Rok 2020 w Kościele polskim

Rok 2020 miał obfitować w wiele uroczystych wydarzeń – m.in. obchody 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, beatyfikacja Prymasa Wyszyńskiego, obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej i Cudu nad Wisłą.  Z wyjątkiem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia wszystkie wymienione  uroczystości odbyły się, jednak z powodu epidemii koronawirusa w mniej uroczysty sposób niż to planowano wcześniej.

Jak podkreślił ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski „zamiast tego zainicjowanych zostało w diecezjach wiele akcji modlitewnych i pomocowych wobec osób dotkniętych pandemią. W czasie pierwszej fali epidemii przewodniczący Episkopatu oraz inni biskupi odmawiali codziennie o godz. 20.30 różaniec w intencji ustania epidemii, za lekarzy, służby medyczne, wolontariuszy oraz chorych i ich rodziny” – podkreślił rzecznik Episkopatu.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski przypomniał także o takich wydarzeniach minionego roku, jak:
– wpisanie wspomnienia św. Siostry Faustyny Kowalskiej do kalendarza liturgicznego Kościoła na świecie (18 maja),
– rozpoczęcie procesów beatyfikacyjnych Emilii i Karola Wojtyłów – rodziców św. Jana Pawła II (7 maja),
– uznanie cudu za wstawiennictwem Matki Czackiej – założycielki Lasek (28 października)
– rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego s. Wandy Boniszewskiej (9 listopada).

W związku z trwającą  epidemią warto odnotować, że ponad 100 tys. świeckich wolontariuszy z poszczególnych diecezji oraz ponad 3 tys. sióstr zakonnych pomagało potrzebującym. „Działania obejmowały – i nadal obejmują – nie tylko pomoc charytatywną i psychologiczną, ale także intensywną modlitwę o ustanie pandemii, oraz za chorych i służby medyczne” – podkreślił rzecznik Episkopatu.

W trudnym czasie epidemii, 3 maja na Jasnej Górze, przewodniczący Episkopatu zawierzył Polskę Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski.

W mijającym roku Konferencja Episkopatu Polski na bieżąco reagowała na różne wydarzenia w kraju. Po decyzji Trybunału Konstytucyjnego i rozpoczęciu protestów społecznych Episkopat mocno podkreślił znaczenie życia człowieka, chorych i nienarodzonych wydając „Apel Rady Stałej KEP w sprawie ochrony życia i pokoju społecznego”.

W dniach 7-16 grudnia miała miejsce ogólnopolska „Nowenna do św. Andrzeja w czasie epidemii” pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski. „Wzywaliśmy wstawiennictwa św. Andrzeja Boboli, aby wyprosił nam u  Boga ustanie epidemii, która spowodowała cierpienie i śmierć tak wielu osób w Polsce i na świecie. Prosiliśmy go również o zgodę w naszej Ojczyźnie, abyśmy zaczęli darzyć się wzajemnym szacunkiem i życzliwością” – powiedział rzecznik Episkopatu.

Tekst oprac. na podstawie https://episkopat.pl/
Fot. za: KEP/www.flickr.com/