POTRZEBNA POMOC. W stacjach krwiodawstwa brakuje krwi

Wakacje to szczególny czas, kiedy z jednej strony więcej jest wypadków, z drugiej – stali krwiodawcy wyjeżdżają na urlopy. W efekcie w okresie letnim w stacjach krwiodawstwa w całej Polsce brakuje krwi. Niedawno dotarł do nas dramatyczny apel ze Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi, że brakuje już krwi każdej grupy. Planowane operacje i zabiegi, do których krew jest potrzebna, zostają przesunięte lub odwołane. Krew wydawana jest tylko NA RATUNEK – czyli wtedy, kiedy istnieje już bezpośrednie zagrożenie ludzkiego życia. Jeśli krwi będzie jeszcze mniej, nie da się nawet ratować ludzi.

Dlatego apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli. Jeśli jesteś zdrowy, masz od 18 do 65 lat, ważysz powyżej 50 kg, w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miałeś wykonanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała – odważ się i podziel się swoją krwią. Krew to szczególne lekarstwo, którego nie da się zastąpić czymś innym, nie da się jej wyprodukować. Aby była, ktoś musi ją oddać. Dlatego właśnie ODDAJĄC KREW, RATUJESZ ŻYCIE!

Kiedy możesz oddać krew?
1. Masz 18 a 65 rokiem życia (niezbędny dowód osobisty)
2. Ważysz powyżej 50 kg
3. Nie chorowałeś na żółtaczkę
4. Czujesz się zdrowy
5. W ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miałeś wykonanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała.

Kto nie może oddać krwi?
1. Kobiety w ciąży i do 6 miesięcy po porodzie
2. Kobiety w trakcie menstruacji i do 3 dni po jej zakończeniu
3. Osoby chore na jedną z dyskwalifikujących chorób z LISTY

Jeśli masz wątpliwości – przyjdź. Za każdym razem, przed pobraniem krwi, zbada cię lekarz i wyjaśni to, co niejasne.

Jak przygotować się do oddania krwi?
1. Pij dużo wody – zarówno w dniu oddania, jak i dzień przed
2. Zjedz lekkie śniadanie
3. Zabierz dowód osobisty

Za dzień, w którym oddajemy krew, przysługuje ZWOLNIENIE LEKARSKIE, które wystawi lekarz w punkcie oddania krwi.

Jak wygląda droga dawcy krwi?

GDZIE MOŻNA ODDAĆ KREW?

Na stronie twojakrew.pl znajdziesz informacje o stacjach krwiodawstwa w całej Polsce. Znajdź tę, która znajduje się najbliżej Ciebie, wejdź na podaną obok stronę i sprawdź, gdzie w Twoim województwie można oddać krew. To nie są tylko wskazane stacje. Mobilne busy dojeżdżają codziennie do wielu miast w Polsce. Może autobus przyjeżdża także do twojego miasta, ale o tym nie wiesz?

Więcej informacji na stronach: krwiodawcy.org i twojakrew.pl