Powstaje nowy magazyn zbiorów warszawskiego Muzeum Literatury

Elegancka prostota, nowoczesny design, harmonijna forma wpisująca się w leśne otoczenie – tak będzie wyglądał nowy magazyn zbiorów warszawskiego Muzeum Literatury. W nowym obiekcie będzie można również oglądać eksponaty instytucji. Budynek powstanie dzięki 4-milionowej dotacji z budżetu Mazowsza oraz 1 mln zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Umowę na wykonanie prac budowlanych podpisał dyrektor Muzeum Literatury Jarosław Klejnocki z wykonawcą inwestycji firmą HELSEN s.c.

Nowo wybudowany budynek przy ul. Trawiastej 29 w Warszawie przede wszystkim oznacza dodatkowe powierzchnie magazynowe dla zbiorów Muzeum Literatury. Obiekt będzie jednak nie tylko magazynem, zwiedzający zobaczą również wybrane eksponaty.

Nowy magazyn rozwiąże nasze bieżące problemy z przechowywaniem zbiorów, a jednocześnie służyć nam będzie podczas rewitalizacji siedziby głównej, do czego, mam nadzieję, dojdzie w niedalekiej przyszłości. Składam serdeczne podziękowania naszym organizatorem za przychylność i sfinansowanie przedsięwzięcia – podkreśla Jarosław Klejnocki, dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Dwukondygnacyjny magazyn będzie funkcjonalnie połączony z już istniejącym budynkiem. Powstanie na jego tyłach. W magazynie zostaną umieszczone zbiory książek, rzeźb, mebli, medalierstwa i malarstwa. Na parterze, obok magazynów, będzie działać pracownia konserwacji przyjmowanych zbiorów. Całkowita powierzchnia budynku to 790 m2, z czego część użytkowa to aż 643 m2. Betonowe elewacje budynku zabezpieczą zbiory przed kradzieżą, ale i szkodliwym dla nich światłem. Duże okna znajdą się jedynie w przestrzeniach budynku przewidzianych na ekspozycję.

Magazyn zostanie zbudowany z poszanowaniem otaczającego go lasu sosnowego. Architekci z Atelier Tektura (autorzy koncepcji) zadbali o zachowanie drzewostanu, w szczególności starszych drzew. Jednocześnie stworzono między budynkami wewnętrzny ogród dla odwiedzających, dostępny bezpośrednio z ulicy. Z tego miejsca zwiedzający będą mieli możliwość podziwiania części zbiorów przez szklane witryny. W budynku zastosowany będzie nowoczesny system gaszenia gazem.

W latach 2017-2018 muzeum przygotowało dokumentację budowlaną i wykonawczą (123 tys. zł).

Prace budowlane sfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego (4 mln zł) i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (1 mln zł) rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Zakończenie inwestycji planowane jest w 2020 r.

Samorząd Województwa Mazowieckiego