Rusza konkurs dla najaktywniejszych sołectw

Mazowieckie sołectwa mogą wziąć udział w konkursie „Najaktywniejsze sołectwo Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich – Sukcesy widać po sąsiedzku”. Pula nagród wynosi 30 tys. zł. Zgłoszenia są przyjmowane do 30 kwietnia.

W województwie mazowieckim jest ponad 7,3 tys. sołectw. To najmniejsze wspólnoty lokalne, jednak niejednokrotnie udowadniają, że nawet w niewielkich miejscowościach można zrealizować duże projekty. Sołtysi i mieszkańcy potrafią wziąć sprawy w swoje ręce i przeprowadzić wiele przedsięwzięć, dzięki którym znacznie poprawiają jakość życia w swoich małych ojczyznach. Do takich właśnie wspólnot kierowany jest konkurs „Sukcesy widać po sąsiedzku”.

Konkurs Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich to okazja do pochwalenia się swoją działalnością i rozwojem sołectwa. Nagrody trafią do sołectw, których sołtysi i mieszkańcy wykazują się szczególną aktywnością i pomysłowością w swojej codziennej działalności – mówi marszałek Adam Struzik, który tradycyjnie objął konkurs swoim patronatem.

Co oceniamy?

Osiągnięcia, inicjatywy czy zrealizowane przez sołectwo inwestycje trzeba przedstawić w formie zebranych dokumentów, takich jak sprawozdania, relacje w mediach, teksty w kronice i zdjęcia. Zgłoszeń dokonują wójtowie, którzy mogą zgłosić jedno sołectwo na gminę. Konkurs zostanie przeprowadzony w jednym etapie – oceny zgłoszeń i dokumentacji fotograficznej.

Nawet 10 tys. zł nagrody

Dla najaktywniejszych sołectw przewidziane są nagrody w wysokości 10 tys. zł, 7,5 tys. zł i 5 tys. zł oraz wyróżnienia. W puli jest 30 tys. zł. Poza nagrodami pieniężnymi, za które sołectwa będą miały szansę przeprowadzić kolejne angażujące mieszkańców inicjatywy i wydarzenia, konkurs z pewnością pozwoli sołtysom wypromować swoją działalność. Tytułem najaktywniejszego sołectwa na Mazowszu mogą w końcu pochwalić się tylko nieliczni.

Szansa na rozwój

W zeszłym roku konkurs wygrało sołectwo Dziecinów z gminy Sobienie-Jeziory. Ta niewielka miejscowość, która liczy około 700 mieszkańców, wyróżnia się prężną działalnością OSP, kilkoma stowarzyszeniami rozwijającymi zainteresowania i pasje mieszkańców oraz aktywnym kołem gospodyń wiejskich.

Jak zauważa członek zarządu województwa mazowieckiego, Janina Ewa Orzełowska, w tym roku kolejne mazowieckie sołectwa otrzymują szansę na zdobycie atrakcyjnych nagród i jeszcze szybszy rozwój swojej działalności.

– Na Mazowszu mamy wiele sołectw, które dają dobry przykład zaangażowania i pracy na rzecz mieszkańców, dlatego gorąco zachęcam do udziału w konkursie. Warto pokazywać swoje osiągnięcia – dodaje

Jak się zgłosić?

Formularze zgłoszeniowe wraz z dodatkowymi dokumentami należy wysłać lub dostarczyć osobiście do Urzędu Marszałkowskiego. Zgłoszenia można także przesłać drogą elektroniczną. Szczegóły konkursu i zgłoszeń znajdują się na stronie www.mazowieckie.ksow.pl.

Wójtowie mają czas na zgłaszanie sołectw do 30 kwietnia. A które sołectwa na Mazowszu okażą się najaktywniejszymi? Przekonamy się już w czerwcu.