„Porozmawiajmy w Łódzkiem” w Cielądzu z ministrem Grzegorzem Pudą: Fundusze unijne to nie jest wiedza tajemna

Dotacje unijne obecnej i nowej perspektywy dla województwa łódzkiego zdominowały kolejne, organizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy w Łódzkiem”, które odbyło się w piątek, 13 maja, w Cielądzu (pow. rawski). Z samorządowcami z całego powiatu spotkali się Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej oraz Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. Po poważnych tematach przyszedł czas na zabawę podczas Pikniku Województwa Łódzkiego.

– Obecność pana ministra w Cielądzu to znakomity znak, ze mamy szansę na pozyskanie kolejnych środków, że jesteśmy w stanie rozbudować naszą propozycję finansową. Cielądz może być historycznym miejscem, bo być może tutaj uda się z panem ministrem doprowadzić do finału te trudne rozmowy – mówił podczas spotkania marszałek Grzegorz Schreiber. Chwilę wcześniej minister Grzegorz Puda przypomniał, że Łódzkie, jako jedno z pierwszych województw, podpisało warty 2,3 mld euro Kontrakt Programowy, ale cały czas też zabiega o kolejne dotacje z funduszy unijnych i budżetu państwa.

– Dzisiaj tu jestem, aby z panem marszałkiem omówić kwestie dotyczące kolejnych środków  finansowych, które mogłyby zasilić budżet tego województwa. To pieniądze, które są dostępne w ramach polityki spójności i zostaną przeznaczone na realizacje takich inwestycji jak: innowacje, bo to bardzo ważne, żeby inwestować w nowe technologie, ale też w przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę i ochronę środowiska, edukację i sprawy społeczne – mówił minister Grzegorz Puda. – W ramach Kontraktu Programowego dla województwa łódzkiego został uzgodniony pakiet przedsięwzięć i priorytetowych projektów,  których celem jest poprawa jakości życia mieszkańców.

Podczas spotkania minister podsumował też efekty dotychczasowego unijnego wsparcia dla Łódzkiego.

– Jeżeli chodzi o kończącą się perspektywę programu krajowego i regionalnego dla województwa, to do Łódzkiego trafiło ponad 20,7 mld euro dofinansowania. W przeliczeniu na jednego mieszkańca to jest ponad 8,47 zł, co daje 7. miejsce na 16 województw. W nowej perspektywie tych pieniędzy będzie więcej, co jest dobrą wiadomością dla wszystkich mieszkańców województwa – mówił minister Grzegorz Puda chwaląc dobrą współpracę między rządem a samorządem województwa łódzkiego. Jest ona bardzo ważna dla skutecznego pozyskiwania, a także rozliczania funduszy unijnych i zachęcał samorządowców obecnych w Cielądzu do kontaktów z kierowanym przez siebie resortem. – Bardzo często zdarzało się tak, że wiedza dotycząca środków europejskich była pewnego rodzaju tajemnicą. Trzeba to odczarować.

Przykładem takiej współpracy na poziomie samorządu województwa łódzkiego jest cykl spotkań „Porozmawiajmy w Łódzkiem”.  – Nie ma czegoś takiego jak wiedza tajemna. Chcemy być dla was i przekazywać te wszystkie informacje, bo taka jest intencja tego programu – zwrócił się do samorządowców marszałek Grzegorz Schreiber.  W spotkaniu uczestniczyli też senator Rafał Ambrozik i Ewa Wendrowska, radna Sejmiku Województwa Łódzkiego.

Po rozmowach o dotacjach, przyszedł czas na czyny. Minister Grzegorz Puda i marszałek Grzegorz Schreiber wręczyli przedstawicielom gmin oraz lokalnych organizacji z powiatu rawskiego  symboliczne czeki z dotacjami na projekty związane z promocją kultury oraz sportu. W pierwszej dziedzinie czeki odebrali ks. Paweł Pietrzak, proboszcz parafii rzymskokatolickiej pw. Św. Antoniego Padewskiego w Babsku (gm. Biała Rawska) oraz Zdzisław Socha, prezes fundacji „Żywa Tradycja” z Sierzchowy (gm. Cielądz). 62 tys. zł dofinansowania dla parafii, przekazane w ramach programu „Łódzkie ratuje zabytki”, pomoże zrewitalizować mury wokół świątyni, a 12 tys. zł dla fundacji  z programu „Kulturalnie regionalnie”, pozwoli na organizację imprez „Rawskie granie” promujących tradycyjną muzykę oraz jadło wsi rawsko-opoczyńskiej.

W dziedzinie sportu dotacje trafiły do gminy Regnów na modernizację bieżni boiska (100 tys. zł) oraz do gminy Rawa Mazowiecka na budowę zadaszonej trybuny na boisku w Wołuczy (85 tys. zł). Dwie kolejne dotacje umożliwią organizację imprez sportowych. Akademia Piłkarska Sadkowice, której prezes Marcin Sęczek odebrał czek na prawie 39 tys. zł, będzie szkolić dzieci i młodzież, a Klub Sportowy Triathlon Rawa, którego prezes Grzegorz Stefaniak otrzymał czek na ponad 36 tys. zł zorganizuje sztafetę kolarsko-rowerową.

Po spotkaniu „Porozmawiajmy w Łódzkiem”, w Parku Podworskim w Cielądzu rozpoczął się Piknik Województwa Łódzkiego. Minister i marszałek odwiedzili tam m.in. punkt funduszy unijnych, jednostek samorządu województwa łódzkiego i stoiska Kół Gospodyń Wiejskich oraz rozmawiali z samorządowcami i mieszkańcami.

fot. Piotr Wajman

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

DSC00378.jpg