Łódzkie: Razem dla uchodźców

Florystki, dekoratorki, stylistki paznokci, opiekunki – to tylko niektóre zawody, jakie będą mogły zdobyć obywatelki Ukrainy, które w Łódzkiem znalazły schronienie przed wojną. Oczywiście do tego nauka języka polskiego. Marszałek województwa łódzkiego podpisał w poniedziałek (27 czerwca ) dwie umowy z minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg na dofinansowanie projektów edukacyjnych. Była to jednocześnie informacja o wdrażaniu w całej Polsce projektu ministerstwa „Razem Możemy Więcej”.
– Polska jest bardzo aktywna w pomocy obywatelom Ukrainy – mówiła na konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim minister Marlena Maląg. – Na początku najważniejszym zadaniem było udzielenie schronienia i zapewnienie bezpieczeństwa, ale teraz potrzebna jest pomoc długofalowa.
Minister Maląg przypomniała o odbiurokratyzowaniu procedur zatrudniania uchodźców z Ukrainy. Teraz, w ramach aktywizacji zatrudnienia realizowany jest program „Razem Możemy Więcej” z pulą środków blisko 100 mln zł. Ministerstwo przyznało dofinansowanie 115 projektom polegającym na pomocy w zatrudnieniu Ukraińców w naszym kraju i nauce języka polskiego.
– Na program ministerstwa zareagowaliśmy szybko i przedstawiliśmy dwa projekty mające na celu pomoc tym, którzy tej pomocy od nas potrzebują – mówił marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.
Pierwszy z nich to „Kurs języka polskiego dla cudzoziemców”, na który Województwo Łódzkie otrzymało wsparcie w wysokości 1,3 mln zł. Będzie realizowany od początku sierpnia do końca przyszłego roku. Uczestnicy oprócz języka poznają naszą kulturę, zwyczaje i wszystko to, co pomoże im się odnaleźć w naszych realiach. Wsparciem będzie objętych 1200 osób.
Drugi projekt „Kursy umiejętności zawodowych dla cudzoziemców” zakłada zdobywanie przez uczestników nowych kwalifikacji w 4-5 miesięcy. Zajęcia będą się odbywać w szkołach prowadzonych przez samorząd województwa łódzkiego. Wsparciem w objętych będzie blisko 400 osób. Planowana wartość projektu to 1,4 mln zł, a wsparcie z ministerstwa – blisko 1 mln zł.
Kursy przygotowane dla uczestników:
1. Podstawy florystyki. Zajęcia będą odbywały się w Centrum Rozwoju Edukacji WŁ w Zgierzu i Zespole Szkół i Placówek Oświatowych WŁ w Łowiczu.
2. Planowanie kompozycji i dekoracji (Centrum Rozwoju Edukacji WŁ w Zgierzu i Zespół Szkół i Placówek Oświatowych WŁ w Łowiczu)
3. Wykonywanie zabiegów upiększających naturalną płytkę paznokcia (Centrum Rozwoju Edukacji WŁ w Zgierzu, Zespół Szkół i Placówek Oświatowych WŁ w Sieradzu, Zespół Szkół i Placówek Oświatowych WŁ w Tomaszowie Mazowieckim, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego WŁ w Piotrkowie Trybunalskim, Centrum Rozwoju Kompetencji WŁ i PGE Polskiej Grupy Energetycznej w Rogowcu)
4. Podstawy żywienia i gastronomii (Zespół Szkół i Placówek Oświatowych Nowoczesnych Technologii WŁ w Łodzi)
5. Wykonywanie rękodzielniczych wyrobów tkanych i haftowanych (Zespół Szkół i Placówek Oświatowych WŁ w Łowiczu)
6. Montowanie i uruchamianie instalacji elektrycznych (Centrum Rozwoju Edukacji WŁ w Łodzi – CKU SWŁ w Łodzi)
7. Wykonywanie czynności opiekuńczo-wspierających u osoby podopiecznej (Zespół Szkół i Placówek Oświatowych WŁ w Sieradzu, Tomaszowie Mazowieckim, Centrum Rozwoju Edukacji WŁ w Łodzi – SKU SWŁ w Łodzi, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego WŁ w Piotrkowie Trybunalskim).
Przy podpisaniu umowy obecni byli wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński, senator Michał Seweryński i poseł Marek Matuszewski.
 Fot. Piotr Wajman