Przewodniczący Episkopatu: Potrzeba ożywienia kultu Serca Jezusowego
Ten akt jest odnowieniem wdzięczności za to, co wydarzyło się w tamtym czasie, dzisiaj także za dar wolności i przemian, jakie dokonały się w naszej Ojczyźnie – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas konferencji prasowej związanej ze 100-leciem poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że potrzeba ożywienia kultu Serca Jezusowego. „Potrzeba wierności i kontynuacji, potrzeba ponownego wyznania wiary w tej deklaracji, abyśmy byli bardziej zdolni do odwzajemnienia się naszą miłością za miłość Pana Jezusa” – dodał.
Abp Gądecki zauważył, że dzisiaj wielu ludzi nie ma punktu odniesienia, który pozwala odnaleźć sens życia. „Fryz z Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa z Krakowa jest wołaniem, aby Serce Boże uczynić centrum wszechświata. Nowy akt jest takim impulsem do przypomnienia tej prawdy, która powinna być obecna w życiu każdego chrześcijanina” – podkreślił.
Przewodniczący Episkopatu podsumował, że akt składa się z trzech elementów: podziękowania Panu Jezusowi za opiekę i dar wolności, przeproszenia za popełnione grzechy oraz prośby o umocnienie wiary i miłości w kontekście nowych wyzwań pośród których się znajdujemy.
O. Jarosław Paszyński SJ, prowincjał Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego, zaznaczył, że Jezuici od samego początku zaangażowani są w szerzenie kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa. „Po ponownym pojawieniu się Jezuitów w Krakowie pod koniec XIX wieku, zaczęli oni prowadzić intensywną działalność szerzenia kultu NSPJ. Powstało Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy WAM, zaczęto wydawać czasopismo Posłaniec Serca Jezusowego” – powiedział.
„Mając na uwadze kontekst, w jakim żyjemy, chcemy wykorzystać to zawierzenie, aby odnowić nasze życie i zadośćuczynić za nasze grzechy z ostatnich stu lat” – powiedział o. Paszyński.
O. Robert Więcek SJ, dyrektor Krajowego Sekretariatu Apostolstwa Modlitwy, przypomniał, że kult Serca Bożego jest kultem Bożej miłości. „Papieże odnosząc się do tego kultu podkreślali jego uniwersalność. Św. Jan Paweł II mówił, że teologia Serca Jezusowego jest programem życia” – podkreślił i dodał, że „kult Bożego Serca uczy nas nawiązywania żywego kontaktu z Chrystusem”.
11 czerwca 2021 roku, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, podczas Mszy św. o godz. 18.00 w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, będzie miał miejsce akt poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa w 100. rocznicę tego wydarzenia. Mszy św. będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który dokona także ponowienia aktu. W Eucharystii wezmą udział biskupi zgromadzeni na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się w dniach od 11 do 12 czerwca 2021 roku na terenie Archidiecezji Krakowskiej.
27 lipca 1920 roku na Jasnej Górze Episkopat Polski dokonał poświęcenia Ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Akt ten ponowiono rok później w Krakowie, w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa, przy okazji konsekracji świątyni.