miały miejsce w naszym kraju po publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego tzw. aborcji eugenicznej – dodaje.

Termin nadsyłania zgłoszeń na XVIII Ogólnopolski Konkurs dla Młodzieży „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” upływa 31 stycznia 2022 r. Prace muszą w pozytywny sposób pokazywać wartość życia każdego człowieka. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 19 marca 2022 r. podczas gali finałowej w Częstochowie, jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli. Szczegółowe informacje, w tym regulamin i elektroniczny arkusz zgłoszeniowy, znajdują się na stronie konkurs.pro-life.pl

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka powstało w 1999 r. Jego misją jest edukacja w zakresie pro-life oraz szeroko rozumiana ochrona życia człowieka na każdym etapie jego rozwoju. Organizacja obejmuje pomocą materialną potrzebujące kobiety w ciąży, samotnych rodziców oraz rodziny podejmujące trud wychowania niepełnosprawnego dziecka. Ponadto wspiera rodziców spodziewających się narodzin chorego dziecka i prowadzi Telefon Zaufania Pro-life dla kobiet będących w ciąży, które znajdują się w bardzo trudnej sytuacji rodzinnej i materialnej.

ag/PSOŻC